Güncel

Koç Uyku Hastalığını Kabul Etti

Koç Uyku Hastalığını Kabul Etti

Adı ?Uyuyan Bakan?a çıkan Atilla Koç. öğrencilerle katıldığı bir programda ?İyi ki bakan oldum da hastalığımın farkına varıp önlem aldık, yoksa ömür böyle gidecekti? dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, önceki gece, Genç Bakış konuğuydu.Hazırlayan ve sunan Abbas Güçlü ?Kendisini, mezun olduğu İzmir Türk Koleji’nde ağırladık. 700’e yakın öğrenci vardı. Bir o kadarı da kapı da kaldı.

Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en keyifli programlardan biriydi. Kırk yıllık stand-up’çılardan daha fazla güldürdü, daha fazla düşündürdü ve çok farklı bir politikacı profili sergiledi.

Salona girdiği andan itibaren kırdı geçirdi. İlk yarım saatte her hareketi, her sözü, kahkaha ve alkışları beraberinde getirdi. Hele bir de eski uyuyan görüntülerini ekrana getirdiğimizde, eğlencenin dozu iyice arttı.

Bakan Koç, son dönem politikacılar içerisinde belki de en hoşgörülü olanı. Salonla birlikte o da zaman zaman gülmekten konuşamadı. Üç saate varan Genç Bakış’ta, bazen, eleştiri ve ti’ye alma sınırları aşılsa da kırılmadı, kızmadı ve şimdi sırası mıydı demedi.

Çok heyecanlıydı. Bazen dili dolaştı, bazen de hükümet adına sert eleştirilerin muhatabı oldu. Ama sinirlenme yerine daha muzipçe şakalarla, ortamı yumuşattı.

Adı ?Uyuyan Bakan?a çıksa da, sabahın ilk ışıklarına kadar dimdik ayaktaydı. Anlaşılan o ki çalışma saatlerini değiştirmesi en iyi tedavi yöntemi olacak. Gündüz yatıp gece çalışacak!

?İyi ki bakan oldum da hastalığımın farkına varıp önlem aldık, yoksa ömür böyle gidecekti? dedi.

Politikayı daha lise yıllarındayken kafaya koymuş. Mezuniyet yıllığında, Siyasal’ı bitirip Aydın milletvekili seçileceğini ve ardından ülke yönetiminde söz sahibi olacağını işaret etmiş. Ve o yıllarda ne öngördüyse, hepsini gerçekleştirmiş…

?Politikacılar, valiler pot kırar, ondan sonra da ’yanlış anlaşıldık’ diye yan çizerler? diyecek kadar açık sözlü. Ben Rus turistlerle ilgili sözlerimle hata limitimi doldurdum. Artvin Valisi’nin söyledikleri de bal gibi hata. Özür dileyeceğine, yanış anlaşıldım diyor. Ama Artvin’de turizm ona rağmen devam edecek. O vali, ben Bakan’ım. Benim dediğim olacak dedi…

Neden protesto edildi¿

Hemen her konuğumuz gibi Koç da, bir yandan bol bol alkış alırken bir yandan da sert eleştirilere ve protestolara muhatap oldu. İşte Koç’a zor anlar yaşatan sözleri ve sorular:

? Hasankeyf’e baraj yapılacak…

? Kişi başına gelir arttı. Ekonomi düzeldi. Yaptıklarımızı inkâr edemezsiniz.

? Ben Aydınlıyım. Efe’yim, kıvırtmam.

? Müzelerin başında ehli müdür yok

? Caretta caretta’ların bulunduğu yere otel yapılıyor, siz seyrediyorsunuz…

? 65 yaşına gelen sanatçılar emekli olsun demedim. Balerinler olsun. Tiyatrocular sahnede ölebilirler.

? Tatil köyleri turiste ucuz, bize pahalı

? Unakıtan için özel koruma kurulu oluşturulmadı.

Alkış alanlar

? Nobel ödülleri siyasallaştı deniliyor. Olabilir. Ama ödül ödüldür. Pamuk’u ben de kutladım, Başbakan da

? Bir bakanın halktan kopuk olması düşünülemez.

? Hakarete varmayan her fikre saygım var.

? 65 yaşına geldiğimde politikayı bırakacağım.

? Yobaza, yobaz derim.

? Turizmde vergi kaçıran çok. Ama muhatabı ben değilim. Maliye Bakanı.

Şeyin şeyi

Bakan Bey yorgunluktan olsa gerek, zaman zaman en bilindik kelimeleri bile unuttu. Öylesine çok ?şey? kullanıyordu ki, saymaya başladım. 30’den sonra ise yorulup bıraktım. Bir ara Türkiye deniz, kum, güneş ülkesi derken ?kum? bir türlü aklına gelmedi, deniz, toprak, güneş dedi. Gülüşmeler oldu. Arkadan yine toprak gelince, salon da, o da gülmekten kırıldı, geçti..

.Pek çok kelime gibi arkeolog ve arkeolojiyi telaffuz ederken farklı tonlamada bulunması ise, hem salondan hem de internette bir hayli tepki aldı

Özetin özeti: Bakan Koç, alışık olmadığımız bir siyasetçi. Her yönüyle farklı. Kim bu adam, nasıl bakan olmuş diyenler kadar, birikimiyle, hoşgörüsüyle, iş bitiriciliğiyle takdire şayan bulanlar da var. Şov yapmıyor. İçi de dışı da bir… ? olarak Atilla Koç ve programı hakkındaki düşüncelerini köşe yazısında belirtti..

aguclu@milliyet.com

2006-11-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL