BM DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ 2016 YILI DEĞERLENDİRMESİ

Turizmcilerimizin dikkat etmesi gereken önemli hususlar...

2016 yılı değerlendirmesini içeren Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü nün 2017 yılı Haziran ayı Barometresinde yer alan bilgilerden dikkat çeken hususlar söz konusudur. 2016 yılında dünya genelinde 1 milyar 235 milyon turist seyahat etmiş, uluslararası turist varışlarında geçen yılın aynı dönemine göre %4 lük büyüme gözlemlenmiştir. 2016 yılında Asya ve Pasifik (%+9) uluslararası turist varışlarında en yüksek artışı gösteren bölge olmuş; Asya ve Pasifik i sırasıyla, Afrika (%+8), Kuzey ve Güney Amerika (%+4) ve Avrupa (%+2) takip etmiştir.

2016 Yılı Uluslararası Turist Varışları ve Uluslararası Turizm Gelirleri Listesinde Görülen Bazı Değişikler…
1. Tayland, uluslararası turizm gelirlerinde 5. sıradan 3. sıraya, uluslararası turist varışlarında ise 10. sıradan 9. sıraya yükselmiştir.
2. Fransa, uluslararası turizm gelirlerinde 1 sıra yükselerek, 5. sıraya yerleşmiş, uluslararası turist varışlarında ise 1. sıradaki yerini korumuştur.
3. İtalya, uluslararası turizm gelirlerinde 1 sıra yükselerek, 6. sıraya yerleşmiş, uluslararası turist varışlarında ise 5. sıradaki yerini korumuştur.
4. Birleşik Krallık, poundun değer kaybetmesi nedeniyle uluslararası turizm gelirlerinde 4 sıra gerileyerek 3. sıradan 7. sıraya düşmüş, uluslararası turist varışlarında ise 2 sıra yükselerek 6. sıraya yerleşmiştir.
5. Meksika, uluslararası turizm gelirlerinde 2 sıra yükselerek, 14. sıraya, uluslararası turist varışlarında ise 1 sıra yükselerek 8. sıraya yerleşmiştir.
6. Avustralya, uluslararası turizm gelirlerinde 10. sırada yer alarak, ilk 10 a tekrar girmiş, uluslararası turist varışlarında ise 42. sıradan 40. sıraya yükselmiştir. Gelirdeki bu artış, pek çok ziyaretçi için Avustralya nın uzak bir ada olması ve mesafeden dolayı turist kalış süresinin uzun olmasından kaynaklanmaktadır.
7. Türkiye nin ise güvenlikle ilgili hususlar ve yaşanan darbe girişimi nedeniyle uluslararası turizm gelirlerinde 12. sıradan 17. sıraya, uluslararası turist varışlarında ise 6. sıradan 10. sıraya gerilediği görülmüş; ancak, 2016 turist varışları verileri ise henüz değerlendirilememiş.
8. Meksika, uluslararası turizm gelirlerinde 2 sıra yükselerek, 14. sıraya, uluslararası turist varışlarında ise 1 sıra yükselerek 8. sıraya yerleşmiştir.
9. Japonya, uluslararası turizm gelirlerinde %11 artış ile 2 sıra yükselerek, 11. sıraya, uluslararası turist varışlarında ise %22 lik artış ile 16. sıradaki yerini korumuştur. Japonya 2011 deki Tohoku tsunamisinden sonraki beş yıl boyunca güçlü büyüme göstermiştir. 2010 yılından bu yana uluslararası turist varışlarında 14 sıra yükselerek 30. sıradan 16. sıraya sıçramış, uluslararası turizm gelirlerinde ise 19. sıradan 11. sıraya yükselmiştir.
10. Rusya Federasyonu ise uluslararası turist varışlarında 4 sıra gerileyerek, 15. sıradan, uluslararası turizm gelirlerinde ise 2 sıra gerileyerek 36. sıradan listeye girmiştir.

Uluslararası turizm gelirleri sıralamasındaki değişiklikler…
1. Uluslararası turizm gelirleri sıralaması; destinasyonların elde ettiği turist sayısı ile ABD doları karşısında ülkelerin yerel para birimlerinin değer kaybı veya kazancını yansıtmaktadır. İngiltere nin 2016 yılında Avrupa Birliği nden ayrılma kararı poundun ABD doları karşısında %12 düşmesine ve uluslararası turizm gelirlerinde 3. sıradan 7. sıraya gerilemesine sebep olmuştur. ABD doları Türk lirası, Rus rublesi, Güney Afrika randı ile Arjantin, Meksika ve Kolombiya nın para birimleri karşısında değer kazanmış ve bu ülkelerin turizm gelirlerinin düşmesine sebep olmuştur. Buna karşın, Japon yeni dolar karşısında %11 lik değer kazanmıştır.

2. ABD, 2016 yılında uluslararası turizm gelirleri sıralamasında 206 milyar ABD doları ile listede birinci sıradaki yerini, uluslararası turist varışlarında da ikinci sıradaki yerini korumuştur.
3. Uluslararası turizm gelirlerinde büyüme gösteren destinasyonlar arasında Tayland (%+15), Hindistan (%+14), Singapur (%+12), Portekiz (%+11), Hırvatistan (%+9), ABD (%+8), İspanya (%+7), Hollanda (%+7), Avusturya (%+6) olarak yer almıştır.

2016 Yılı Uluslararası Turizm Harcamaları…
1. 2016 yılı uluslararası turizm harcamalarında Çin, ABD ve Almanya başı çekmiştir. Avrupa da, Almanya dan sonra Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya gelmektedir.

2. Çin, turizm harcamalarında 10 yıldır çift haneli artış göstermiş ve 2012 yılından itibaren de en çok uluslararası harcama yapan ülke olmuştur. 2016 yılında 261 milyar ABD dolarlık harcama ile %12 artış göstermiştir. Çinli turistler Hong Kong, Tayvan, Kore Cumhuriyeti, Malezya, Singapur, Endonezya gibi kendi bölgelerinde bulunan ülkelerin yanı sıra Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Kuzey ve Güney Amerika destinasyonlarını da ziyaret etmektedirler.

3. Uluslararası turizm harcamalarında artış gösteren diğer ülkelerden bazıları Arjantin, Tayvan, İspanya, Birleşik Krallık, Kore Cumhuriyeti, İspanya, Finlandiya, Ukrayna, İsrail, Portekiz, Hindistan, Mısır, Katar dır.

2016 Yılı Turizm Gelir-Gider Dengesi…
Uluslararası turizm gelirlerinden uluslararası turizm harcamaları çıkartılarak bulunan turizm gelir-gider dengesine bakıldığında, 2016 yılında ABD, Tayland, İspanya, Macao (Çin), İtalya, Türkiye, Yunanistan, Japonya, Avusturya ve Portekiz in 10-14 milyar ABD dolarlık seyahat fazlası ile turizm gelirlerinin turizm harcamalarından önemli ölçüde fazla olduğu görülmektedir.

Bu rapordan Türk Turizmciler neler çıkarmalı…
Türkiye nin dokusuna has, rekabetten uzak, nitelikli ve katma değeri yüksek turizm ürünlerini geliştirmesi gerekiyor. Bunların başında termal, tıp, eğitim, film, doğa, kültür- sanat, dalış, hava fotoğrafçılığı, heliski, sporcu ve sağlığı, yaşlı ve engelli rehabilitasyonu gibi nitelikli turizm ürünleri gelmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın turizmde yeni ürünler, yeni pazarlar, yeni stratejiler yaratacak çalışmalara öncelik vermesi ve turizm verimliliği konusunda çalışmaları olan sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde olması gerekiyor.

Medikal Turizm Derneği tarafından hazırlanan, turizm ekonomisinde sürdürülebilir verimlilikle ilgili ülkemiz için kritik öneme sahip 28 öneri başlığı Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş a değerlendirmesi için verildi. Özellikle çeşitli ülkelerdeki büyükelçiliklerimiz, başkonsolosluklarımızdaki turizm ve ekonomi diplomatlarının turizmimizin verimliliğinin ve global etkisinin geliştirilmesine yönelik rollerinin geliştirilmesi ile birlikte; dijital medya iletişimi ve sosyal medya unsurlarının etkin kullanımı sayesinde potansiyel turistlere ulaşım sağlanabilmesine yönelik çalışmalar son derece önemli.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
28 Eylül 2017 Perşembe
Mesaj Gönder 1197 Yorumlar

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
ALAADDİN KÜLLİYESİ'NİN SİNOP TURİZMİNDE VE GELECEĞİNDE YERİ VE ÖNEMİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK ÇED RAPORLARINI OKUMADAN MI ONAYLIYOR?

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
ÇİN PAZARINDA KIRMIZI TURİZM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ULUSAL DEĞERLER, YEREL KATKILAR

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVALİMANLARI TAŞIMACILIĞINDA TEKELLEŞME TARTIŞMASI... Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KİBYRA ANTİK KENTİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TATİL KÖYLERİMİZİN ANATOMİSİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .