Güncel

İzmir Fuarı bugün 75. kez kapılarını açıyor

İzmir Fuarı bugün 75. kez kapılarını açıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu&#39nun ev sahipliği yapacağı törene, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın&#39ın katılımları bekleniyor.

1-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 75&#39inci İEF için, bugün İzmir&#39in Lozan Meydanı&#39nda tören düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu&#39nun ev sahipliği yapacağı törene, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın&#39ın katılımları bekleniyor.

Onur konuğu ülke Kazakistan&#39ın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Başkan Vekili Abduyeviç Sabirova ile 10 ülkenin bakan ve bakan düzeyindeki temsilcilerinin yanı sıra onur konuğu il Uşak, Vali Kayhan Kavas başkanlığındaki kent protokolüyle fuar açılışında hazır olacak.

Açılış seremonisinden sonra, İEF&#39in onur konuğu Kazakistan&#39ın milli marşının ardından İstiklal Marşı çalınacak. Söz ve müziğini Saadettin Kaynak&#39ın yaptığı Fuar Şarkısını, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu&#39nun sunumları izleyecek. Törende, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da bir konuşma yapacak.

Onur konuğu ülke bayrak teslim töreninin ardından, Kazak konuk ve İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, birer sunumda bulunacak.

Muazzez Abacı konser verecek

Stand açılış ve ziyaretlerinin ardından bu yılki İEF kapsamında oluşturulan Nostaljik Fuar Gazinosu&#39nda program başlayacak. Ateş Böceği Ercan, Gülden Karaböcek, Alpay ve Belkıs Akkale&#39nin yer alacağı programın assolistliğini Muazzez Abacı yapacak.

Açık Hava Nostalji Sineması&#39nın ilk günkü filmini ise Atıf Yılmaz&#39ın yönetmenliğini yaptığı &#39Bir Yudum Sevgi&#39 oluşturacak. Kültürpark&#39taki Atatürk Açık Hava Tiyatrosu&#39nda ise Işın Karaca tarafından ilk gün ücretsiz konser verilecek.

Eski fuarların havasının yansıtılabilmesi amacıyla 75. İEF Sergisi, Milli Piyango Sergisi, TCDD 150. Yıl Sergisi gibi etkinlikler düzenlenecek.

PTT Genel Müdürlüğü, 75. İEF dolayısıyla &#39&#3975. İzmir Enternasyonal Fuarı 1 Eylül 2006 İzmir&#39&#39 ibareli özel gün damgası kullandıracak.

Fuarda güvenlik önlemleri artırılacak

Bu arada, İEF&#39in olaysız geçmesi için güvenlik önlemlerinin artırıldığı, fuar boyunca 600 polisin görev yapacağı bildirildi.

Yarın Lozan Meydanı&#39nda yapılacak açılış töreninde, biri emniyet müdür yardımcısı, 6&#39sı şube müdürü olmak üzere 250 polis görev alacak.

Lozan Meydanı&#39na açılan caddeler üzerinde 5 ayrı kapama noktası oluşturulacak, açılışa katılacak Türk ve yabancı üst düzey misafirlerin koruması için 26 resmi ve sivil ekip ile 1 özel harekat timi hazır bulundurulacak.

1-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek fuar boyunca, 2&#39si emniyet müdür yardımcısı, 9&#39u şube müdürü, 11&#39i emniyet amiri olmak üzere 600 polis görev yapacak, fuar giriş ve etkinlik alanları 24 saat kamerayla izlenecek.

Bu arada, İEF boyunca Fuar Ekipler Amirliğinde Kriz-Koordinasyon Merkezi oluşturulduğu, herhangi bir durumda 445 58 10 ve 155 telefonlardan polisle irtibat kurulabileceği bildirildi.

Geçen yıllarda bazı sivil toplum örgütlerinin, ücretsiz olarak sunulan standlarda satış yaptıklarının gözlenmesi nedeniyle 60 sivil toplum örgütünün standları iptal edilerek, ayrı bir ihtisas fuarı düzenlenmesi planlandı.

Güvenlik ekipleri, eğitimli köpeklerin yardımıyla fuar süresince işporta mücadelesi de verecek. Buna belediye zabıtası da destek sağlayacak.

Atatürk&#39ün doğumunun 125&#39inci yılı

İEF&#39nin, Dünya Barış Günü&#39nde açılacak olması nedeniyle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı yurtlarda kalan 20 çocuk, açılış töreni esnasında barış güvercinleri uçuracak.

Fuarda 75. özel yılı ve Atatürk&#39ün doğumunun 125. yılı nedeniyle özel etkinlikler düzenlenecek. İEF&#39e en yoğun girişin sağlanacağı Lozan Kapısı&#39na 7×9 metre boyutlarında dev Atatürk posteri asılacak ve Büyük Önder&#39in doğum yılına ilişkin olarak özel toplantı, panel ve sergiler yapılacak.

75. yıl nedeniyle basketbol turnuvası da düzenlenecek. Turnuvaya, Beşiktaş, Banvit, Karşıyaka gibi kulüplerin yanı sıra Almanya ve Rusya&#39dan da kulüplerin katılacağı belirtildi.

Fuarda, geçmişte düzenlenen, ancak daha sonra unutulan Fuar Güzellik Yarışması da tekrar hayata geçirilecek.

İEF&#39in bu yılki ana teması ise Organik Ürünler ve Alternatif Enerji Kaynakları olarak belirlendi. Bu kapsamda Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği ile ortak etkinliklerin düzenleneceği fuarda, organik gıda ve konfeksiyon ürünleri hakkında vatandaşların bilinçlendirilmesi amaçlandı.

Fuarın onur konuğu kenti Uşak&#39ın ise bin 750 metrekarelik alanda 36 firmanın katılımıyla kendi kültürünü yansıtacağı ifade edildi.

Geçen yıl 310&#39u yabancı, bin 111 firmanın katıldığı fuara, bu yıl 271&#39i yabancı bin 83 firmanın katılımı kesinleşti.

10 Eylülde kapanacak fuarda, yağış olmaması halinde geçen yıl bir milyon 200 bin kişi olan ziyaretçi sayısının aşılarak, bir milyon 500 bine ulaşılması hedefleniyor.

2006-09-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL