FLORANSA

Toscana bölgesinin başkenti unvanına sahip olan Floransa bunun yanında 1800‘lerin ortalarında birleşen İtalya’ya da kısa bir süre için bile olsa başkentlik yapmış olma etiketini de yakasında taşıyor.

Floransa deyince aklıma hep garip ve garip olduğu kadar da ilginç bir olay gelir. Aynı dönemlerde Almanya’ da faşist Hitler (Führer) ve İtalya’ da gene faşist Mussolini (Duce) iktidarda. Her iki ülke ve liderlerinin genel hatlarıyla fena sayılmayacak ilişki içinde olduğu bilinir. Ama II. Dünya Savaşı yıllarında Almanya istilacı olarak İtalya içlerine kadar girerek hatta Floransa’ ya kadar gelerek kentte büyük yıkımlara yol açmış. Kent toparlanmış ama bu kez 1966 yılındaki yoğun yağışlar kentin ortasından geçen Arno nehrinin taşmasına ve büyük hasara neden olmuş. Floransa’ yı hiçbir zaman seçimle iş başına gelmemiş olmalarına karşın 300 yıl süreyle (1750 yılları civarına kadar) Medici ailesi yönetmiş. Medici’ lere kadar olan dönemde de gelişme göstermiş olmasına karşın; Medici’ler döneminde Floransa çağ atlamış ve diğer şehirlere göre özellikle sanatsal açıdan fark atar boyuta gelmiştir. Son Medici olarak bilinen Anna Maria Lodovica sahip olduğu toprakları Floransa halkına armağan etmiştir.

Bu defaki İtalya gezimde öğle dinlencesi diyebileceğimiz siesta alışkanlığının azaldığını hatta yer yer ortadan kalktığını gözlemledim. Tabi bir ihtimal de İtalyan’ların bu alışkanlıklarına bir şekilde çözüm üretmiş olmalarıdır. Pazar günleri genelde tüm İtalya’da mağazaların neredeyse tamamı hiç açılmazdı. Bu kez siesta konusundaki değişime ilave olarak Pazar günü Roma’da belli başlı caddelerdeki mağazaların sabahın onundan akşamın geç saatlerine kadar açık olduğuna şahit olduk. Ben bunu gelişme olarak görüyor ve bunun en büyük nedeninin her yıl artan turist sayısı ve turistlerden gelen yoğun talep olduğunu düşünüyorum.

Kentin gezilecek yerlerini anlatırken Arno Nehri’nin kuzeyinde ve güneyinde şeklinde anlatmanın daha uygun olacağı kanaatindeyim. Ponte Vecchio bugün için Arno Nehri üzerindeki en meşhur ve en eski köprüdür. En eski olmasının nedeni diğer köprülerin tamamının Alman istilası ve sel baskınında yıkılmasına karşın bu köprünün sağlam kalmasıdır. Medici’lerden önce yapılmış olan köprü Medici’ler tarafından sahibi oldukları nehrin kuzeyindeki Palazzo Vecchio ile gene sahibi oldukları nehrin güneyindeki Palazzo Pitti arasında sokağa yani açık havaya çıkmadan ulaşımı sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Bazı bilgiler bunun biraz da ulaşım sırasındaki can güvenliği nedeniyle yaptırıldığını söyler. Yapılan düzenlemeyle köprü aynı zamanda güzel bir alışveriş sokağı havasına bürünmüştür. Köprünün bugünkü haliyle hakkını vermek gerekirse en azından birkaç saat gezilmesi gerekir inancındayım.

Arno Nehrinin güney bölümündeki (ki buraya Oltrarno Bölgesi deniyor) en önemli yapılarından biri Ponte Vecchio’ dan geçtikten sonra Palazzo Pitti’ ye varmadan önce yer alan Santa Felicita Kilisesidir. Ponte Vecchio’nun batısındaki ilk köprü olan Ponte Santa Trinita Köprüsünün yakınında Basilica di Santa Sipirito’ yu görebilirsiniz. Palazzo Pitti’ nin arkasındaki Giardino di Boboli bahçeleri gerçekten oldukça büyük ve çok güzel. İçindeki heykeller, servi ağaçlı yol, son derece büyük havuz ve ortasındaki adacık, süs bitkileri için limonluk, Porselen Müzesi, kafe Neptün Çeşmesi’ nin ve Amfi tiyatro ile görülmesi gereken bir park. Palazzo Pitti Medici’ lerden önce yaptırılmış ama Medici’ ler tarafından satın alınarak kullanılmıştır. Medici’ler daha sonra Pitti’ nin arkasındaki büyük alanı da satın alarak Boboli Bahçesi halinde düzenlemişler ve halka açmışlar.

Floransa’ nın Arno Nehri’ ne göre kuzeyini anlatırken güney kesimden Ponte Vecchio Köprüsünü kullanarak kuzey kesime geçiş sırasındaki konumunuza göre sağ ve sol diye belirtmenin size doğru şekilde yönlendireceğini düşünüyorum. Köprüden kuzeye geçtiğinizde hemen sağınızda Uffizi Galerisini göreceksiniz. Medici ailesinin sahip olduğu koleksiyonların büyük bölümünün sergilendiği bu galeriyi rehber eşliğinde ve önceden bilet alarak gezmenizi tavsiye ederim. Uffizi Galerisi’ nin hemen yanındaki Palazzo Vecchio bulunmaktadır. İçinde son derece güzel sanat eserlerinin bulunduğu bu bina şimdilerde belediye binalarından biri olarak da kullanılmaktadır.

Palazzo Vecchio’ nun hemen önünde açık hava sanat müzesi olarak tanımlanabilecek Piazza della Signoria Meydanı bulunmaktadır. Meydanın her tarafı birçok heykel ve sanat eseriyle doludur. Davud, Neptün Çeşmesi, Sabin Kadınlarının Kaçırılışı, Perseus bunların en bilinen ve kayda değer olanlarıdır. Palazzo Vecchio’ da Arno Nehrini arkanıza aldığınızda Santa Croce Kilisesi sağ tarafınızda biraz ilerdedir. Gotik mimariye sahip olan bu kilisenin ortasında oldukça büyük bahçe bölümü vardır. Bu kiliseyi görmeğe değer yapan şeylerden biri de içinde bazı ünlü kişilerin ( Michelangelo ve Galileo gibi ) mezarının bulunmasıdır.

Palazzo Vecchio’ dan kuzeye doğru Via dei Calzaiuoli caddesinden yürüdüğünüzde Duomo, Campanile(Çan), Battistero (Vaftizhane), Museo dell Opera del Duomo ve neredeyse tüm bu yapılara konuşlanma imkanı veren Piazza di San Giovanni meydanına ulaşırsınız. Şayet vakit açısından sıkıntınız yoksa zamanında belediye sarayı, hükümet binası, polis şefi özel konutu ve hapishane gibi amaçlarla kullanılmış olan Bargello’yu da görün derim. Bina şimdilerde birçok İtalyan sanatçının eserlerinin sergilendiği Ulusal Müze olarak kullanılmaktadır. Amacınız Bargello’yu da görmekse Via dei Calzaiuoli caddesini değil Palazzo Vecchio’ nun hemen sağındaki Piazza di San Firenze meydanını takiben Via del Proconsolo caddesini kullanmalısınız.

Duomo ya da Floransa Katedrali şehrin en görkemli binası. Neredeyse İtalya dendiğinde aklıma ilk gelen kişilerden biri olan İlahi Komedya’nın yazarı Dante ( Alighieri 1265 – 1321 ) Floransa’ lı olup yukarıda belirtmiş olduğum Vaftizhanede vaftiz edilmiştir. Duomo bina olarak hala Floransa’ nı en yüksek binasıdır.

Hemen yanındaki Çan Kulesi 85 metrelik boyuna rağmen Duomo’ dan daha kısadır. Museo dell Opera del Duomo’ da ünlü birçok sanatçının eserleri sergilenmektedir. Duomo’ nun biraz kuzeyinde Medici ailesinin özellikle mali işlerini yürüttükleri merkez olan Palazzo Medici Riccardi görülebilir. Onun hemen yanında Medici ailesi tarafından kullanılan San Lorenzo Kilisesi ve Biblioteca Mediceo-Laurenziana yer almaktadır. Bunların biraz daha kuzeyindeyse kentin merkez pazarı niteliğindeki iki katlı Mercato Centrale ziyaret edilebilir.

Duomo’ ya göre biraz kuzey doğuya düşen iki önemli noktadan biri Michelangelo’ nun birçok eserinin sergilendiği ve çağının ilk Güzel Sanatlar Akademisi görevi yüklenmiş olan Galleria dell Accademia görmeniz gereken önemli yapılardan. Bu bölgedeki diğer yapıysa Piazza di San Marco’ da yer alan San Marco Manastırıdır. Manastır o çağın gerçekten kayda değer sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Floransa’ da yemek konusunda diğer İtalya şehirleri için söylediğim şey geçerli. Akşam yemeklerini ayrı ve özel değerlendirme yapmak gerekir. Öğle yemeği içinse acıktığınızda etrafınızda gözünüze ve gönlünüze en çok hitap eden yeri tercih edin derim. Önerim merkezi bir bölge olan Piazza della Repubblica Meydanı etrafındaki sokaklarda bulunan yerlerdir. Yemek sonrası kahve içmek, dondurma veya tatlı yemek isterseniz gene aynı meydan civarında Venchi, Caffe Gilli veya Caffe Concerto Paszkowski’ den birini seçebilirsiniz. Ben klasik yapıda biri olarak her seferinde Caffe Gilli’yi tercih edip genellikle de ya tramisu ya da krem karamel yerim. Kim bilir belki günün birinde buralarda bir yerlerde karşılaşmak kısmet olur.
          |                              

Fatih  KUTLU
Gezi Yazarı
03 Eylül 2019 Salı
Mesaj Gönder 471 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ÜÇ BAKANLIĞIN GÖZETİMİNDEKİ DEFİNECİ TAHRİBATI MECLİSTE

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
OYUM, EN FAZLA KADIN ADAY BULUNDURAN LİSTEYE

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KAMUYA AİT SİVAS KANGAL ÇİFTLİĞİ REZALETİ

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
GÖRDÜK; GEZDİK; İNCELEDİK; YAZDIK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .