Güncel

Patalya oteli sahte raporla kurulmuş

Patalya oteli sahte raporla kurulmuş

Başkent Üniversitesi&#39ne ait Kızılcahamam&#39daki Patalya Oteli&#39nin sahte çevre raporuyla kurulduğu ileri sürüldü. Peki, orman arazisine inşa edilen otel&#39in sahibi kim&#63

Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerinin Zaman&#39a verdikleri bilgilere göre üniversite, Kızılcahamam merkezindeki başka bir arazi için aldıkları Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu göstererek Soğuksu Milli Park alanındaki Patalya Otel&#39e izin ve ruhsat aldı. ÇED raporu alınan arazinin Patalya Otel&#39e uzaklığı ise 10 kilometre. Üst düzey bir bakanlık yetkilisi uygulamayı, “Başkasının diplomasıyla işe girmek, başka arazi için alınan ruhsatla başka bir yerde inşaat yapmak“ şeklinde açıklıyor.

Başkent Üniversitesi&#39nin, Patalya Otel&#39in arazisini &#39eğitim yapılacak&#39 diyerek Orman Genel Müdürlüğü&#39nden bedelsiz aldığı, ancak daha sonra 4 yıldızlı otel yaparak işlettiği de belirlendi. Ünirversite ise açıklamasında iddiaları yalanlayarak yasal kullanım alanının dışına çıkılmadığını savundu.

OTELİN ÇED RAPORU YOK

Patalya Otel&#39in ÇED raporunun olmadığı, Çevre ve Orman Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı denetimde ortaya çıktı. Ankara Valiliği İl Çevre Müdürlüğü ekiplerinin Patalya Otel&#39in ÇED raporunun bulunmadığını tutanakla ortaya koymasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı Teftiş Kurulu, soruşturmayı derinleştirdi. Soruşturmada, Patalya Otel&#39in, rapor olmadan alınması imkansız izinleri, başka bir arazi için alınmış ÇED raporunu göstererek aldığı ortaya çıktı.

Bundan sonraki aşamada Çevre ve Orman Bakanlığı, 5 Mayıs 2006&#39da Ankara Valiliği&#39ne bir yazı yazarak ÇED Yönetmeliği&#39nin 19. maddesine göre otelin faaliyetlerinin durdurulmasını istedi. Başkent Üniversitesi&#39nin başka bir arazi için alınan raporla ruhsatın yanında bankalardan kredi kullandığı ve teşviklerden yararlandığı da iddia edildi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, önceki gün yaptığı açıklamada Başkent Üniversitesi&#39ne ait Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı içindeki tesislerin izinlerinin iptal edildiğini açıklamıştı. 1992 yılında &#39Turizm eğitimi yapılacak&#39 diye bedelsiz olarak tahsis edilen arazide yapılan yüksekokulun daha sonra otele dönüştürüldüğünü anlatan Pepe, izinlerin iptaline ilişkin yazının üniversiteye gönderildiğini söyledi.

PEPE: VERİLEN İZNİ İPTAL ETTİK

Pepe, “Kızılcahamam&#39da 144 bin metrekarelik alanda yapılmış olan Başkent Üniversitesi tesisleri için &#39turizm eğitimi yapılacak&#39 diye izin alınmış. Eğitim amaçlı olduğu için bedelsiz bir tahsis var. Üniversitenin bedelsiz tahsisin ardından birtakım yeni ünitelerle alanı genişlettiği tespit edildi. İlave binaların yıkılması için ikaz edildi. Ancak uyarılar dikkate alınmadı. 6831 sayılı kanunda bu ve benzer yerlerle alakalı nasıl bir prosedür izleyeceğimiz açık. Biz de o prosedürü uyguladık. Verilen izni iptal ettik.“ Pepe, iznin iptal edilmesi nedeniyle Başkent Üniversitesi&#39nin burayı boşaltması gerektiğini de aktardı.

Prof. Dr. Mehmet Haberal&#39ın sahibi olduğu Başkent Üniversitesi&#39ne Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı içindeki alan, Süleyman Demirel&#39in başbakanlığı döneminde tahsis edildi. Arazinin Başkent Üniversitesi&#39ne tahsis edilebilmesi için ise ilginç bir yöntem uygulandığı ortaya çıktı. Milli park alanı içinde olmasına rağmen yapılan plan değişikliği ile burası orman alanı olarak tahsis edildi. Böylece milli park kapsamından çıkartılan alanın üniversiteye tahsisinin yolu açıldı.

2006-12-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL