Güncel

Turistin zararı tazmin edilecek

Turistin zararı tazmin edilecek

Torba Yasa; son yıllarda ülkemiz ve dünya turizminde meydana gelen gelişmelere paralel olarak uygulamada çıkan sorunları giderecek değişiklikler içeriyor.

Şebnem İMECE

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç&#39un müjdesini Antalya&#39da verdiği ve Aralık ayında yasalaşacağını söylediği Torba Yasa ile Türkiye&#39de turizmin 12 aya yayılması hedefleniyor. Torba Yasa; son yıllarda ülkemiz ve dünya turizminde meydana gelen gelişmelere paralel olarak uygulamada çıkan sorunları giderecek değişiklikler içeriyor. 30 maddenin yer aldığı Torba Yasa ile 2007 turizm sezonuna daha sağlam bir yapıyla girilmesi planlanıyor. Bu maddeler arasında; Seyahat Sigortası zorunluluğundan, yatçılık ve kruvaziyer turizmini geliştirecek önlemlere, kaçak rehberlik yapmanın müeyyidelerinden, yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşlarına nakdi kaynak aktarmayı sağlayacak kanun değişikliğine Türk turizmi için önemli düzenlemeler bulunuyor. Turizmciler yasanın bir an önce uygulamaya geçmesi gerektiğini, hatta genel hizmet sigortası için geç bile kalındığını söylüyor.

SİGORTA ŞARTI

Torba Yasa&#39nın içerdiği en önemli maddelerden biri Genel Hizmet Sigortası&#39ndaki teknik değişiklik. Bakan Koç, 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Acentacıları Birliği Kanununda yapılan bu değişikliği; &#39Bundan sonra Türkiye&#39ye gelecek bütün turistler sigortalanacak. Katalogdan oteli seçerek, uçağa bindikleri andan itibaren genel hizmet sigortası kapsamına alınacaklar. Türkiye&#39de kalite veya sigorta hususlarında turistlerin herhangi bir sıkıntısı olmayacak&#39 sözleriyle ifade etmişti. Bu kanunda yer alan 50 bin TL (5 Ykr) teminatın güncelliğini yitirdiği gerekçesiyle değişiklik yapılması Torba Yasa içerisinde komisyonların onayına sunuldu. Ancak yapılacak güncellemenin de her turistin gerçek zararını tazmine yeterli olmayacağı düşüncesiyle acentalara zorunlu sigorta getirilmesi önerisinde bulunuldu. Yasada yapılan ve onay bekleyen yeni düzenleme şöyle; &#39Seyahat acentalarınca taahhüt edilen hizmetin verilmemesi veya taahhüt edildiği şekilde verilmemesine, kazalara, kaza ve hastalık halinde dönüş masraflarına karşılık olmak üzere zorunlu sigorta getirilmiş ve zorunlu sigortayı yaptırmayan seyahat acentalarının belgelerinin iptali öngörülmüştür.&#39

TURİZMİN GARANTİSİ

Turizm sektörünün önde gelen isimleri seyahat sigortasının gerekliliğini, Türk turizminin gelişmesi açısından önemini her fırsatta dile getiriyordu. Bu nedenle Bakan Koç&#39un &#39Turistler Genel Hizmet sigortası kapsamına alınacak&#39 müjdesi turizmcileri sevindirdi. Seyahat acentalarının yurtdışından Türkiye&#39ye gelen turistleri sigortaladığını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut; sigorta sisteminin iç turizmde de uygulanmasının çok önemli olduğunu belirtti. Hem iç hem de dış turizmde verilen turizm hizmetlerinin sigortalanmasının Türk turizminin güvenirliğini artıracağını ifade eden Barut; &#39Bu yasa değişikliği ile; herhangi bir tur operatörü sıkıntıya girdiğinde yolcu ortada kalmayacak. Genel Hizmet Sigortası yalnız yolcuyu değil taahhüt ettiği hizmeti sunamayan partnerine karşı oteli, seyahat acentasını ya da tur operatörünü de korumuş olacak. Bu nedenle seyahat sigortası bir bakıma Türk turizminin sigortası, garantisi olacak&#39 dedi.

Sektörün olmazsa olmazı

Yurtiçinde ve yurtdışında seyahat, otelcilik ve tur operatörlüğü hizmetleri veren Odeon Turizm&#39in Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş; Türkiye&#39nin bu yasal düzenlemede gecikmiş olduğunu dile getirdi. Bektaş şunları söyledi; &#39Torba Yasa içerisinde çıkacak olan Genel Sigorta Kanunu; Türkiye içinde de kısmen uygulanıyordu aslında. Yurtdışına çıkışlarda TÜRSAB üyesi acentelerin böyle bir uygulaması var. Bana göre seyahat sigortası, gerek iç pazarda gerekse yurtdışına çıkarken mutlaka olması gereken bir uygulama. Hatta turizm için olmazsa olmaz. Yasanın bir an önce çıkması ve uygulamaya geçmesi son derece isabetli olur, hatta biraz gecikmeli bir karar bence.&#39

Şebnem İMECE / ANTALYA

2006-11-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL