TURLARLA GEZME KÜLTÜRÜ ÜZERİNE

İzmir de turizm acentalarının düzenlediği grup turlarına katılmayı ve gezmeyi çok seven büyük bir kitle var. Turizm firmaları bu bağlamda ticari olarak büyük başarı ve kazanç sağlıyor.


Ama ne yazık ki sektörde bulunan bir kişi olarak, İzmir de gezmek kültürü üzerine çok büyük eksiklikler olduğunu söylemeliyim. kendimi bu konuları dile getirmek durumunda hissettiğim için bu makaleyi kaleme alıyorum.

Tur şirketi tarafından düzenlenen kokartlı rehberli gruplarla gezmek için bir gezi kültürüne ihtiyaç olduğu doğrudur.

Bu yetiye zamanla ve daha çok geziye katılarak ulaşılabilir veya diğer katılımcılara başlangıçta uyum sağlayarak başarabiliriz.

Sadece yapılması gereken bu tür kültür ve eğlence turlarına katılırken pozitif duygularla tura önyargısız başlamaktır.

Turu organize eden acente her ne kadar ticari bir ünvanlı olsa da başarılı ve huzurlu bir tur olması için her türlü çalışmayı yapan bir birimdir.

Özellikle acentenin görevlendirdiği kokartlı rehber ve turizm kaptanları sektörün görünen kahramanları olarak turun başından sonuna kadar hep yanınızdadır ama görünmeyen kahramanlarsa turunuzun otel, otobüs, uçak, tur programı ve halkla ilişkiler gibi detayları üstlenen acente personelidir. Çok dikkatli olunması gereken detaycı olmayı gerektiren bir iştir.

Peki, ama gezi kültürü gerçekten nedir? Nasıl tam manasıyla gezilir? İrdeleyelim mi.?

*ilk kural pozitif olun, şikâyet kozunuzu kullanmayın, acente sizin değil, siz bir misafirsiniz unutmayın!

* Tura katılanlar diğer misafirler, zamanlama konusunda uyumlu olmak zorundadırlar ve sürekli gecikmek yanlıştır, bir veya iki kişi için otobüsteki 40 kişi beş dakika bile olsa asla bekletilemez. Ayrıca rehberlerin verdiği zamanlama uyarılarına herkes uymak zorundadır.

* Otobüs tur boyunca eviniz gibidir; evinizi nasıl temiz tutuyorsanız aynı şekilde temiz olmalıyız

* 3 ve 4 numaralı koltuklar VIP koltuğu değildir, rehberin seyir köşküdür, bir nevi ofistir. Ben erken rezervasyon yaptım veya eski müşteriyim diyerek o koltuklar üzerine ısrarcı olmayınız.

* Önceki tur yaptığınız rehberlerle o an hizmet veren rehberi karşılaştırmak doğru değildir, her rehberin tarzı ve hizmeti farklı olabilir. Şans tanıyın.

* Kaptan ve Rehber sizin köleniz değil sadece onlar hizmet vermeye çalışan turizm görevlileridir.

* Onlara kızamaz, öfkelenemez aşağılayamazsınız.

*Tur başlangıcında sizi alınan noktalara zamanında gelinmelidir ve tur bitimi yine aynı noktalara sizler bırakılırsınız ve ara durakta inmek isteği yanlıştır, bencilcedir ve diğer yolcuların eve geç gitmesine neden olur.

* Programda olmayan bir rota rehberden istenemez zaten yol üzerinde yer ise rehber bir on dakika bile olsa durur, size jestini yapar ama rota dışına çıkmak hem extra maliyettir hem de kaza durumunda sigorta şirketi masrafı karşılamaz.

*Turlarda bazen YÜRÜMELİSİNİZ, turist yürür, otobüs her yere giremez, çıkamaz ve park edemez, bu nedenle tura katılan turist yürümeyi de göze alarak gelir. Rehbere beni niye yürütüyorsun diye hiçbir şekilde yüklenemez, kabalaşamaz çünkü yürümemek tur yapmanın doğasına aykırıdır.

* Bazen turlarda restoranlar rehberler tarafından organize veya tavsiye edilir amaç yöresel yemek tanıtımıdır. Yaşadığınız şehirde olmayan bir yemeği tatmak Gastronomi turunun parçasıdır. İtiraz edilemez.

* Rehber anlatım yaparken konuşulmaz saygısızlıktır ve risklidir çünkü özellikle yurtdışı turlarında rehberin verdiği bir bilgi detayı o ülke de kaybolmanıza ve yasal olarak başınızın derde girmesine bile yol açabilir.

*Extra turlara katılmak doğrudur, belki hayatınızda son bir kez geleceğiniz bir yerde extra tura gitmemek o tura boşa gelmek demektir. Kendiniz gittiğinizde bulamayacağınız yerleri rehberlerle gezerek çok daha fazlasıyla bulabilirsiniz.

* Sadece bir tur satın alıyorsunuz. Otel personelini, tur rehberini veya otobüs kaptanını değil, en küçük aksaklıkta onlarla azarlar şekilde onur kırıcı laflarla konuşmayın.

* Her tur personeli sizle çok yakınlaşmak zorunda değildir, ilgili olur, saygılı olur ama samimi olmak zorunda değildir.

*Otobüste eğlenmek veya müzik çalmak bir tur zorunluluğu değildir. Sadece tarih ve arkeoloji dinlemek için geziye gelenler olur, her turda Ankara nın bağları ve Erik dalı çalmak zorunda değildir.

*Tur rehberi animatör değildir, şarkı söylemek veya dans etmek zorunda değildir. Talep etmeyiniz.

*Turlarda eğlenmek tabii ki mümkündür ama gereklilik değildir. Kendinize ait aracınızla ve aile dostlarınızla bu işi yapmanız daha doğrudur.

*Ören yerlerinden tarihi taş toplanamaz hele taş kırıp eve götürülemez, endemik bitkilerin torbalarla toplanması yasadışıdır.

*Müzelerde flaşlı fotoğraf çekmek yanlıştır ve açıkta sergilenen eşyalara dokunulmaz.

* Turlara gitmeden önce gideceğiniz bölge ve şehir hakkında ön araştırma yapın ve bu hem sizin hem de rehberin işini kolaylaştıracaktır.

* Eğer turdan çok memnunsanız; kaptan ve rehber işlerini iyi yaptılarsa onları onurlandırın emeğe saygı güzeldir ve düzgün bir beyaz zarf üzerine yazılan teşekkürler bir bakıma “yarım elma gönül alma“ şeklinde yapılan bir teşekkür konuşması ile bahşiş verilmesi uygundur.

* Her müze için para ödemek yerine müze kart almak hem ekonomiktir hem de sıra beklemezsiniz.

*Gezdiğiniz yerlerde yöre halkının duyacağı şekilde eleştirel konuşmak tartışmaya sebep olabilir, o nedenle görüşünüzü otobüstekilere veya kendinize saklayın.

*Otobüste politika yapmayın, kendi görüşünüzü kimseye dayatmayın. Rehberi de siyasi kulvara çekmeyin. Çünkü araçta 46 kişi ve 46 ayrı görüş olabilir.

Tur rehberleri, turdaki sizin en yakın dostunuzdur onlar sizin için en iyisini zaten yapmak ister, çünkü bu işin doğasındadır, hizmet vermek, bilgi vermek, farklı yerleri tanıtmak göstermek.

Şüpheci yaklaşmayın eğer bir rehber otobüsten indirip sizi yürütürse; ya ulaşılması zor bir noktaya sizi tabanvay ile götürmek zorunluluğu vardır ya da resmi bir kural nedeniyle o bölgeye otobüs girememektedir.

Boşu boşuna bu insanları suçlayıp ve de onurlarıyla oynayıp mutsuz etmeyiniz.
Kimse kimsenin sahibi değildir sadece hepimiz hizmet sektörünün bir parçasıyız.
Sonuç olarak, birlikte gezelim, tozalım, mutlu olalım ama hep saygı ve sevgi çerçevesinden hiç ama hiç ayrılmadan.
          |                              

Kemal ŞENDİKİCİ
Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı
21 Haziran 2018 Perşembe
Mesaj Gönder 2458 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
MALTA'DAN GURURLANDIRAN İKİ ÖDÜLLE DÖNDÜK..

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
300 DOLARLIK MERMER İÇİN 30 BİN AĞACI KESECEKLER!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .