Güncel

Belçikalı turistlerin tercihi Türkiye

Belçikalı turistlerin tercihi Türkiye

Belçika Seyahat Acenteleri Birliği, geçtiğimiz yıl Belçikalı turistlerin en çok tercih ettiği ülke olan Türkiye&#39nin bu yıl da önde gittiğini açıkladı.

Yaz dönemi için turistik rezervasyonların genelde mart ayından önce yapıldığını, o dönemde Türkiye&#39ye talebin kuş gribi salgını nedeniyle göreceli olarak azaldığını belirten birlik, tablonun değiştiğini ve Belçikalı turistlerin Türkiye tercihinin tekrar ön plana çıktığını duyurdu.

Birlik, yılın ilk üç ayında yapılan rezervasyonlarda Türkiye&#39nin 2005&#39e oranla yüzde 35&#39e ulaşan bir gerileme kaydettiğini belirtti.

Belçika Seyahat Acenteleri Birliği&#39nin verilerini onaylayan büyük seyahat acenteleri, Türkiye&#39nin bu yıl da Belçikalı turistlerin bir numaralı tercihi olacağını, yıl sonu değerlendirmelerinin bunu göstereceğini açıkladı.

Birlik, geçtiğimiz yıl sonunda yaptığı genel değerlendirmede, turistik yolculuk yapan her üç Belçikalıdan birinin Türkiye&#39ye gittiğini, Türkiye&#39nin Belçikalıların bir numaralı tercihi haline geldiğini açıklamıştı.

Açıklamada, Belçikalı turistler açısından Türkiye&#39nin, 2004&#39te tam anlamıyla ön plana çıktığı ve hedef ülkeler sıralamasında üçüncü olduğu, 2005&#39te ise Fransa ve İspanya&#39yı da geride bırakarak birinciliğe yerleştiği belirtilmişti.

Verilere göre, 2005 yılında Türkiye&#39ye uçakla ve programlı giden Belçikalı turist sayısı 390 bin oldu.

2006-08-17
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL