Güncel

Meryemana Evi&#39nin benzerini ABD&#39de yaptılar

Meryemana Evi&#39nin benzerini ABD&#39de yaptılar

Tarinelli, Hıristiyanlar için önemli bir kutsal mekan olarak kabul edilen İzmir&#39in Selçuk İlçesi&#39ndeki Meryamana Evi&#39ni ziyaret edemeyecek kadar yaşlı olanlar için, benzerini yaptırdı.

AMERİKA&#39nın kuzey doğusundaki Vermont Eyaleti&#39ne bağlı 250 nüfuslu kasabada yaşayan Daniel ve eşi Mary Tarinelli çifti, 200 hektarlık orman arazisi içine yaptırdıkları evin kesinlikle Selçuk&#39taki Meryemana Evi&#39ne alternatif olmadığını, kendilerinin yine eskisi gibi hac ziyareti için Türkiye&#39ye geleceklerini söyledi.

Mary Tarinelli&#39nin Amerikan Hava Kuvvetleri&#39nde subay olan ve Amerika&#39nın Atina&#39daki askeri birliğinde görev yapan babası Paul ve eşi Anna Elizabeth Fraser, 1959 yılında beraberlerindeki bir grupla, Efes&#39i ziyaretleri sırasında Meryemana Evi&#39ni de ziyaret etti. Anna Elizabeth Fraser, Meryemana Evi&#39nde, özürlü kuzenleri için dua ederken, hayalinde Meryemana&#39yı gördü.
Anna Elizabeth Fraser, Meryamana&#39nın kendisine ?Kuzenlerin için fazla üzülme, insanların acı çekmesi kutsanmaktır. Öbür dünyada cennete gideceklerdir? dediğini öne sürdü. Ülkesine döndüğünde Meryemana&#39nın görüntüsünü bir ressama anlatan Anna Elizabeth Fraser hayalindeki Meryamana&#39nın resmini de yaptırdı. Amerikalı kadın bu resmin orijinalini Washington&#39daki Ulusal müzeye, kopyasını da Selçuk&#39daki Meryamana Evi&#39ne hediye etti. Bu resmin halen Meryamana Evi&#39nde sergilendiği öğrenildi.

Annesinin yaşadığı bu olay üzerine 1991 yılından itibaren her yıl Meryemana Evi&#39ni eşiyle birlikte ziyaret gelmeye başlayan Mary Tarinelli, ülkesinde Meryemana Evi&#39nin benzerinin yapılması hikayesini ise şöyle anlattı:

?Bizimle birlikte Meryemana Evi&#39ni ziyarete gelen Amerikalı&#39lar döndüklerinde gördüklerini yakınlarına ve çevresindekilere aktarıyordu. Uzun yolculuk yapamayan bir çok yaşlı Meryemana Evi&#39ni görememekten yakınıyordu.

Yaşlıların da evi görmesi için Amerika&#39da yaşadığımız kasabada bu evin aynısını yaptırmaya karar verdik. Bir mimar getirerek, Meryemana evinin ölçülerini aldırtıp, bir eşini yaptırdık. Apsisteki Meryemana heykelini yapan Heykeltraş Fatih Balaban Ulağ&#39ı da bulup, aynısından bir tane daha yaptırdık. Kapısına da, orijinalinde olduğu gibi ?Our lady of Ephesus?, ?All arc welcome? yazdırdık. Amerika&#39daki Meryamana Evi&#39ni 7 Ekim 2006&#39da yaşlıların ziyaretine açtık.?

2006-12-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL