Güncel

Arkeolojide önemli buluş

Arkeolojide önemli buluş

Peru&#39da yapılan arkeolojik kazılarda ilk kez arkeologlar tarafından, İnka uygarlığı öncesi dönemlerde tanrılara insan kurban edilmesinde kullanılan ve “Tumi“ diye adlandırılan bıçaklar bulundu.

Arkeologlar, başkent Lima&#39nın 680 km kuzeybatısındaki Pomac Ormanı Tarihsel Alanı&#39ndaki bir tapınağın bitişiğinde 22 mezar buldular.
İnka öncesi döneme ait 900 yıllık mezarlarda, o döneme ait tarihi eserlerin arasında bulunan Tumi bıçaklarının, şimdiye kadar arkeologlar tarafından bulunan ilk Tumi bıçakları olduğu bildirildi.
Tumi bıçakları altından yapıldığı için, mezar soyguncularınca yağma edildiği belirtiliyor.
Tanınmış arkeologlardan Walter Alva bulguyu “olağanüstü önemli“ olarak niteledi ve bu bulgu sayesinde, bilim adamlarının Tumi&#39yi doğal ortamı içinde inceleyip, nerede ve nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağını belirtti.
Alva, “bu keşif, bu kültürün seçkinlerinin gömülme törenleri hakkında daha çok bilgi elde etmek açısından önemli bir katkıdır“ dedi.
Mezarların 750 ile 1375 tarihleri arasında Peru&#39nun kuzeyindeki kıyılarda yaşan Sican kültürüne ait olduğu belirtildi.
Kazıyı başlatan arkeologlardan Izumi Shimada, mezarlarda yatanların “bu kültürün seçkinlerinden olduklarını, bazılarının mezarlarında altın nesneler, bazılarında bakır kaplama nesneler bulunduğunu, ama mezarların oldukça karmaşık, çok iyi donanmış mezarlar olduğunu“ söyledi.
Shimada mezarlarda 10 Tumi bıçağı bulunduğunu, bunlardan birinin 34 cm uzunluğunda ve bakır alaşımlı olduğunu ve üzerinde Sican tanrısının resmi olduğunu belirtti.
Peru Devlet Başkanı Alan Garcia da bugün kazı alanını gezdi ve “bu olağanüstü bir bulgu“ dedi.
Shimada, 22 mezarı 10 metre derinlikte bulduklarını söyledi

2006-11-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL