DERİNE DİKEY TORTUL SIZINTILI KENTLERDE TURİZM

Konaklama tesisleri dikine yükselmeye başladıkça önce Anadolu turlarının, sonra da ören yeri ziyaretçilerinin sayıları azalmaya başladı.

Birkaç yıl önce yitirdiğimiz ünlü Fransız sosyolog ve filozof Jean Baudillard Cumhuriyet Gazetesi nin 16 Mart 2007 tarihli “Kitap '' ekinde Serhan Ada ya verdiği röportajda İstanbul u New York un aynadaki yansıması olarak tanımlar. Ona göre İstanbul, pek çok uygarlığın, kültürün dibe çökmesiyle oluşmuş bir tortu kenttir. Boudrillard New York gibi Amerikan kentlerinde yukarı doğru bir dikeylikten söz ederken, İstanbul da derine doğru bir dikeylik görür ve fosil kültürden yayılan bir sızıntı hisseder. Aslında Baudrillard bu saptamayı İstanbul üzerinden tüm Anadolu için yapmaktadır. Anadolu derine doğru dikeyliğin tavan yaptığı, fosil kültürden yayılan sızıntının tüm yüzeylere sindiği bir coğrafyadır. Anlayana!

Dikine bir kent olan New York yılda yaklaşık 60 milyon ziyaretçi sayısı ile dünyanın lider kenti iken dikine dikey bir kente dönüşme sevdasındaki gerçek bir derine dikey tortul kent olan İstanbul u ziyaret edenlerin sayısı New York un beşte biri seviyesinde. Neden Acaba. New York ta en çok ziyaret edilen yerler arasında dünyanın ilk gökdelenin yer alıyor olması anlamlı ve de ilginç. İstanbul da kökü 1500 yıl öncesine dek derine uzanan Ayasofya nın ilk sıralarda olması Baudrillard ın yorumunu haklı çıkarsa da, ziyaretçi sayılarındaki büyük farkı nasıl açıklamak gerekir.

Antalya da turizmin ilk yeşermeye başladığı günlerde turistlerin konaklayabileceği nitelikli turistik tesislerin olmadığından söz edilirdi. Hatırlayınız. O dönemlerde esnaf otelleri yabancı acentalardan alınan avanslarla onarılır, dönüştürülür ve hizmete sunulurlardı. En büyük turizm sorunumuz çifte rezervasyon idi. Bunun dışında, bir rehber olarak, konaklama tesisleriyle şikayet aldığımı hatırlamıyorum. Aksine yemeklerin lezzeti, insanlarımızın sıcakkanlılığı konusunda övgüler tavan yapıyordu. Ziyaretçilerimizin çoğu, ya deniz öncesi ya da deniz sonrasında, Anadolu turlarına katılarak, Hatay, Kapadokya, Ankara, Pamukkale, Van, Diyarbakır, vb. Anadolu yu keşfetme telaşındaydı. Yanı gelenler Anadolu nun derine dikey tortulu sızıntılarının peşindeydiler sanki...

Konaklama tesisleri dikine yükselmeye başladıkça önce Anadolu turlarının, sonra da ören yeri ziyaretçilerinin sayıları azalmaya başladı. Yani Anadolu nun derinliğinin, tortulu yapısının üzeri dikine battaniyelerle örtülmeye başladı. Örtü kalınlaştıkça gelen ziyaretçilerin niteliği değişmeye, turizm gelirleri göreli olarak düşmeye, turizmle toplum yabancılaşmaya başladı.

Temel dinamikler derinlemesine analiz edilmeden soruna, sorunlara, sorun zannettiklerimize çözüm üretebilmek olası değildir. Türk turizmi bu noktaya nasıl geldiğini didik etmediği sürece krizlerin ardı arkası kesilmez. Ağırlaşarak devam eder.

Ve bu, otel işletmecilerinin başarabileceği, onlardan beklenebilecek bir iş değildir.
Turizm otelden büyüktür.


Tuncay Neyişçi
tneyisci@akdeniz.edu.tr
          |                              

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ

27 Kasım 2017 Pazartesi
Mesaj Gönder 750 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
BU KONGRE CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYESİNE ALINMALI..

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
16 YILDA 575 MİLYARLIK GIDA İTHALATI!

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
NEHRİN PİRİ:KOYUN BABA SEMPOZYUMU

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
YEŞİL MÜREKKEP Yorum VAR !

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
GAP'I GAPTIRMAMAK ADINA KORSAN REHBERLİĞE HAYIR

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MUTLU OL - ZİNDE YAŞA

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
ÇİN PAZARINDA KIRMIZI TURİZM

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KİBYRA ANTİK KENTİ Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .