Genel

TURGÖN, 1618 ve SERVICE CHARGE !

TURGÖN, 1618 ve SERVICE CHARGE !

Değerli Turizm Gönüllüleri,

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 46. birleşiminin gündeminde yer alan; 1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu üzerinde yapılan değişiklikleri konu alan taslak, yasama faaliyetleri çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti kanunları arasındaki yerini 28 Aralık 2006 tarihinde saat 18:04 de almıştır.

TURGÖN üzerine düşen konularda, 1618 sayılı taslak ile ilgili düzeltmelerde her türlü etkisini, son derece başarı ile ortaya koymuş bulunmaktadır. 14/9/1972 tarihinde kabul edilen ve üzerinden 34 yıl geçen 1618 sayılı kanunun güncellenmesinden dolayı sevinçli olduğumuzu bilmenizi isteriz.
Bu konuda 34 yıllık bir beklentiyi gerçekleştiren ve Yasa Taslağı üzerinde düzeltmeler için gece gündüz çaba gösteren herkese teşekkürlerimizi kabul etmelerini rica ederiz..

İyisi ve kötüsü ile yasalaşan, eksikleri olsa dahi; geç kalmış bir düzenlemeyi nihayetinde gerçekleştiren TÜRSAB Yönetim Kurulu ile KÜLTÜR veTURİZM BAKANLIĞI’na da  ayrıca teşekkür ediyoruz.

Önümüzdeki yeni yıl ve bayram sürecinde;  1618 sayılı yasanın yeniden düzenlenmesinin, TüRSAB Yönetim Kurulu tarafından da, bir “ MİLAD “olarak algılanması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu önemli güzel ve ayrıcalıklı  tarihleri de göz önüne alarak; TüRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Başaran Ulusoy’un,  üyelerini ve sektörü kucaklaması gerektiğini bir kez daha hatırlatmayı görev biliyoruz.

Seyahat Acenteleri içerisinde veya TURSAB dışında dargınlar, küskünler mutsuz olanlar mutlak şekilde mevcuttur. Bu zamana kadar dargın, küskün ve kendilerini TÜRSAB’a uzak hissedenlerin, bir şekilde göz ardı edilmemesi gerektiğini ve bu konuda gayretler gösterilmesini umud ediyoruz.

TüRSAB  tarafından bir adım atılmasını beklediğimiz ve davette bulunduğumuz bu konuda; gereken tüm anlayışı göstereceğimizi, birlikteliğin tam olarak yapılanması için TURGÖN camiasının gayretlerde bulunacağını da üzerimize vazife olarak aktarıyoruz.

Yeni yılın ilk tarihlerinde İstanbul’da bir toplantı yapmayı, üyeleri arasında bulunan küskünleri, dargınları, sevenleri ve diğer Meslek Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları, Dernekler ile TüRSAB’ın  kucaklanmasını öngörüyor ve ÇOK SESLİ DEMOKRATİK BİR KURUM OLUŞUMUNA derhal yer verilmesini talep ediyoruz.


Değerli Turizmcilerimiz,

1618 konusunda, TURGÖN açısından kamuoyuna yanlış yansıtıldığını düşündüğümüz,  bazı konularda  açıklama yapmayı misyonumuzun gereği olarak sizlere paylaşmak istiyoruz.

2004 yılında kurmuş olduğumuz Turizm Gönüllüleri Platformu; Mükemmeliyetçi bir yapı ile çalışmakta olup, bugüne kadar ele almış olduğu tüm konularda, sektörümüze ve sektörümüz içindeki mesleklere daha fazla yararlı olacak kazanımların tamamını elde edecek bir şekilde tasarlanmış bulunmaktadır.

Oluşumumuzun temel taşı olan en doğru ve en iyiyi uygulamak özelliğimiz, 1618 sayılı taslak üzerinde ve diğer sorunlu durumlarda; “mutlak  ve ortak bir memnuniyet sağlanmasına” odaklanmamıza yol açmıştır.

1618 sayılı Yasa Taslağı henüz hiç konuşulmamışken, gündem oluşması için çaba harcayan ve bu mücadelede son derece başarılı olan TURGÖN sürecini tamamlamış bulunmaktadır.

Çok önemli olarak düşündüğümüz ve açıklanmasında büyük yarar gördüğümüz konuyu, sizler ile paylaşmak istiyoruz . Şöyle ki ;

TURGÖN hiç bir zaman Yasa Taslağı’nın "tamamına" karşı olmamıştır.

TURGÖN 1618 Yasa Taslağı’nın tamamına değil; taslakta bulunan bir kaç maddeye karşı olmuş ve bu konular üzerinde meslektaşları ve meslekler arasında, TBMM komisyonlarında, Ankara’da, Sivil Toplum Örgütleri, Oda ve Dernekleri ile birlikte yoğun bir gündem oluşturarak, hayati önem taşıyan bir çok konuda düzeltmeler yapılmasını sağlamıştır. TURGÖN halen dahi, kanunlaşan birkaç madde üzerinde endişelere sahiptir. Bu endişelerimizin zaman içerisinde ne kadar gerçeklik payına sahip olup olmayacağına da birlikte şahit olacağımıza inanıyor ve zamana havale ediyoruz.
Platformumuz elit bir oluşum olmanın gereklerini yerine getirmiş, sonuna kadar bu konularda etkin ve baskın olmuştur. TURGÖN bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da aynı yapısal mantıkla çalışmaya ve üretmeye de her zaman devam edecektir.

TURGÖN için 100 doğru, 1 yanlışı dahi  kabul getirmeyecek niteliktedir.

Dolayısı ile TURGÖN; 100 doğru yapılsa bile 1 yanlışa müsamaha göstermeyecek ve bu yanlışı düzeltene kadar gerekli çabayı, maddi ve manevi  olarak çalışmalarına  yansıtacaktır.

TURGÖN,  samimiyetini bilenler ve manevi destekleri ile kendisini kucaklayan üyeleri tarafından anlaşılmış olmasından dolayı müsterih olmuş ve dik bir duruş sergilemiştir…


Değerli Meslektaşlarımız,

Önümüzde bildiğiniz gibi SERVICE CHARGE konusu vardır.

Tekrar hatırlatmak istiyoruz :

TURGÖN SERVICE CHARGE KARŞI DEĞİLDİR ve OLMAMIŞTIR…

TURGÖN bu uygulamanın eksiksiz gerçekleştirilmesi halinde, üyeleri adına son derece memnun olacaktır.

TURGÖN’ ün “1618” ve “Service Charge” uygulaması veya benzer konularda karşı gibi gösterilmesine çanak tutanları, İLK KEZ uyarma gereğini hissetmiştir.

Bu uygulamanın içeriğinde bulunan bir kaç yanlışa karşı durmak ile konunun tamamına karşı durulması arasında çizgiyi ayırt edemeyenlere, bu ayrımı en iyi şekilde gösterecek kabiliyete sahip olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

TURGÖN,ün tek karşı durduğu en önemli nokta; Service Charge’ın bilet üzerinde net bir şekilde belirtilmemiş olmasıdır.

Service Charge’ın açıkça bilet üzerinde belirtilmeyişi, İADELER oluştuğunda ortaya çıkacak karışıklar ve Service Charge’ın ayrı faturalandırılması, TURGÖN tarafından hoşnutsuzluk kaynağıdır. Bu güne kadar hiç bir mal ve hizmet bedelinde; ÜRÜN bedelinin ayrı bir POS cihazından, HİZMET bedelinin de ayrı bir POS cihazından geçildiği görülmemiştir.

Ürün için ayrı, hizmet bedeli için ayrı bir fatura düzenlenmesi; müşteriye anlatılamayacak şekilde sorunlara yol açabilme ihtimaline sahiptir.

Uçak biletini alan tüketici ürün bedelini ödedikten sonra, sıra hizmet bedelini ödemeye gelince yani SERVICE CHARGE için pazarlık edecek bir ortam bulacaktır. TURGÖN üyeleri için sıkıntı yaratacak bu konulara karşıdır.


Değerli TURGÖN Üyeleri,

Cumhuriyet tarihindeki en büyük TURİZM platformu oluşumu TURGÖN, bünyesinde binlerce rehber Seyahat Acentası ve oteli barındırmaktadır.

TURGÖN bu ülkede bir ilki gerçekleştirmiş ve sektördeki hassas konulara karşı herkesin dikkatini çekmiştir. Sorunların, kanayan yaraların, konuşulmayanların güncel konular olmasına çaba göstermiş ve son derecede başarılı olmuştur.

TURGÖN, ülkemiz turizmcisinin AÇIK ÖĞRETİM kurumu olmuş ve olmaya devam edecektir.

MESLEKTAŞLARIMIZI VE SEKTÖR İÇİNDEKİ MESLEKLERİ BİR ARADA TUTARAK DAHA FAZLA İLETİŞİME GEÇİRMEK, BU İLETİŞİM İLE KAZANIMLARA YOL AÇMAK VE SEKTÖRÜMÜZÜ, MESLEĞİMİZİ, MESLEKTAŞIMIZI KUCAKLAMAK; HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ 2007 YILINDA DA, EN ÖNEMLİ GÜNDEMİMİZ ve GÖREVİMİZDİR.

Bu vesile ile 2007 yılına mutlu ve umutla girmenizi diler, mübarek Kurban Bayramınızı kutlarız.

AYDIN YAYLACIKLILAR
TURGÖN kurucusu

Bu köşe yazısı 2006-12-29 00:00:00 tarihinde TurizmHaberleri.com’da yayınlanmıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL