NEJAT ŞARDAĞI'NDAN İKİ ÖNEMLİ ULUSLARARASI KATILIM ÇAĞRISI!

Access City Awards için yerel yönetimlere çağrıda bulunan ENAT Türkiye Temsilcisi Nejat Şardağı; 23-25 Ekim tarihinde Malaga’da gerçekleştirilecek III. Uluslararası Teknoloji ve Herkes İçin Turizm Kongresi’ne de Türkiye’den katılımın önemi vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen 3 Turizm Şurası’nda sunduğu Erişilebilir Kent başlığındaki önerileri Turizm eylem planına geçen European Network for Accessible Tourism ( ENAT) Türkiye Temsilcisi A Nejat Şardağı; yerel ve merkezi yönetimlere iki önemli yurtdışı organizasyonuna katılım için çağrıda bulundu.

3.TURİZM ŞURASI KAĞITTA KALMASIN...
3. Turizm Şurası sonrası yayınlanan eylem planında; “Erişilebilir turizme yönelik fiziki düzenlemelerin yapılması: erişim sıkıntısı yaşayan bireylerin turizm imkânlarından kolaylıkla faydalanmalarını sağlamak amacıyla turizm tesisleri, müze ve ören yerleri gibi turizm alanlarının fiziksel koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması” şeklinde kağıt üzerinde yer alan görüşlerin hayata geçmesinde yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları, izleyecekleri yol haritaları, stratejiler ve sürdürülebilirlik çok önemli. Yazarımız Şardağı İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bu kapsamda ENAT Türkiye Temsilcisi olarak toplantı yapacaklarını ve işbirliği çalışmalarının hedefe yönelik süreci hızlandıracağını aktardı.

KENDİNE GÜVENEN KENTLER, ACCESS CİTY AWARDS’A KATILIN
“Herkes için turizm“ ve “herkes için Türkiye“ yazıları ve uzun yıllardır bu alandaki aktif çalışmalarıyla erişilebilir kentlere yönelik önemli farkındalıklar yaratan yazarımız Nejat Şardağı Access City Awards 2020 ile ilgili oarak şu açıklamada bulundu:
“Şehirlerin daha erişilebilir olmaları, engelli insanlar için kentsel hayata eşit erişimi sağlamak,yerel otoritelerin en iyi uygulamalarını teşvik etmek ve paylaşmalarını sağlamak için Access City Awards (erişilebilir kent ödülü) her sene Brüksel’de düzenleniyor. Temel haklara eşit erişim, nüfusun yaşam kalitesini iyileştirmek, herkesin şehirlerin sunduğu tüm kaynak ve olanaklara eşit erişime sahip olmasını sağlamayı hedefleyen bu yarışmaya katılan Avrupa şehirlerinin projelerini, başarıya ulaşanların izledikleri yolu çok dikkatli takip etmek gerekiyor. Bu açıdan yarışma çok önemli bir misyona sahip. Türkiye’de bu alanda başarılı ve örnek uygulamalar yapan, kendine güvenen yerel yönetimler mutlaka bu yarışmaya katılarak ülkemizi temsil etmelidir. Başvuruların en geç 11 Eylül 2019 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Yarışmaya katılan belediyeler ödülü kazanmasa bile alanında rol model olacaklardır” dedi.

İŞTE ÖDÜLLER VE KATILIM LİNKLERİ
29 Kasım 2019’da Avrupa Komisyonu, Access City Award’ın 10. kazananını Brüksel’de düzenlenen törende ödüllendirecek. Engelli ve yaşlı insanlar için şehirlerini daha erişilebilir hale getirme konusunda çalışmalar yapan kentlerin yarıştığı bu organizasyonda kazananlara verilecek ödüller ise şöyle:
• Birincilik ödülü: 150.000 €
• İkincilik ödülü: 120.000 €
• Üçüncülük ödülü: € 80 000

Access City Award 2020 - Başvuru formu için tıklayın:
www.accesscityaward.eu/registration/initialize.xhtm?lang=en

En iyi Uygulama Erişişilebilir Şehir Ödülü 2019
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1141

İletişim: Technical and registration issues: secretariat@accesscityaward.eu
General inquiries: EMPL-EDPD-ACA@ec.europa.eu

İZMİR ULUSLARARASI İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇABALIYOR
Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesinin 37 ülkenin temsilcileri ve emekli büyükelçilerle uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi, tanıtım ve markalaşmayı geliştirmek için toplantı yaptığına yönelik bir haber yayınladık. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=34519

Belediyelerin Dış ilişkiler birimlerinin yurtdışında düzenlenen kongreler, yarışmalar, fuarlarla ilgili takvimlerinin çok aktif ve güncel olması, özellikle bu duyuruları en geniş yelpazede paylaşmaları gerekiyor. Türkiye’nin tüm dünyayı ve gelişmeleri takip etmesi ancak bu şekilde mümkün. Üniversiteler, belediyeler ve stk’lar çok sıkı işbirliği içinde olmalıdır, çok güçlü bilgi akışı sağlayarak ilerlemeleri gerekiyor.

TÜRKİYE BU KONGREYE GENİŞ KATILIM SAĞLAMALIDIR..
European Network for Accessible Tourism ( ENAT) Türkiye Temsilcisi Nejat Şardağı; Access City Awards’a katılım için belediyelere yaptığı çağrıdan ayrı olarak yurtdışında gerçekleştirilecek çok önemli bir kongreyi de hatırlattı.
23-25 Ekim 2019 tarihlerinde İspanya’nın Malaga kentinde gerçekleştirilecek III. Uluslararası Teknoloji ve Herkes İçin Turizm Kongresi’ne katılımın ülkemize yeni ufuklar açacağını, yeni işbirliği fırsatları doğuracağını hatırlatan Şardağı şu açıklamada bulundu:

”Malaga’da gerçekleştirilecek Kongrenin Program yoğunluğunu göz önüne alarak YEREL VE MERKEZİ YÖNETİM temsilcilerinin, şehir plancıları-ulaşım teknolojisi ve bilişim uzmanlarının katıldığı, otelci- seyahat acentesi- turizm temsilcileri ile desteklenmiş geniş kapsamlı bir ekip oluşturulması ve deneyimlerinin tüm ülkemizle paylaşılması çağdaş bir Türkiye’yi günümüzde yaşamamızın yolunu açacaktır.

III. Uluslararası Teknoloji ve Herkes İçin Turizm Kongresi’nin ülke gündemine oturması, herkesin haberi olması için tüm medya mensuplarının gerçek bir zincir oluşturması sosyal bir projenin ekonomik projeye dönüşmesinin önünü açacaktır. Özellikle dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta da kongrenin paydaşlarından ONCE FAUNDATİON ‘nun şirketlerinde çalışan 136 bin kişiden 115 bininin engelli olması ve engelli istihdamında çalışan kurumlara ciddi bir örnek oluşturmasıdır.”
Dedi.

YURTDIŞI KONGRELERİ YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ
Teknolojinin, akıllı turist destinasyonlarının, erişilebilir ürünler ve hizmetlerin tüm insanlar için neler yapabileceğini, hayatını nasıl olaylaştırabileceğini göstermeyi amaçlayan kongrede; engellilerin topluma entegrasyonu ve katılımını teşvik etmek için teknoloji ve turizm alanında çok çeşitli konuların ele alındığını ve projeler önerildiğini belirten Şardağı; ”Türkiye’nin de bu alanda doğru uygulamalar, ürünler ve hizmetler hakkında kendini geliştirmesi, bilgi sahibi olması, bu deneyimleri paylaşması için bu kongreleri yakından, düzenli takip etmesi ve katılması gerekiyor. Bu anlamda yerel yönetimlere, üniversitelere, stk’lara büyük görev ve sorumluluklar düşüyor.” şeklinde konuştu.

Kongrede sunum yapılacak önemli başlıklardan bazıları şöyle:
• Bilgi ve İletişime Erişim Teknolojileri ve Hizmetleri
• İnsan bilgisayar etkileşimi
• Yardımcı Teknolojiler
• Telecare ve Teleassistance: Aktif Yaşamı Sürdürmek
• Dijital Ev ve Bağımsız Yaşam
• Kişisel Özerklik için Robotik
• Herkes İçin Ulaşım
• Akıllı Şehirler İçin Teknolojiler
• İşbirliği ve Öğrenme İçin Erişilebilir Teknolojiler
• Artırılmış / Sanal / Karışık Gerçeklik
• Erişilebilir Turizm ve Kültürel Faaliyetler İçin Teknoloji Uygulamaları ve Çözümleri
• Turizm Mevzuatı ve Standartları
• Oteller ve Müzelerde Erişilebilirlik
• Kültürel ve Doğal Mirasta Erişilebilirlik
• Ulaşımda Erişilebilirlik
• Turizm bilgilerinde erişilebilirlik
• Herkes için turizm faaliyetleri

Kongre için İletişim bilgileri
Antonio Ingelmo / Sonia García-Fraile
Telefon: +34 91 506 89 37 / +34 91 506 51 84
E-posta: drt-turismo@fundaciononce.es
(2017 Kongre Web Sitesi: http: //www.drt-turismo) .com / tr )

          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
19 Ağustos 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 641 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SELÇUKLU'DAN BU YANA AYAKTA OLAN MEŞE AĞACI KORUMAYA ALINDI

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
DEMANS İLE YAŞAYANLARI KORONA VİRÜSTEN KORUMAK

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
İLERİYİ GÖREBİLMEK İÇİN EN İYİ YÖNTEM ONU YARATMAKTIR Yorum VAR !

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM DÜŞMANI: CORONAVİRÜS

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
BİR HİKAYENİZ OLSUN...

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONA VİRÜS SUYUN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ YENİDEN HATIRLATTI.

Uğur BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BİR KRİZDE DAHA, YİNE AYNI GEMİDEYİZ…

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TAŞ MI YİYELİM..?

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PRİENE ANTİK KENTİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .