Güncel

Türkiye ve Kıbrıs kıyıları tehdit altında

Türkiye ve Kıbrıs kıyıları tehdit altında

Greenpeace, uzun vadede akıntıyı Lübnan açıklarında 100 km&#39ye kadar temizlemenin 6-12 ay arasında zaman alacağını belirtmişti.

Çevre örgütleri, İsrail bombardımanı sonucu denize sızan binlerce ton petrol tabakasının Türkiye ve Kıbrıs kıyıları için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.

&#39Akdeniz&#39in en korkunç çevre felaketiyle karşı karşıya&#39 bulunduğu uyarısına yer veren İngiliz gazeteleri, Türkiye ve Kıbrıs&#39taki tatil beldelerinin, İsrail jetlerinin 15 temmuzda bombaladığı bir elektrik santralinden denize sızan 35 bin ton petrolün kirlilik tehdidi altında bulunduğunu yazdı.

The Times gazetesine konuyla ilgili bilgi veren &#39Friends of the Earth Europe&#39 adlı çevre örgütünün direktörü Fuad Hamdan, uydu fotoğraflarına göre petrol tabakasının şimdiden Suriye kıyılarının yarısını kirlettiğini belirtti.

Hamdan, &#39&#39kirlilik, bu hafta içinde Türkiye kıyılarına ulaşabilir. Kıbrıs&#39ı ne zaman etkileyeceği ise rüzgara bağlı&#39&#39 dedi.

“Tüm Doğu Akdeniz tehlikede“

Lübnan Çevre Bakanı Yakub el Sarraf da kirliliğin, sadece Lübnan&#39ı değil Doğu Akdeniz&#39deki tüm ülkeleri etkileyeceğini söyledi.

Yeşil kaplumbağaların beslenme yatağı Lübnan kıyıları, canlılar için öldürücü siyah petrol tabakasıyla kaplanırken, bombardımanın sürmesi temizleme çalışmalarına engel olmuştu.

Acil ateşkesle vahşet ve çevre yıkımına son verme çağrısı yapan Greenpeace örgütü, Beyrut&#39un 30 km güneyindeki Jiyyeh enerji santralindeki depoların bombalanması sonucu denize yayılan yüklü miktardaki petrol akıntısının Doğu Akdeniz sahillerine yayılması tehdidinin önlenmesi gerektiğini bildirmişti.

Kısa vadede, akıntının balık avlama bölgelerine ve kumsallarına yayılmalarını önlemek ve kontrol altına almak için Lübnanlı yetkililerin acil yardıma ihtiyaç duymakta olduklarını bildiren Greenpeace, uzun vadede akıntıyı Lübnan açıklarında 100 km&#39ye kadar temizlemenin 6-12 ay arasında zaman alacağını belirtmişti.

Çevreci örgüt, akıntının, Lübnan&#39ın zaten az olan deniz rezervlerine ve bunun yanı sıra Lübnan sahillerindeki balık yumurtaları ve deniz kaplumbağaları yuvaları için de bir tehdit oluşturmakta olduğu uyarısında bulunmuştu.

Petrol akıntısı, Akdeniz&#39de yaşayan deniz memelilerinin ve deniz kuşlarının yanı sıra yerel balıkçılığı ve turizmi de çok kötü etkileyeceğini belirten Greenpeace, uluslararası kamuoyunu bu insanlık vahşetine ve çevre tahribatına acil bir son vermeye çağırmıştı.

Ortadoğu krizi

İsrail&#39in hava, deniz ve kara ablukası altındaki Lübnan&#39da insani krizin boyutları da derinleşiyor. İsrail&#39in Hizbullah operasyonu 27&#39nci gününe girerken ölen Lübnanlıların sayısı bine yaklaştı.

12 temmuzda 2 askerinin Hizbullah tarafından kaçırılmasının ardından Lübnan&#39a giren İsrail, saldırıların en kanlısını Kana&#39da düzenlemiş, bombardımanda çoğu kadın ve çocuk 54 sivil ölmüştü.

2006-08-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL