BÜYÜK BİR GÖBEK İNME VE KALP KRİZİ RİSKİNİZİ ARTIRABİLİR Mİ?

Büyük bir göbeğiniz varsa, kilolu olsanız veya olmasanız bile kalp ve dolaşım sorunları konusunda daha fazla risk altındasınız demektir.


Araştırmacılar, normal kilolu olan ancak yağlarının çoğunu bel etrafında tutan insanların, aşırı kilolu ama obez olmayan ve fazla kilolarını bel etrafında taşımayan insanlarla karşılaştırıldığında; kalp krizi, inme, baypas ameliyatı veya ölüm gibi problemlerin riskinin, iki kattan fazla olduğunu tespit etmişlerdir.
Araştırmacılar ABD de Minnesota da bulunan Mayo Kliniğinde ve Çek Cumhuriyeti ndeki St Anne s Üniversite Hastanesi nde insanların BMI sine (vücut kitle indeksi) ve bel-kalça ölçümlerini yapmış ve ölçümleri değerlendirmişlerdir.

Normal kilolu ama karınlarında daha fazla yağ bulunanların, bulunmayanlara kıyasla, yüzde 87 oranında daha fazla problem riskine sahip olduğunu; kişilerin bel çevresinde fazla kilolu olmaları halinde diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol riskinin artması olasılığının yüzde 52 daha fazla olduğu görülmüştür.
Bu çalışma, göbek yağının kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını ve bel ölçümünün BMI ya göre genel riskinizin daha iyi bir göstergesi olma eğiliminde olduğunu söylemek mümkündür.

Vücudumuzdaki yağların davranışını hakkında hala bilmediğimiz çok şey var.
Bununla birlikte, bir bütün olarak obezite hala önemli bir risk faktörüdür, bu yüzden BMI yı tamamen görmezden gelemeyiz ve insanları kilolarını kontrol altında tutmaya teşvik etmek önemlidir.

Vücudumuzdaki yağın davranışı ve bazı insanların neden kalçaları etrafında ve bazılarının neden karın bölgesinde daha fazla yağa sahip oldukları hakkında, daha fazla bilmediğimiz çok şey var, bu nedenle bu cevapların bazılarını açığa çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
19 Haziran 2018 Salı
Mesaj Gönder 1118 Yorumlar

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
ALAADDİN KÜLLİYESİ'NİN SİNOP TURİZMİNDE VE GELECEĞİNDE YERİ VE ÖNEMİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK ÇED RAPORLARINI OKUMADAN MI ONAYLIYOR?

Dilara Bahtiyar SARI
Yazara Mesaj gönderin
ÇİN PAZARINDA KIRMIZI TURİZM

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ULUSAL DEĞERLER, YEREL KATKILAR

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HAVALİMANLARI TAŞIMACILIĞINDA TEKELLEŞME TARTIŞMASI... Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
KİBYRA ANTİK KENTİ

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TATİL KÖYLERİMİZİN ANATOMİSİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .