Güncel

Turizmde Teröre karşı İşbirliği teklifi

Turizmde Teröre karşı İşbirliği teklifi

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Akdeniz konuk ülke temsilcilerinden teröre karşı ortak tavır almasını istedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Akdeniz havzası ülkelerinin teröre karşı ortak tavır almasını istedi.

Atilla Koç, &#39&#39Meditour 2006 Akdeniz Turizm Forumu ve İşbirliği Günleri&#39&#39nin &#39&#39Akdeniz Kültürleri ve Turizm&#39&#39 konulu ilk oturumunda yaptığı konuşmada, diğer katılımcıların kısa konuşmalarına dikkati çekerek, &#39&#39Doğrusuya uzun konuşmaları sevmiyorum. Uzun konuşmalar beni uyutuyor. Eksikliğimi bilen kıymetli oturumcular, bu eksikliğime fırsat vermemek için kısa konuştular&#39&#39 dedi.
Akdeniz&#39in, uygarlığın ve semavi dinlerin beşiği olduğunu ifade eden Koç, bölgenin turizm getirilerinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Bugün gerçekleştirilen işbirliğinin kurumsallaşması gerektiğini dile getiren Koç, Akdeniz Turizm Birliği&#39nin kurularak, her yıl bir ülkede toplanmasını istedi. Koç, Akdeniz ülkelerinin seyahat acenteleri, otelcileri ve rehberlerinin de birlikler oluşturması gerektiğine işaret etti.
Teröre karşı ortak tavır gösterilmesini isteyen Koç, &#39&#39Terör belasına karşı ortak tavır almak mecburiyetindeyiz. Teröristin kurşunu adres sormuyor&#39&#39 diye konuştu.
Koç, Uzakdoğu ve Batı ülkelerinden gelen turistlerin kısa sürede birçok ülkeyi görmek istediklerini ifade ederek, Akdeniz ülkelerinin birlikte bunu organize edebileceklerini kaydetti. Koç, &#39&#39Birbirimize rakibiz ama turizmi çeşitlendirerek işbirliği içinde dünyaya açılabiliriz&#39&#39 diye konuştu.

-HOŞGÖRÜ ÇAĞRISI-

Dünya Turizm Örgütü Başkanı ve Tunus Turizm Bakanı Tigani Haddad da hoşgörünün turizmi geliştirdiğini vurguladı. Haddad, &#39&#39Birarada çalışmaz, adil bir barışı tesis etmezsek, turizm gelişmez. Halklar, kültürler ve dinlerarası hoşgörüyü geliştirmeli, uygarlıklararası anlaşmayı sağlamalıyız&#39&#39 dedi.
Akdeniz ülkelerinin, kültürel farklılıklarıyla ortak bir uygarlık oluşturmalarını isteyen Haddad, bu biçimde fanatizm ve terörizmin engelleneceğini kaydetti.
Evrensel barışın önemine dikkati çeken Haddad, &#39&#39Turizm, birçok ülkenin ekonomik ve toplumsal gelişimi için gerekli. Lübnan&#39da, Ürdün&#39de ve Mısır&#39da turizm çökmüş durumda. Eğer hoşgörü ortamı oluşturamazsak bu sektörde başarılı olamayız&#39&#39 diye konuştu.

-DÜŞÜK FİYAT UYGULAMASI-

Akdeniz ülkeleri arasında sert bir rekabet bulunduğunu ifade eden Haddad, bu rekabetin düşük fiyat uygulamalarına yol açtığını dile getirdi. Düşük fiyatların hizmet kalitesini azalttığını dile getiren Haddad, &#39&#39Bir oda 20 Avro&#39ya düşmüşse, orada kalite bekleyemezsiniz&#39&#39 dedi.
Turizmin çeşitlendirilmesi gerektiğine de işaret eden Haddad, &#39&#39Bir Çinli&#39yi, Akdeniz plajlarında mayolu güneşlenirken göremezsiniz. Onlar, bizim kültürümüzü görmek için geliyorlar&#39&#39 diye konuştu.
Ürdün Turizm Müsteşarı Farouk Al Hadidi de turizmin insanları birbirine yaklaştırdığını, terörizme karşı verilecek savaşta turizmin çok etkili olacağını söyledi.
Çin Turizm Yönetimi Başkan Yardımcısı Zhifa Wang, yılda 30 milyon Çinli&#39nin başka ülkelere seyahat ederek, farklı kültürleri tanıdıklarını kaydetti.
Zhifa Wang, insanların ancak turizmle birbirlerini tanıyıp, anlayabileceklerini sözlerine ekledi.
Turizmde işbirliği, yatırım politikaları, ortak yatırım projeleri, turizmde markalaşma, turizmde yeni teknolojiler, sağlık turizmi, ikinci konut turizmi ve yerel yönetimlerde turizm konularının ele alınacağı Meditour 2006, 4 Kasım Cumartesi günü sona erecek.

2006-11-03
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL