Güncel

Turizmin son gözdesi Hırvatistan

Turizmin son gözdesi Hırvatistan

Bu yıl ocak-ağustos döneminde 7.9 milyon kişi tatilini bir Balkan ülkesinde yaptı. Bu rakam ülke nüfusunun yaklaşık iki katı. Peki Hırvatistan’ın turistik sırrı ne¿

Turizmin yeni gözdesi Balkan ülkesi Hırvatistan. Güzel kumsallar, temiz deniz ve bozulmamış doğa son birkaç yıldır dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çekiyor. Rekorlarla dolu bir turizm yılı daha ufukta belirirken, yılın ilk altı ayında yaklaşık 8 milyon turisti ağırlayan Hırvatistan, seçeneklerini genişletmeyi ve iç bölgelerde turzimi artırmayı planlıyor.

Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri Zdenko Micic, bu yıl turizm sektöründe gelir bakımından yüzde 5, yani 6.3 milyon avro büyüme hedeflediklerini söylüyor. Ocakla ağustos ayları arasında 7.9 milyon turist, Hırvatistan’ı ziyaret etti. Bu sayı 4.4 milyonluk ülke nüfusunun yaklaşık iki katı ve geçen yıl gelen turist sayısının yüzde 2 fazlası.

Turizm Bakanı Bozidar Kalmeta, artışın kendilerini aştığını, ülke kapasitesinin dolu olduğunu söylüyor: ?Yüzde olarak büyümenin yavaş olduğu döneme girdik. Fakat yeni yatırımlarla daha kaliteli turizm hizmeti ve dolayısıyla yüksek gelir elde etmeyi planlıyoruz.?

’Ucuz tatil’ imajı değişti

Hükümet 2010’da turist sayısını 11 milyon tahmin ediyor. Bu da turizmin ülke ekonomisine katkısını yüzde 29 artıracak. Micic, ?Hırvatistan’ın ucuz tatil yapılan, turiste sadece güneş ve deniz sunan ülke imajı değişti. Bu Balkan ülkesi, kaliteli konaklama ve iyi servisin olduğu bir yer haline geldi? diyor.

Özellikle Alman, Slovenyalı, İtalyan ve Çek turistler, 1100’den fazla ada ve adacığın oluşturduğu kıyı şeridinden çok etkileniyor. Son yıllarda bazı iç alanlar, özellikle kuzey Istria yarımadası tarım turizmini de geliştirmeye başladı. Uzmanlar, turizmin ülkenin coğrafi, kültürel ve tarihi özelliklerine yönelmesi gerektiğini söylüyor.

Sırbistan’la savaş bittikten sonra ülkenin bozulmamış güzelliğini vurgulamak için, ’Eskiden Akdeniz böyleydi’ sloganlı tanıtım kampanyaları düzenlendi. Ivo Pilar Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden bir araştırmacı şimdi tüm ülkenin değerinin tanıtılması gerektiğini söylüyor. Hükümet iç bölge turizmini artırmak için küçük aile otelleri inşa etmeye başladı. 2009’a kadar 500 otelin bitmesi planlanıyor. İç bölgelerse turiste tarım turizmi, dağcılık, sağlıklı yaşam ve macera turizmi gibi seçenekler sunuyor.

2006-10-03
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL