Güncel

Küba ile Türkiye arasında direk uçak seferleri

Küba ile Türkiye arasında direk uçak seferleri

Giraylar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Giray Ömer Giray, Küba ile Türkiye arasında direk uçak seferlerinin konulması konusunda da çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Türk Eximbank ile Banco Nasional Cuba arasında 1999 yılında varılan anlaşma çerçevesinde Küba&#39ya sağlanan 25 milyon avroluk ihracat kredisi kolaylığı, iki ülkeye ilk defa bu hacimde ticaret yapabilme olanağı sağlıyor.

Küba operasyonunda alıcı ve satıcı firmalara danışmanlık hizmeti veren Giraylar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Giray, kredinin 10 milyon avroluk ilk bölümünün Küba&#39nın su ve elektrik sorunları için kullanıldığını söyledi. Giray, &#39&#39Bu çalışmalar neticesinde 4,6 milyon fob avro değerinde alım yapılmıştır. Tega Mühendislik 6 kontratla 3,9 milyon avro, Layne Bowner 557,9 bin avro, Doğuş vana 148,7 bin avro, Mas pompa 9 bin avro satış gerçekleştirmiştir. Fitings alımında en büyük payı Tega firması almıştır&#39&#39 dedi.

Giray, &#39&#39Önümüzdeki Havana fuarında Hes Cablo ve Emek firması ile kontrat imzalanacak. Yıl sonundan evvel 10 milyon avroluk bölüm bitmiş olacak. Kredinin ileri bölümlerinde yine bu mallar ağırlıklı olarak, gıda, inşaat malzemeleri ve tekstil alımları düşünülmektedir. Turizm sektörü ihtiyaçları da alım listesi dahilinde.&#39&#39

Giray, Küba&#39nın uluslararası fuarında ilk defa Türk firmaları olarak Tega, Emek, Elko, Hes ve Giray A.Ş&#39nin katılımcı olarak yer alacağını bildirdi. Latin Amerika&#39da büyük güç sahibi olan Amerika&#39nın son yıllarda buradaki gücünü kaybetmeye başladığını ve Latin Amerika ülkelerinin Küba ile sıkı dostluklar ve ticari anlaşmalara girdiğine işaret eden Giray, şöyle dedi:

&#39&#39Başta Venezuela olmak üzere Bolivya, Arjantin, Brezilya, Honduras, Karaip ülkeleri, Guatemala gibi komşu ülkeler Küba ile mevcut ticari ilişkilerini her geçen gün artırmaktadırlar. Ülkemiz için halen cüzi bir ihraç pazarı olan bu Latin Amerika ülkeleri aslında büyük bir ihracat potansiyelidir. Türkiye sanayisinin dünya standartlarındaki üretim kalitesi ve rekabetçi fiyatı doğru bir şekilde takdim edildiği taktirde bu bölgede uzun yıllar kalıcı iş imkanları yaratabilirler. Latin Amerika yolunda bir kapı gibi karşımızda duran bu güzel ülke, kapılarını açmak, Türk iş adamlarına, turistine, sanatçısına hoş geldin demeye hazırlanıyor ve bizleri bekliyor.&#39&#39(aa)

2006-10-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL