Güncel

Ilısu barajı tartışması Times&#39a konu oldu

Ilısu barajı tartışması Times&#39a konu oldu

Barajın 12 bin yıllık tarihi mirası sular altında bırakarak, pek çok kişiyi evlerinden edeceği gerekçesiyle eleştirildiği belirtildi.

Türkiye&#39de yıllardır tartışılan “Ilısu baraj projesi“ bu kez de İngiltere&#39nin saygın gazetesi Times&#39a konu oldu. Gazete, Dicle nehri üzerine yapılacak olan barajla ilgili olarak “Tarihi gömecek baraj için adım atıldı“ başlığını kullandı. Barajın 12 bin yıllık tarihi mirası sular altında bırakarak, pek çok kişiyi evlerinden edeceği gerekçesiyle eleştirildiği belirtildi.

Kültür düşmanı
Yazıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan&#39ın barajın yöre halkına iş imkanı sağlayacağını ve Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgenin refah seviyesini artıracağına dair yaptığı açıklamalara da yer verildi. Hükümetin Hasankeyf&#39te su altında kalabilecek tarihi mirası kurtarmak için 25 milyon Euro ayırdığına da dikkat çekilen yazıda, bölgede 7 yıldır görev yapan İrlandalı arkeolog Maggie Ronayne ise gazetenin sorularına şu şekilde cevap verdi: “Bu köprü kültürel mirası öldüren bir silah. Sadece buradaki tarih yapılar açısından değil, aynı zamanda oradaki kültürü temsil eden yerli halkı da yok ediyor.“ Gazete ayrıca Ilısu barajı için, “hırslı“ olarak tanımladığı GAP projesinin bir parçası ifadesini kullandı.

2006-08-11
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL