BOŠKO İLE ADMİRA

Savaşın Kıydığı İki Genç

Admira, Müslüman Boşnak bir kız. Boško ise Ortodoks Sırp bir oğlan. Savaşın ortasında Saraybosna da yaşanan ama daha tam yeşeremeden yine acımasız savaşın yok ettiği, kin ve husumete direnememiş bir aşk.

Öyle ki herkesin karşı çıktığı ve lanetlediği sevgiye ölümüne bağlı kalmaya ant içmiş iki sevgilinin birbirlerini ölesiye sevmiş olmaları ve öldükten sonra da yan yana gömülmeleri. Bosna Savaşı nda bilinen trajik bir aşk öyküsü.

23 Mayıs 1993 te savaşın ablukaya aldığı Saraybosna dan kaçmaya çalışırlarken Vrbanja Köprüsü nü geçtikleri anda, kim olduğu tespit edilememiş bir keskin nişancının kurşunlarına hedef olmuş ve sekiz gün boyunca cansız bedenleri ortada kalmış iki sevgilinin acı hikâyesi.
Bundan yaklaşık 25 sene önce hayatlarını kaybeden bu masum âşıklar katledildikleri köprüye yaklaşık 1 km mesafedeki mezarlıktaki yine birlikte gömülü oldukları kabirleri bir anıtla ölümsüzleşti. Ve bize savaşın anlamsızlığına karşı sevginin anlamını anımsattı. Ve de ölümsüz aşkların ebediyen yaşayacağını, yaşatılacağını insanlığa gösterdi. Sonsuz aşk… Ebedi Sevgi.

Acılarını yüreklerine gömmüş iki gencin aileleri bundan sonra savaş değil barış olsun dileklerini yineleyerek, kin ve husumetin ortadan kalkmasını, yerine huzur ve refahın gelmesi temennisinde bulundular.

Katil ya da katillerin kim olduklarının çok da önemli olmadığını, bulunup cezalandırılsalar bile kaybettikleri evlatlarını geri getirmeyeceğini, onun yerine düşmanlığı bırakıp karşılıklı birbirlerine sarılmaları ve teselli etmeleri gerektiğinin altını çizdiler. Sözler hep insanlıktan, sevgiden, barıştan ve dostluktan yanaydı.

Admira Ismić ve Boško-Bato Brkić in acıklı aşk hikâyesi, sevgi ve barış yerine savaş ve kavga tesis eden politikacıların ders alması gereken bir gerçek, bir hazin yaşanmışlık. Sarajbosna daki ablukada 10.000 den fazla insan hayatını kaybetti, daha doğrusu ölüme yollandı. Çok acı çekildi, sayısız can yitirildi.

2015 Temmuz unda açılışı yapılan anıt mezarı görmek isteyenler Saraybosna daki onlarca toplu mezarlıktan biri olan Vrbanja daki söz konusu kabristanı ziyaret edebilirler. Ayrıca bu acıklı aşk hikâyesini “Saraybosna Hatıraları '' adlı hüzünlü bir şarkıyla anlatan videoları aşağıdaki linklerden izleyebilirler.
https://vimeo.com/110432988
https://www.youtube.com/watch?time_continue=91&v=OMMfW3IqiFE

Not: Boško ve Admira nın mezarlarının ayakucunda onların hikâyesini bizlere ulaştıran ve 24 Mayıs 2000 te Sierra Leone de hayatını kaybeden Gazeteci Kurt Schork un nişanlısı tarafından gömülü külleri de bulunmakta. Kurt ve Boško ile Admira tam 7 yıl sonra yine aynı günlerde hayatları kaybettiler.

Aynı zamanda, Bosna Savaşı’nı dört yıl boyunca yerinden dünyaya yansıtan İngiliz Reuters ajansının Amerikalı muhabiri efsanevi gazeteci Kurt Schork’un adı Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da, bir ana caddeye verildi.

          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
06 Şubat 2018 Salı
Mesaj Gönder 1242 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TURİST REHBERİNİN GÖZÜNDEN FOTOĞRAF TUTKUSU

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .