Güncel

Ulucak Höyük&#39ten tarih fışkırıyor

Ulucak Höyük&#39ten tarih fışkırıyor

İzmir&#39in Kemalpaşa İlçesi Ulucak Beldesi&#39nde bulunan &#39Ulucak Höyük&#39te,yürütülen kazılarda, M.Ö. 6 bin 400 yılına ait Neolitik köy yerleşim alanı ortaya çıkarıldı

Bölgedeki kazılar hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Fulya Dedeoğlu, Ulucak Höyük&#39teki kazıların 1995 Yılı&#39ndan beri devam ettiğini belirtti. Dedeoğlu, Ulucak Höyük&#39ün Neolitik Dönem içinde bulunan en eski yerleşim birimi olabileceğini belirterek, yakında başlayacak kazılarda şu anda ulaşılan üst katmanın kazılacağını ve alt katmanlarda daha erken dönemlere rastlama olasılığının çok yüksek olduğunu söyledi. Bulunan yerleşim biriminde işlikler, depolama alanları ve ocakların göze ilk çarpanlar arasında yer aldığını belirten Dedeoğlu, ayrıca ana tanrıça figürleri, çanak ve çömlek parçaları bulunduğunu da açıkladı. Kazı çalışmaları sırasında şanslarının yaver gittiğini söyleyen Dedeoğlu, “Buradaki kazılarda su çıkmadı. Ege Bölgesi&#39nde yapılan birçok kazıda belirli derinlikten sonra su çıkması kazı çalışmalarını engelliyordu. Ama bu bölgede bunun olmaması çok büyük bir şans“ dedi.

Ulucak Höyük&#39ün Neolitik Dönem içinde en eski yerleşim birimi olduğuna inandıklarını söyleyen Dedeoğlu, yakında başlayacak kazılarda bunun ortaya çıkacağına inandıklarını dile getirdi.

2006-09-23
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL