Güncel

İstanbul&#39a yeni Ermeni kilisesi

İstanbul&#39a yeni Ermeni kilisesi

Şişli Belediyesinin katkılarıyla yenilenen Feriköy Surp Vartanants Ermeni Kilisesi hizmete açıldı.Kilisenin açılışını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II yaptı.

Açılışın ardından Mesrob II&#39nin başkanlığında dini ayin düzenlendi. Ardından katılımcılar akşam duası etti. Açılış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mesrob II, komşu ülkelerde savaş varken, Türkiye&#39de güzel olaylar yaşandığını söyledi.

Patrik, &#39&#39Kilisenin Şişli Belediyesince yenilenmesi, ülkemizde hüküm süren hoşgörü ortamı ve farklılıklara gösterilen saygının bir işaretidir&#39&#39 dedi. Sarıgül&#39ün göreve geldiği günden bu yana cami, sinagog ve kiliseler arasında hiçbir ayrım yapmadığını belirten Mesrob II, ülkede barış ve huzur olması dileğinde bulundu.

Türkiye&#39nin yanı başında bir savaş bulunduğunu ve burada insanların, çocukların öldüğünü anlatan Mesrob II, &#39&#39Bu olaylar insanlığın yüz karası. Ancak ne yazık ki insan böyle kötü yüzünü de, güzel yüzünü de gösterebiliyor. İnsanlar birbirlerini ne kadar çok hoşgörü gösterir, kendi kitaplarında yazanlara itaat eder ve hayatlarında ruhaniyete yer verirlerse, dünya daha güzel olur&#39&#39 diye konuştu.

Bir medeniyet göstergesi olarak nitelendirdiği restorasyon ve yenileme çalışmasından dolayı cemaati adına Sarıgül&#39e teşekkür eden Mesrob II, 1 Eylül Dünya Barış Günü&#39nün de Müslüman ve Hristiyanların el ele bir kilisenin açılışında bulunmalarının da güne daha bir anlam kattığını ifade etti.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sargül de din, dil, ırk ve mezhep farkı gözetmeden cami, kilise, sinagog ve cem evlerine büyük önem verdiklerini söyledi. Sarıgül, kilisenin Dünya Barış Günü&#39nde hizmete açılmasından dolayı da mutlu olduğunu kaydetti.

2006-09-02
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL