Güncel

Endonezya’da kuş gribinden ölenler 42ye yükseldi

Endonezya’da kuş gribinden ölenler 42ye yükseldi

Yeterli önlem almamakla suçlanan Endonezya hükümeti çiftçilere ödeyecek kaynaktan yoksun olduğunu söylüyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı tahliller geçen hafta ölen 44 yaşındaki Endonezyalı adamın kuş gribinin ölümcül H5N1 tipi virüsüne yakalandığını doğruladı.

Bu yılın başından beri kuş gribinin en çok can kaybına yol açtığı ülke Endonezya. Geçen yıllarda virüsten en kötü etkilenen yer olan Vietnam’da ise bunun tam tersine geniş çaplı itlaf ve aşılama kampanyasıyla salgının kontrol altına alındığı görülüyor.

2006 yılında Vietnam’da kuş gribinden ölen olmadı.

Endonezya hükümeti virüsün tespit edildiği bölgelerde kanatlı hayvan itlafına isteksiz yaklaştığı eleştirileriyle karşı karşıya. Uzmanlar, virüsün yayılışını engellemek için en iyi yöntemin kümes hayvanlarının itlafı olduğunu söylüyor.

Ancak Endonezya hükümeti çiftçilere ödeyecek tazminat parası olmadığını söylüyor. Cakarta, önümüzdeki üç yıl boyunca kuş gribiyle mücadelesine 900 milyon dolar yardımda bulunulmasını talep etti.

Endonezya’da kuş gribinin tırmandığı boyutlar özellikle geçen mayıs ayında büyük bir dikkat ve endişeyle izlenmişti. Dünya Sağlık Örgütü Endonezya’da bir grup kişinin topluca kuş gribinden ölümünü virüsün insandan insana bulaşmasına bağlamıştı.

Fakat uzmanlar sözkonusu vakaların virüsün bulaşma yetisinde ciddi bir değişim anlamına gelmediği telkininde bulundu. Ancak H5N1’in insandan insana sıradan bir grip virüsü gibi kolayca geçmesini sağlayacak mutasyon olasılığının halen mevcut olduğu söyleniyor.

2003’ün son aylarından bu yana dünya çapında 130’u aşkın kişi kuş gribinden öldü. Bu ölümlerin çoğunluğu Uzak Doğu ülkelerinde meydana geldi. Ama batıya doğru yayılan virüs Türkiye dahil başka ülkelerde de ölümlere yol açtı.

2006-07-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL