DRAMA KÖPRÜSÜ

Köprü değil Kemer

Drama Köprüsü gerçekten var mıydı yoka bir benzetmeden dolayı aslında köprü değil de kemer miydi? Hakkında çok şey söylendi, anlatıldı. Hatta köprünün eskiden var olduğu ama sonra da yıkıldığıydı.

İnternette dolaşan görüntülere göre köprü aslında bir su kemeri. Drama-İskeçe yolundan yaklaşık 15-16 km gidilince karşınıza çıkan bir yapı. Nikiforos yerleşiminin orada. Bu yol köy yolu olup bazen dar, çoğunlukla virajlı ve kimi yerde tabelasızdır. Bölgeye yabancı olanlar için geceleyin bu yoldan geçmenin zor olacağını söylemek lazımdır.

Drama kenti pamuk üreticiliği ve tütüncülükte ileri bir kent iken bugün turizm gelirlerini de her geçen günü arttıran bir şirin yerleşimdir. Makedonya Krallığı zamanında kurulmuş olan kentin kanımca kurucusu da Büyük İskender in babası Filip tir. Yakınlarında Kral Filip adına kurulmuş eski bir yerleşim de mevcuttur.

Osmanlı idaresine 1375 lere doğru giren Drama, Balkan Savaşı nda elimizden çıkmıştır. Drama Kalesi ni kılıç sallamadan alan Türkler, kenti yine kurşun sıkmadan neredeyse teslim etmişlerdir. Bölgenin Türkleştirilmek için özellikle Karamanoğullarından getirilen obalar Yıldırım Bayezid döneminden Fatih döneminde kadar kesin iskâna tabi tutulmuştur. Hatta 1603 e doğru en son Tekfur Dağı ndan getirilen Yörüklerden Drama nın yüksek tepelerinde hala yaşayanlar olduğu söylenir.

Drama, Serez beyleri devrinde hareketli günler yaşadı. XIX.yy da Dramalı Mahmud Paşa, Yunan ayaklanmasında Drama dan toplanan gönüllülerle Serasker Selim Paşa komutasında Kolokotroni Savaşı na katıldı ve Tırhala yı ayaklanan Yunanlılara karşı savundu. İmparatorluğun iç yönetimini yeniden düzenlediği XIX.yy ın ikinci yarısında Drama, Selanik vilayetine bağlı 131 köylü ve 53 bin 167 nüfuslu bir sancak merkezi oldu.

Balkan Savaşı nda Ali Yaver Paşa komutasındaki ordu, Ferecik te Bulgarların eline düşmüş, çok zulüm gördü. Daha sonra Yunanlıların eline geçti ve Londra Antlaşmasıyla Yunanistan a bırakıldı. I. Dünya Savaşında yeniden Bulgarların eline geçen Drama, bu savaşın sonunda kesin olarak Yunanistan a bırakıldı. II. Dünya Savaşında bir süre yine Bulgarların eline geçen Drama savaş sonunda tekrar Yunanistan da kaldı. Lozan Konferansı ndan sonra Türkiye deki Rumlara karşılık, Yunanistan daki bütün Türklerle birlikte Drama halkı da Türkiye ye getirildi. Bugün Drama da birkaç aileden başka Türk kalmamıştır.

Osmanlı imparatorluğu döneminde buraya çeşitli mimari eserler yapılmıştı ama bugün bunları görmek pek mümkün değildir. Sadece Yıldırım Bayezid devrinde yapılmış 3 cami, birer küçük kütüphane, 1 idadiye, 1 rüşdiye, birkaç sıbyan mektebi yapılan eserlerin çokluğunu bize kolaylıkla anlatır. Ayrıca dokuma tezgâhları. Drama, Osmanlı zamanında pamuk dokumlarıyla çok ünlüydü.

Drama da Osmanlı eserleri arasında özellikle Kurşunlu Cami (Ferhad Paşa) ve Nasuh Paşa Hanı Balkan Savaşı nda harap olmuştur. 1847 yılında yapılmış çeltik arazisi nehirleri üzerindeki iki köprü (özellikle Dupniçe), 1875 yılına ait bir hapishane, 1907 yılından kalma Mekteb-i İdadi-i Mülkî içine bir bina ve 1858 tarihli Mahmud Paşa Medresesi Osmanlı-Türklerinin kentte imar-bimar anlamında kazandırdıklarındandı ama maalesef…

Türkülere konu olan Drama Köprüsü ise aslen bir su kemeri olup Drama-İskeçe yolu üzerinde Drama dan 17, İskeçe den ise 67 km mesafede yer almaktadır. Nikiforos (Nusratlı) köyüne gelince dikkatlice dere kenarına bakılması tavsiye olunur; bir de gündüz gözüyle gidilmesi ve hava aydınlıkken oradan geçilmesi... Yoksa bizim gibi karanlığa kalır, hele kışın sağanak yağış altında oldukça zorlanırsınız ve bir şey göremezsiniz.


          |                              

Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi
16 Mayıs 2018 Çarşamba
Mesaj Gönder 927 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAZEN TEK BİR YAPRAK YETER…

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
YETİŞKİNLER VE YETİŞENLER

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM II Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
ALMAN TURİZMİNDE DİJİTALLEŞME

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
YOZGAT'TA BİR HAFTA SONU Yorum VAR !

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SOSYAL MEDYADA TURK TURİZMİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
GAP YTK BAŞKANLIĞINA KADIN ADAY OLURSA...

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
İNANÇ TURİZMİNDE SEYİT BİLAL İBRAHİM HAZİRESİ Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .