Genel

TURİZM&#39DE OMBUDSMAN

TURİZM&#39DE OMBUDSMAN

Değerli meslektaşlarım,

TURGÖN, üyelerinin ve Sektörümüzde bulunan diğer kişi kurum ve tesislerin sorun teşkil eden işlemlerinde, danışacağı ve Hukuki yöntemlere başvurmadan çözüm bulabileceği bir mevki oluşturma önerisi ve fikrimi siz seçkin meslektaşlarım ile paylaşmak istiyorum.

Bu düşüncemi sizlere aktarmamdaki amacım her zaman olduğu gibi yeni fikir ve uygulamaları ortaya koyarak Üyelerimize bugüne kadar verilmeyen dayanışma hizmetini kurucusu olduğum TURGÖN farkı ile yaşatmak ve hissetmektir.

Sorunlarımız var Çözüm yok!
Sorunlarımız var Çözümü yıllar sürüyor !

Düşünün Banka sorunumuz çözüm buldumu ?
Havayolu ile sorunlarımız yokmu ?
Havayolunun sorunları yokmu ?
Acentelerin kapanmaları kendi beceriksizliklerimi ?
Örgütler aynı telden mi çalıyor ?
Ya Sektörler arası mesleklerin bir birbirine güveni ?

Değerli Saygın Meslektaşlarım, Turizmciler olarak çözümsüzlüğe mahkum asla olmamalıyız! Bu sebeple TURGÖN olarak, Turizm ile ilgili soru ve sorunlarınızda danışabileceğiniz ve izleyebileceğiniz yolu çizmenizde yardımcı olabilecek etkinlikler oluşturmak için girişimlerimiz 16 Ekim 2006 tarihinde başlatılacak ve bu girişimler ile ilgili diğer mesajlarım platformumuz üzerinden her zaman olduğu gibi aktarılacaktır.

Bahse konu olan önerilerimden sonuç getireceğini düşündüğüm ilk fikrimi bugün sizler ile paylaşmak istemekteyim.

Önceliğim Turizmciler asında yeni saygın, dürüst inandırıcı, güvenilir, etkileyici, sorunları aşma kabiliyetine sahip tek bir mevki yaratmaya zemin hazırlamaktır !

Çok Değerli Turizmci Arkadaşlarım,

Sektörün bireyleri ve Meslek çalışanları, yöneticileri olarak kendi aramızda veya Turizm ile ilgili konularda, diğer sektör ve kişiler ile oluşacak problemlere çözüm bulmak üzere Hukuki yollara başvurmadan önce, Sektör içerisinde ?çözümü kendi içimizde arayacağımız? bir oluşum planlamaktayım.

Planladığım bu çözüm merkezi ve oluşumun, adı kısaca: "Turizm’de" OMBUDSMAN Mevkisidir.

Nedir bu Ombudsman?

Ombudsman kavramını açıklayarak fikirlerimi belirtmeye devam etmek istiyorum. Ombudsman kısaca “kamu denetçisi“ diye genel bir ifadeyle son on yıllık dönem içerisinde Türkçe’mize girmiş bulunmaktadır.

Orjinali İskandinav’ca umbodhsmadhr kelimesinden türemiş olan Ombudsman, politik konuşma becericisi, ikna edici, kavga bitirici, uzlaşmacı kişilik olarak tanımlanmaktadır.

Ülkemizde bir kaç önemli mevki ve gazete kuruluşunda Ombudsman kavramı fiili olarak kullanılmaktadır. Ombudsman’lık aynı zamanda Avrupa birliği Kurallarından da biri halini de almıştır.

Ülkemizde ise Ombudsman kelimesi denildiğinde akla gelen tek isim 9, Cumhur Başkanımız Süleyman Demirel’dir. 9, Cumhur Başkanı Ülkemizde "Baş Ombudsman" mertebesinde olup halen bu görevini ifşa etmektedir.

Ombudsman Dünyada 1809 yılından beri faal olan bir mevki ve kurum niteliğinde olup bir çok sorunu hukuksal zaman kaybına yol açmadan çözümünde başrolü paylaşmıştır

Aklımdaki OMBUDSMAN kavramı : ?TURİZM SEKTÖRÜNDE SEKTÖRLE İLGİLİ KONULARDA? OMBUDSMAN oluşumudur.

Oluşumda Ombudsman mertebesine layık olan-lar için aklıma gelen ilk genel özellikleri yazımın ilerleyen bölümlerinde sunacak ve Turizmde Ombudsman Kavramını sizlerinde ekleyeceği özellikler ile oluşturarak Bu kimliğe uygun Kişi veya Turgön?e özel bir durum yaratarak Kişilerden oluşan bir mevkiiyi devreye almak ve bu oluşumun yaratılmasında hizmetli olmayı istemekteyim.

Şu konuda herkesi yararlandırmakta fayda görüyorum. ? Bu oluşumun İçinde olmak yada içinde olmayı düşünmek, yeterliliklerimin uygun olmamasından dolayı şahsım için mümkün değildir.? Az öncede bahsettiğim gibi bu oluşumda hizmetli olarak yer almak benim için bir madalya almak kadar değerli olacaktır.

TURİZMDE oluşturmasını istediğim OMBUDSMAN, sorun yaratan durumlarda Uluslararası Turizm İlişkilerimizde de uzun zaman alan Hukuk işlemlerinde de çözüm noktası olabilir düşüncesindeyim.

Çok Değerli Meslektaşlarım,
Turgön kurucusu olarak görüşüm "Ombudsman" konumunda olacak Kişi veya Kişilerden oluşan mevkide hizmet ifşa edeceklerin temel bazı niteliklere sahip olmasının önemi büyüktür. Çözüm için Doğru kişi ilk hedef olmalıdır. Doğru kişi ilk olarak Turizm yönetimleri ile ortak bir ritm sağlamak amacında olmalıdır. İhtiyaç anında ülkemizde Turizminde yer alan tüm enstrümanları koroya çevirecek şef kabiliyetinde olması beklenen bir özellik bu işin gereğidir..

Sektörümüz Turizmde oluşturacağımız OMBUDSMAN mevkisine layık görülecek kişinin aşağıda aklıma gelen ilk temel özelliklere kesinlikle haiz olması gerekliliğine son derece inanmaktayım. Bu Özellikler mutlaka detaylandırılmalı ve geliştirilmelidir gerekiyorsa tamamen değiştirilmelidir.

Bunun yanı sıra OMBUDSMAN oluşumunu yaratmak için sizlerinde eklemek istediği öneriler ile ortaya daha detaylı bir çerçeve çıkabilir ve daha sonra belirlenecek bir yöntemle Turizm Sektöründe "Ombudsman" oluşumu faal hale getirilebilir düşüncesindeyim.

Turizmde Ombudsman mevkisinin faal hale gelmesi için değerlendirilmeye alınacak kişinin ;

Yargıya gitmeden sorunu çözebilme kabiliyetine sahip olmalı!
Hukukçu olması şart olarak gerekmemeli, !
DMK nın hükümlerine uygun olmalı (Devlet memurluğu kanunları)
Üniversite mezunu olmalı !
Turizmde En az 30 yıl mesleki tecrübesi olmalı !
Tarafsız olmak zorunda olmalı !
Yemin ederek başlamalı !
Hiçbir yerde çalışmamalı !
Saygınlığı herkesçe kabul görmeli !
Tam bir Turizm Sevdalısı olmalı !

Turgön olarak amaçlarımız içerisinde Sektör arasındaki anlaşmazlıkları çözecek Önceliğimiz OMBUDSMAN olmalıdır :

Turizm Sektöründeki Firma, kurum, tesis ve kişiler arasında Hukuksal Boyutlara ulaşmadan sorunları çözebilmek, yıllar içinde kangren boyutuna varan sorunları bir an önce kendi içimizde yani Sektörümüzde OMBUDSMAN kavramının çalıştırılması faal hale gelmesi Turizmciler içinde önem kazanmalıdır.

Turizmde Ombudsman,hukuk sürecine gerek kalmadan adalet ve yasalara uygun şekilde mahkemelerde yıllara yayılmadan sorunu taraflar arasında çözebilir ve çözümünü kısa zamanda uygulayabilir.

OMBUDSMAN sektörümüzde yaratılmaya çalışılan "Turizm Stratejisi" planlarının yürütme mercisi olabilir ve uygulamaların aksamaya uğramamasına son derece yardımcı olabilir.

Kanaatimce "TURİZMDE OMBUDSMAN" tüm turizm sektörünün ortak hedefi olmalıdır.

Turizmde OMBUDSMAN önerim;
Otel, Acente ilişkileri,
Acente Havayolu ilişkileri,
Banka Sektör İlişkileri,
Acente, Banka ilişkileri,
Havayolu ve Finans çevreleri,
Devlet ve Turizmci ilişkilerini

gibi binlerce örnek daha ekleyerek artırabileceğimi rutin ama dev sorunlarımızı aşmamızda çok önemli ve seri bir rol alabilir düşüncesindeyim.

Ayrıca Turizmde OMBUDSMAN;
TURİZM ÖRGÜTLERİ, DERNEKLERİ, KURUMLARI, MESLEKLERİ ve KİŞİLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİREBİLİR, SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE DAHA SAMİMİ, YAPICI ORTAMLAR OLUŞTURABİLİR VE SEKTÖRÜ BİRBİRİNE YAKLAŞTIRMADA, KENETLENMELERİNDE SON DERECE ÖNEM TEŞKİL EDEN BİR ZEMİN HAZIRLAYABİLİR. Kanaatim bulunmaktadır.

"Turizm’de OMBUDSMAN" teklifimin Turizm ile ilgili tüm Kurum, kuruluş, Örgüt, Dernek, Meslek ve kişilerce değerlendirilmesini ve Turizmciler arasında Güncel bir konu halini almasını ümid ediyorum.

Turizmde OMBUDSMAN fikrimi Turizm camiası ile paylaşmaktan mutluluk duyduğumu belirtir Meslektaşlarıma Saygılarımı sunarım.

Saygılarımla.

Aydın Yaylacıklılar
Kurucu
TURIZM GONULLULERI / TURGON
Gsm : 0 532 426 26 30
aydinyay@turgon.net

Bu köşe yazısı 2006-10-14 00:00:00 tarihinde TurizmHaberleri.com’da yayınlanmıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL