Güncel

Alanyada turizm, ticaret ve tarım birbirini “olumsuz“ etkiliyor

Alanyada turizm, ticaret ve tarım birbirini “olumsuz“ etkiliyor

Burhan Taneri: Alanyada turizm, ticaret ve tarım sektörleri birbirlerini kötü yönde etkileme durumuna getirilmiştir. Buna acil çözüm bulunmalı.

Alanya Mimarlar Odası tarafından Dünya Mimarlık Haftası düzenlenen kutlamada konuşan Mimarlar Odası Alanya Temsilciliği Başkanı Burhan Taneri, ?Alanyada turizm, ticaret ve tarım sektörleri birbirlerini kötü yönde etkileme durumuna getirilmiştir. Buna acil çözüm bulunmalı“ dedi.

Beldelerin gelişmesi için belediyelere büyük görevler düştüğünü hatırlatan Taneri, şöyle devam etti: ?Beldelerin gelişmesi için belediye başkanlarına büyük görevler düşüyor. Alanya?da turizm, ticaret ve tarım birbirlerini kötü yönde etkileme durumuna getirilmiştir. Özellikle yabancıya mülk satışı nedeniyle inşaat yoğunluğunun arttırılması ve sonucunda satılan konutların devre mülk şeklinde kullanılması, turizmciyi olumsuz etkilemiştir. Tarım arazilerinin bu yönde kullanılması ziraatı ve çiftçiyi ekonomik olarak zor duruma sokmuştur. Oluşan bu şartlarda amacımız, sorunlar karşında susmak değil konuşan Alanya&#39yı ortaya çıkarmak, kent ve kente dair tarım, turizm ve imarla ilgili tüm sorunların tartışılması ve çözüm önerilerinin ortaya konmasıdır.?

Alanya ve beldelerinde kent bilinci oluşturması gerektiğini dile getiren Taneri, ?İlçemizde yerleşik ve yeni yerleşen yabancı, yerli kişilerin umutlarına yanıt verecek, onları mutsuz kılmayacak mekansal düzenlemelerin ve planlamaların oluşturulmasında mimarların önemli bir rolü vardır. Bu konuda çözümler oluşturmayı toplumsal sorumluluğumuzun gereği olarak düşünüyoruz. Her şeyden önce Alanya ve belde yerleşimlerimizde gelişim ve mimarlık ürünlerinin oluşmasının çağdaş, bilimsel planlama ve yapılaşma ilkeleriyle birleştirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Alanya ve beldelerin umutlarının gerçeğe dönüştüğü, sağlıklı ve yaşanabilir çevreler oluşturulmasında yapılacak etkinliklerin anlamlı bir yeri olacağına inanıyoruz.&#39

2006-10-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL