ALAÇATI OT FESTİVALİ KAPIDA

Bu yıl 4 – 7 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “10. Alaçatı Ot Festivali” için artık gelenekseldir denilebilir.Ülkemizde espri niteliğinde kabul etsek bile bazı festivallere “1. Geleneksel '' giriş (ön) ifadesinin kullanıldığına şahit olmuş biri olarak bu festivali düzenleyenlere önerim gelecek seneden itibaren duyurularına geleneksel kelimesini de eklemeleridir. Bence bir etkinliğin ya da festivalin geleneksel hale gelebilmesi için hiç olmazsa 10 sene süreyle ve her sene gelişim göstererek düzenlenebilmesidir. Bu anlamda gerek Çeşme gerekse Alaçatı Belediyelerini böyle bir festivali düşündükleri, düzenledikleri ve devam ettirdikleri için kutluyorum.

Alaçatı Ot Festivali zaman içinde o denli tanındı ve ses getirdi ki zaman içinde Orta Anadolu hatta daha doğudaki bölgelerden turlar düzenlenmeye başlandı. Festival düzenlemek için seçilen tarih de festival süresi de oldukça güzel düşünülmüş. Benim kişisel fikrim bu tür festivaller için 3 günlük net sürenin yeterli olduğu yönündedir.

Ancak bu süre konulan hedefler de düşünülerek en fazla 4 net güne uzatılabilir. Daha uzunlarında zaman içinde yani seneler geçtikçe kontrol elden kaçmakta ve festivallerin son gününde veya günlerinde hatırı sayılır bir keşmekeşlik ve düzensizlik hakim hale gelmektedir. Sürenin uzaması zaman içinde konunun az da olsa sapmasına neden olabilmektedir. Baharın artık tam anlamıyla uyandığı bir dönem olan Nisan ayı başında Ege Bölgesinin ünü dünya ölçeğine taşınmış bu ilçesinde 4 gün süren böylesine bir etkinlik bence büyük bir alkışı hak ediyor.

Festivalin teması olarak bu sene için belirlenen ot pazı. En sevdiğim ot dersem emin olun yalan olur. Çünkü benim şu otu sevmiyorum dediğim pek vaki değildir. Ancak herhangi bir otla yapılmış bir yemek veya meze için sevmedim dediğim zamanlar olmuştur. Tabi bu duruma neden veya fail olan ot değil o yemeği veya mezeyi yapandır kesinlikle.

Önceki senelerde 2 kez katıldığım (2016 ve 2017) Alaçatı Ot Festivali için bazı önerilerim olacak elbette. Zaten bu tür etkinlikler yapıcı eleştiriler ve öneriler sayesinde gelişir değer kazanırlar. Öncelikle burada yer alan önerileri, özellikle bu sene için düşündüğümde, daha önceleri yapmış olmayı arzu ederdim. Ancak şimdi mümkün oldu. Kim bilir belki benim burada yazdıklarımın bir kısmı katılma fırsatı bulamadığım 2018 yılı festivalinde düzeltilmiştir. Burada önemli gördüğüm üç ana önerimi ya da eleştirimi ayrı paragraflar halinde yazmayı tercih ettim.

Sabahları büyük çoğunluğu bir gün önceden hazırlanmış ot yemekleri ve mezeleri son derece güzel, taze ve diri olarak sunum yerini alıyor. Bunun nedenlerinin başında festivale katılanların çoğunluğunun yörenin insanı olması. Gün içinde azalan yemekler ve mezeler yakınlarda bulunulan evlerden veya imalathanelerden sunum ve satış yapılan stantlara getiriliyor. Bu pişirilerek yemek veya meze haline getirilmiş olan imalatların açık havadan ve sıcaktan etkilenmesinin bir nebze de olsa önüne geçiyor. Tabi gün içinde imalathanelerdeki pişirme ve hazırlama işlemleri başladığı hızla devam ediyor. Bunun nedeni de katılımın ve tüketimin oldukça fazla olması. Ancak aynı şeyleri çiğ olarak yani doğal haliyle satışa sunulan otlar için söylemek mümkün değil. Sabah stantlara konan o güzelim otların satılamayanları akşama kadar ölgün, pörsük ve cazip gelmeyen bir görüntüye bürünüyor. Önerim işlenmiş yani yemek ve meze haline getirilmiş imalatlara gösterilen ihtimamın doğal olarak satışa sunulan otlara da gösterilmesidir.

Ulaşım ve park Alaçatı Ot Festivali nde önemli gördüğüm sorunlardan bir diğeri. Otobüs ve minibüsler için bir park alanlarının ve hareket güzergâhlarının belirlenmesi bu tür etkinliklerin olmazsa olmazıdır. Ancak yeterli kontrol yapılmadığı zaman bu araçlar olmamaları gereken festival ya da etkinlik bölgesi civarında da sık sık boy gösteriyorlar ki bu durum trafik sorunu yaratıyor. Binek araçlarla ilgili düzenlemeler de kesin kurallara bağlanmalı ve sıkı bir şekilde kontrol edilmeli. Gerekli cezalar da gündeme getirilerek uygulamanın etkin bir şekilde yerleşmesine katkı verilmeli. Allahtan çevre yerleşim noktalarında (özellikle İzmir de) yaşayıp yaz aylarında Alaçatı ve Çeşme ye gelen kitle henüz yazlıklarını açmadıkları için Alaçatı sokakları binek araçların parkları açısından yeterli ve kurtarıcı olmakta.

Çözümlenmesi gereken diğer bir sorun da tuvalet yetersizliği. Bu sorunun zaman içinde yani her sene biraz daha ileri boyutta çözümlendiğini gözlemledim. Ancak henüz yeterli boyuta ulaştığına inanıyorum. Ancak festivale ilginin de her geçen sene biraz daha arttığını düşünürsek tuvalet sorununun biran evvel kalıcı ve gerçekçi bir çözüme kavuşturulmasında fayda görmekteyim. Sanırım bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi de gerekli katkıyı verecektir. Belki de vermektedir.

Benim dikkatimi çeken bir nokta da bu sorunların özellikle Cumartesi günleri en üst noktaya ulaşmasıdır. Sanırım bunun en büyük nedeni Alaçatı ya çok yakın bölgede yaşayan insanların hafta sonu tatil gününe denk gelmesi nedeniyle bugün bölgeye gitmeyi tercih etmeleridir. Tabi bir de çok eskiden beri gelen bir alışkanlık var bölge insanında. Cumartesi kurulan ve son derece cazip olan Alaçatı pazarı.

Bu sene katılamayacağım için üzüntü içinde olduğumu ancak gelecek sene inşallah orada olmayı çok arzu ettiğimi belirtmek isterim. 2019 Alaçatı Ot Festivali nin başarılı geçmesi dileğiyle…
          |                              

Fatih  KUTLU
Gezi Yazarı
01 Nisan 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 969 Yorumlar

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
DEMANS İLE YAŞAYANLARI KORONA VİRUS'TAN KORUMAK

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONAVİRÜS DOĞANIN İNSANLIĞA UYARISI MI?

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
İLERİYİ GÖREBİLMEK İÇİN EN İYİ YÖNTEM ONU YARATMAKTIR Yorum VAR !

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'DE TURİZM SEKTÖRÜNÜN KRİZ YÖNETİMİ YOKTUR

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM DÜŞMANI: CORONAVİRÜS

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
BİR HİKAYENİZ OLSUN...

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONA VİRÜS SUYUN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ YENİDEN HATIRLATTI.

Uğur BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BİR KRİZDE DAHA, YİNE AYNI GEMİDEYİZ…

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TAŞ MI YİYELİM..?

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PRİENE ANTİK KENTİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .