ÇİN PAZARINDA KIRMIZI TURİZM

Son zamanlarda küresel boyutlara kavuşan kırmızı turizm, Çin ulusunun devrim tarihinin yazılmasıyla ortaya çıkmış ve tarihsel anlatı içerisinde Çin’in toprak parçasıyla bütünleşmiştir.

İktidar tarafından bakıldığında ise, kırmızı turizm ideolojik bir araç olarak görülmektedir. Aslına bakıldığında kırmızı turizm, daha geleneksel propaganda biçimlerinin, örneğin müzeler veya dijital sosyal alanlarda daha çok genç kitleye ulaşma mücadelesinin verdiği bilinçle doğmuştur. Bu bakımdan bilinir ki Çin ulusu her şeyden önce sadakate ve özverileri feda etmeye değer veren bir toplumdur. Bu amaçla iktidar devrimin mirasına sahip çıkarak ideolojik meşruiyetini pekiştirme ihtiyacı duymakta ve kendi politikaları çerçevesinde bu durumu diğer taraftan pazar ekonomisine çevirerek fırsat elde etmeyi başarmıştır.

Değişen dünyada ortaya çıkan yeni durumlar yeni sorumlulukları beraberinde getirmektedir. Çin eski yönüyle vatanseverlik bilincini, günümüzde yeni yöntemlerle geliştirmeye başlamıştır. Çin toplumu vatanseverlik bilincini aşılamak adına kırmızı turizme yönelmiş, sahip oldukları tarihi ve ideolojik fikirleri eğitim yoluyla, devrim mekanlarını ziyaret etme aktivitesi veya seyahat yoluyla geniş kitlelere duyurmak ve kültürün yayılmasını sağlamaya çalışmıştır. Vatanseverlik eğitiminin değişen sosyal çevreye uyum sağlamasının gerektiği anlaşılmış ve gerçekleştirilen faaliyetler Çin Maliye Bakanlığı tarafından da desteklenmiştir.

China TravelNews in haberine göre ise, Pekin Turizm Derneği Eski Başkanı askeri turizm temalı yerlerin de kırmızı turizm içinde yer aldığını ve turizm pazarının önemli bir parçası haline geldiğini belirtmiştir. Öte yandan Çin deki kültür yetkilileri kırmızı turizmi desteklediklerini ve ülkelerinde bu turizm çeşidinin uzun süre devam edeceğini ifade etmişlerdir.

Günümüzde devrime tanık olmuş yerler kırmızı doğal noktalar olarak belirlenmiş ve kırmızı turistik yerler olarak tanıtılmaktadır. Aynı zamanda kimi yerlerde kızıl turizm olarak da isimlendirilen kırmızı turizm diğer bir devrim ülkesi olan Rusya ile Çin ortaklığını beraberinde getirmiştir. Her iki ülke de devrim merkezlerini canlandırmış ve Çin-Rusya Kırmızı Turizm Büyük Ölçekli Değişim Faaliyetleri adı altında ortak bir girişimle One Road programını oluşturmuştur.

Arama motorlarında ulusal kırmızı turist haritaları belirlenmiş ve kırmızı tarihi mekanlar merak eden gezginlere sunulmuştur. Böylece kırmızı turizm Çin ve Rusya arasındaki turizm ilişkisini güçlendirmiş her iki halkta birbirlerinin kültür ve tarihini yakından görme fırsatı elde etmiştir. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, faydalandığım chinatravelnews haberlerini ve Pekin Turizm Derneği nin yayınlamış olduğu kırmızı turizm raporlarını tavsiye edebilirim.
Sevgi ve hoşgörü ile sağlıcakla kalın…
          |                              

Dilara Bahtiyar SARI
Yazar
19 Eylül 2018 Çarşamba
Mesaj Gönder 2041 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKDENİZ TURİZM FORUMU: MALTA

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
PRİZREN KAHRAMANLARI II

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
YIKICI AFETLERİN TEK SORUMLUSU DOĞA MI?

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
VAR OLANI BİR ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRMEK EN BÜYÜK TURİZM YATIRIMIDIR.

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TAORMINA, SİCİLYA

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
ANTALYA'DA YAŞANAN FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .