Güncel

Ayasofya artık sarıya boyanacak

Ayasofya artık sarıya boyanacak

Bakan Koç, Papa 16&#39ncı Benedict&#39in ziyareti ile yeniden ilgi odağı olan Ayasofya&#39nın orijinal renginin sarı olduğunu, arşiv çalışmaları sonrasında teyit edildiğini ve sarıya boyatacağını açıkladı

Ayasofya&#39nın gül kurusu rengi, kısa süre içinde sararıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ayasofya&#39nın rengi konusundaki tartışmalara son noktayı koydu. Koç, Papa 16&#39ncı Benedict&#39in ziyareti ile yeniden ilgi odağı olan Ayasofya&#39nın orijinal renginin sarı olduğunu, arşiv çalışmaları sonrasında teyit edilen bu bilgi üzerine Ayasofya&#39yı sarıya boyatacağını açıkladı. Koç, sarı olan rengin 1986 yılında kırmızıya çevrildiğini belirtti. Bu konuda daha önce sorulan bir soru üzerine Koç, “Zamanla aşınan sarı renkli çimento sıvalı yüzeyin üzerine horasan harcı rengine en yakın olan gül kurusu renginin kullanımına gidilmiştir. Bugün cami ya da müze olarak kullanılan pek çok Bizans yapısında olduğu gibi binanın, badanalı sıvalarından arındırılarak orijinal tuğla dokusuyla kendi renk etkisini belirlemesi amaçlanmaktadır“ demişti. Koç, dün TBMM&#39de SABAH&#39a değerlendirme yaparken “Orijinal renk sarı“ dedi.

İnanç turizmi fasafiso

Papa&#39nın ziyareti sonrasında özellikle inanç turizminin canlandırılabileceğine ilişkin görüşleri hatırlatmamız üzerine Bakan Koç, “Dünyada 750 milyon insan turist olarak dolaşıyor. Müslümanlar&#39ın hac ziyareti dahil inanç turizmine katılanların sayısı 7 milyon civarında. Aslında inanç turizmi fasafiso“ dedi.

2006-11-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL