Güncel

Erzurum&#39a Turizm Zirvesi Önerisi

Erzurum&#39a Turizm Zirvesi Önerisi

DOSİAD Başkan Vekili : Turizm sektöründeki durum değerlendirilerek turizmde yol haritası çizilmeli.

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği -DOSİAD Başkan Vekili Yusuf Kocabeyoğlu, Erzurum&#39da hizmet sektörünün gün geçtikçe önemli hale geldiğini, istihdam ve katma değer üretme boyutunda ağırlıklı olduğunu ifade etti ve “Turizm olgusunun güçlendirilmesi gerekiyor.“ dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları yapılırken kent merkezindeki tarihi dokunun korunması gerektiğine değinen Kocabeyoğlu, tarih turizmi olmadan diğer turizm çeşitlerinin gelişme kaydedemeyeceğini, önceliğin tarih turizmine verilerek diğer turizm çeşitlerinin değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Erzurum adıyla özdeşleşmiş olan ecdat yadigarlarının ciddi bir biçimde korunma altına alınmasının şart olduğunu ifade eden Kocabeyoğlu “Erzurum&#39un ruhunu yansıtan tarihi evlerin onarılması ve turizme kazandırılması elzemdir. Erzurum evleri il tarihinin belgeleridir, onların gelecek nesillere aktarılması hepimiz için bir görevdir.“ dedi.

ACİLEN TURİZM ZİRVESİ DÜZENLENMELİ

Kış turizminin ciddi ölçü ve seviyede gelir getirebilmesi, istihdam oluşturabilmesi ve kent vizyonunun güçlendirebilmesi için, kış aylarının gelmesini beklememek gerektiğini dile getiren Kocabeyoğlu “Erzurum&#39da turizm sektörünün ekonomiye fayda üretebilmesi için ciddi bir platforma ihtiyaç var. Acilen bir turizm zirvesi düzenlenmeli, bu sektördeki durum değerlendirilerek turizmde yol haritası çizilmelidir.“ şeklinde konuştu.

Kış turizmi ve bu çerçevede geliştirilecek olan Kış Spor Oyunları Merkezi için, kamu ve özel sektör yatırımlarının şart olduğunu, karın kara dönüştürülmesinin ancak yatırım atılımlarıyla mümkün göründüğünü söyleyen Kocabeyoğlu, turizm zirvesinin geciktirilmeden düzenlenmesi gerektiğini savundu.

2006-07-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL