SIRT ÇANTALI TURİST DAHA FAZLA HARCAMA YAPIYOR

Yok zengin turist gelsinmiş, yok bitli turist istemezmiş, bunlar alışveriş mi yaparmış, para mı bırakırmış. Hani elinden gelse satırla kovalayacak sırt çantalı turisti.


Kim o sırt çantalı turist biliyor musun? İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Alman Başbakanı Angela Merkel, bir diğeri Türk Dostu Amerikan Senatörü Robert Byrd, Microsoft un kurucusu Bill Gates, Ödül almayan bir tek filmi bile bulunmayan Emir Kusturica vs. Dünün sırt çantalısı bugünün büyük iş adamları, siyasetçileri, yöneticileri, yönetmenleri ve sanatçıları. Ve hemen hepsi başarılı şahsiyetler. Neden? Çünkü Okul, Eğitim bir yere kadar ama sırt çantalı gezginler, daha küçük yaşta birebir insanları, dünyayı, kültürleri tanıyıp kendilerini yaşıtlarının 10 adım önünde geliştiriyor, yetiştiriyorlar.

Benim New York Birleşmiş Milletler'de çalışmamı sağlayan kişi de 1979 da Sultan Ahmet meydanında dostluk kurduğum o günün bir sırt çantalısıdır. Gün olur, bu kişilerin hepsi size-bize memleketimize lazım olur.

Bakın bu da Avrupa da yapılan bir istatistik; Türkiye ye turist olarak gelenlerin %80 i Türkiye yi Avrupa Birliğinde görmek istiyor. Peki ama gelmeyenlerin yüzde kaçı Türkleri Avrupa da görmek istemiyor? Oran aynı, ama tersinden. Türkiye ye gelmeyenlerin, Türkleri tanımayanların %80 i Türkleri Avrupa da istemiyor...

Konu ne kadar net bilinmez ama eskilerin deyimiyle kıssadan hissemiz; Sırt Çantalı, Afrikalı, Asyalı, Arap, Avrupalı fark etmez, Her turist, bizler için baş tacıdır. Turizm, ülkemizin cari açığının %60 ını kapatmakla kalmıyor, ihracatımıza, imajımıza ve dış siyasetimize de olumlu yansıyor.

Türkiye ye gelen Sırt Çantalı turistler hakkında kısa bilgiler;

İstanbul a gelen sırt çantalılar, ağırlıklı olarak Almanya, Avustralya, Fransa, Amerika ve Yeni Zelanda dan

Yüzde 56 sı kadın, yüzde 44 ü erkek, dörtte üçe yakını 30 yaş altında, yüzde 80 ni bekar, dörtte üçünden fazlası üniversite eğitimi almışlar.

Sırt çantalı turistler genel olarak genç, düşük bütçeyle uzun süreli seyahatlere çıkan bazen de seyahatleri esnasında çalışan kişiler.

Sırt çantalılar, Türkiye de ortalama 11.5 gün,, İstanbul da ise 6 gün civarında konaklıyorlar. Tüm yabancı turistlerin Türkiye deki ortalama kalış süresi ise 4.30 gece.

Türkiye de geçiren turistlere göre, sırt çantalıların Türkiye de 2.6 kat daha fazla geceliyorlar ve kişi başına turist harcaması 972 dolar ile 680 dolar olan ortalamanın üzerinde kalıyorlar.

Sırt çantalı turistler İstanbul dan sonra seyahatlerinin geriye kalan bölümlerinde çoğunlukla Kapadokya, Gelibolu, Efes, Pamukkale, Antalya yı ziyaret ediyorlar

* Bazı veriler: Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi nce Antalya da düzenlenen 13 üncü Ulusal Turizm Kongresi nden alınmıştır.

SIRT ÇANTALI TURİSTİ SEVELİM, SEVDİRELİM...          |                              

Cem POLATOĞLU
Andiamo Tur
11 Şubat 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 755 Yorumlar

elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
FIJET AKADEMİ'DE HEM EĞİTİM, HEM KKTC TANITIMI

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ALTI SİT ALANININ TAM ORTASINA MERMER OCAĞI RUHSATI VERDİLER!

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM VE İNOVASYON

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
GEÇTİ BU DEMDE CİHANDAN PİR-İ MİMARAN SİNAN Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .