Güncel

Batıkta rota Antalya ve Çanakkale

Batıkta rota Antalya ve Çanakkale

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü&#39nün başkanlığında Ege ve Akdeniz&#39de sualtı kültür mirasına yönelik sürdürülen çalışmalarda 30 batık ve 3 sualtı ören yeri tespit edildi

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Sualtı Arkeoloğu ve projenin başkanlığını yürüten Yrd.Doç.Dr. Harun Özdaş, `Ege&#39nin Kayıp Denizciliği&#39 adı altında iki yıl önce başlatılan projenin ilk etabının tamamlandığını açıkladı. Yrd.Doç.Dr. Özdaş, 2005 yılında Çeşme&#39de başlayan projenin Türkiye&#39de sistematik ve bilimsel olarak bugüne kadar sualtı mirasının ortaya çıkarılmasına yönelik ilk çalışma olduğunu ileri sürdü. Yrd.Doç.Dr. Özdaş, projenin eski çağlarda batan gemilerin ve sualtında kalan yerleşim yerleri ile diğer kalıntıların ve kş ltş r varlıklarını tespit etmek amacıyla başladığını vurguladı. İlk etabı Çeşme&#39de başlayan, Ayvalık&#39ta sona eren proje kapsamında 30 tekne batığı, 3 batık ören şehri tespit ettiklerini kaydeden Yrd.Doç.Dr. Özdaş, en fazla 60 metre derinliğe kadar inebildiklerini ve Piri Reis Gemisi&#39ni kullandıklarını söyledi. Daha öhce yaptıkları literatür ve yaşayan kaynaklardan edindikleri bilgilerle birlikte çalışma alanlarını daralttıklarını, yüksek teknoloji kullandıklarını anlatan Yrd.Doç.Dr. Özdaş, özellikle İzmir&#39in sualtı mirası açısından çok zengin olduğunu vurguladı. Yrd.Doç.Dr. Özdaş, ayrıca eski ş ağ denizcilerinin yaşamları, kullandıkları gemiler hakkında da detaylı bilgiler elde etmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Projenin ikinci etabında Antalya&#39nın doğusu, Antalya-Mersin arası ve Çanakkale ile devam edeceklerini açıklayan Yrd.Doç.Dr. Özdaş, projenin toplam 5 yıl süreceğini, TÜBİTAK, DEÜ ve Deniz Ticaret Odası&#39ndan maddi destek aldıklarını, sağlanacak destekle daha uzun süreli çalışmanın mümkün olduğuna işaret etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı&#39ndan da aldıkları izinle projeyi yürüttüklerine dikkat çeken Yrd.Doç.Dr. Özdaş, proje kapsamında akademik personel, öğrenci olmak üzere 15 kişinin çalıştığını kaydetti.

2006-11-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL