Güncel

Galataport 2. kez ihale ediliyor

Galataport 2. kez ihale ediliyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı -ÖİB&#39nin işletme hakkı devri esasına göre yapacağı ihalede belediye ve Anıtlar Yüksek Kurulu&#39ndan onay alınması aşaması gelindiği bildiriliyor.

Daha önce Yüksek Planlama Kurulu -YPK&#39nın kararı uyarınca Denizcilik İşletmeleri&#39nce yap-işlet-devret yöntemiyle ihale edilen Galataport için en yüksek teklifi Ofer-Global ikilisinin önderliğindeki konsorsiyum vermişti.

Konsorsiyum Galataport&#39a 3,5 milyar Euro teklif etse de ilk 10 yılda yapacağı ödeme tutarının sadece 30 milyon Euroda kalacağı, 49 yılda yapılacak toplam ödemenin bugünkü peşin değerinin ise 200 milyon euroya karşılık geldiği hesaplanmıştı.

Üç aşamadan oluşması öngörülen yeni Galataport ihalesinde sürecin ilk ayağı olan imar planlarının hazırlanması konusunda çalışmalar büyük oranda tamamlanırken ikinci aşama olan projenin belirlenmesi için çalışılıyor.

İmar planı yapma yetkisine sahip olan ÖİB&#39nin 1/5000 ve 1/1000&#39lik imar planlarını hazırlarken İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Mimarlar Odası ve Anıtlar Yüksek Kurulu gibi birçok kuruluşun görüşünü aldığı bildirildi.

İmar planlarının onay için Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK)&#39na sunulması beklenirken ÖYK&#39dan alınacak onay ile ihale sürecinde ilk aşama da tamamlanmış olacak.

İhalede ikinci aşama olacak projenin belirlenmesi aşamasında ise proje yarışması açılıp açılmamasına karar verilmesi gerekecek.

Bu konuda ise henüz karar verilmiş değil çünkü açılacak bir yarışma için, en azından 3-4 aylık süreye gereksinim olacağı, bunun da Galataport ihalesini geciktirebileceği belirtiliyor.

Yarışma olmaması durumunda sohbahar aylarında ihale ilanına çıkılabileceği kaydedilirken yarışma yapılması durumunda ilanın yeni yılın başına kalabileceği ifade ediliyor.

Edinilen bilgiye göre Galataport&#39un ilk ihalesinde 49 yıl olan işletme süresinde, yapılacak yatırımların büyüklüğü nedeniyle değişiklik öngörülmezken ödeme süresi bir hayli kısalacak.

Uygulamada işletme hakkı devri modeli ile yapılan özelleştirmelerde alıcıya genellikle 2-3 yıl gibi daha kısa vade seçeneği sunuluyor.

Burada da aynı sürelerin kullanılabileceği, ancak ihalenin büyüklüğü nedeniyle belki de bir yıllık sürenin daha eklenebileceği ifade ediliyor.

2006-08-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL