Güncel

EXPO provası 2007&#39de İEF&#39te yapılacak

EXPO provası 2007&#39de İEF&#39te yapılacak

EXPO 2015 adayı İzmir, ilk provayı 2007 yılında İzmir Enternasyonal Fuarı&#39nda gerçekleştireceği `Uluslarası Sağlık Kongresi&#39yle yapacak

Dördüncü Sağlıklı Yaşam Fuarı, Kültürpark Fuar alanı 3 No&#39lu holde açıldı. Vali Yardımcısı İsmail Gürsoy, CHP&#39li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP&#39li Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tuncağ ve Kültür ve Turizm İl Müdürü Metin Atsal açılış törenine katıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, yaptığı konuşmada eğitim ve sağlığın hem hükümetlerin hem de yerel yönetimlerin en önem vermesi gereken konularında biri olduğunu söyledi. Son günlerde sağlık harcamalarında hemen her ülkede daralma yaşandığını, bu soruna mutlaka çözüm bulunması gerektiğini belirten Kocaoğlu, sağlıktan vazgeçilemeyeceğini vurguladı.

EXPO 2015 adayı olan İzmir&#39in ana temasını “Herkes için sağlık“ olarak belirlediklerini açıklayan Kocaoğlu şöyle devam etti:

“Bu fuar aynı zamanda bizim 2015&#39teki EXPO hedefimizin de temel tanıtım ögelerinden biridir. Eşrefpaşa Hastanesi&#39nde hem sosyal güvenceli hem de sosyal güvencesizlere sağlık taraması ve tedavi desteği veriyoruz. Sağlık konusuna ciddi kaynak ayırdık. Sadece bu fuar çerçevesinde değil, İzmir&#39i sürekli bir sağlık kenti, sağlık turiziminden pay alan bir kent haline getirmeliyiz. Jeotermal kaynaklarına yaptığımız yatırımlarla, İzmir&#39i termal sağlık merkezi haline getirme çabalarımızla, önümüzdeki günlerde sağlıkta termal sektöründe çok büyük bir ilerleme olacağının ipuçlarını veriyoruz.“

Kocaoğlu, EXPO adaylık süreci kapsamında, 2007&#39de İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında uluslararası boyutta sağlık konusunu tema seçerek yüksek katılımlı, dünyada ses getirecek bir sağlık kongresi düzenlemek istediklerini açıkladı. İZFAŞ&#39ın bu konudaki çalışmalara başladığını dile getiren Kocaoğlu, kenti ayağa kaldırmak, zenginleştirmek istediklerini söyledi. Vali Yardımcısı İsmail Gürsoy ise insan haklarının başında sağlık konusunun geldiğini , devletlerin vatandaşlarını sağlıklı yaşatmak zorunda olduklarını söyledi.

Fuar&#39ı düzenleyen Gençiz Fuarcılık Organizasyon Şirketi Genel Müdürü Osman Gençer ise 30 Kasım- 3 Aralık tarihleri arasındaki fuarda seminerler, sağlık taramaları yapılacağını söyledi. Fuarın İzmir Sağlık Kuruluşları Derneği tarafından desteklendiğini belirten Gençer, sağlık turizminin gelişmesine katkı vermek istediklerini söyledi.

Sağlıklı Yaşam Fuarı 2006&#39ya 95 firma katıldı. Tüp bebek merkezleri, göz merkezleri, spor merkezleri, gıda destekçileri, ekolojik, diyabetik ürün satıcıları, termal otellerin stand açtığı fuarda firmalar şeker, yağ ölçümü yapacak, diyabet, göz, diş taraması gerçekleştirecek. Fuar kapsamında 18 seminer verilecek. Fuar&#39a 1 YTL ücretle girilecek.

BAŞKANLAR YAĞLI ÇIKTI

Fuar açılış kurdelesini kesen Kocaoğlu ve Tunçağ, standları tek tek dolaştı. Kocaoğlu, koşu bandında basın mensuplarına poz verdi. Daha sonra ise yağ ve kilo fazlasını ölçtüren Başkan&#39a 1.5 kilo yağ olmak üzere toplam 3 kilo fazlası bulunduğu bildirildi. Kocaoğlu, “Yürüyüş yapmam önerildi. Yediklerime de dikkat edeceğim“ dedi.

Muzaffer Tunçağ&#39ın da 3 kilo fazlası bulunduğu ancak fazla yağ ve kiloların karın bölgesinde toplandığı belirtildi. Tunçağ, bir standta tansiyonunu da ölçtürdü. Ölçüm sırasında mini etekli kızların kendisine yardımcı olduğuna dikkat çeken Tunçağ,“Biraz yüksek çıktı. Herhalde hanımefendiler tansiyonumu yükseltti“ diye espri yaptı.

2006-11-30
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL