Güncel

Belaruslu ve Ukraynalıların Gözdesi Manavgat

Belaruslu ve Ukraynalıların Gözdesi Manavgat

Avrupa, İskandinav ülkeleri ve Rusya&#39dan sonra turizm beldesi Manavgat Belarus (Beyaz Rusya), Polanyalılar ve Ukraynalıların gözdesi oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2007 ilk 6 ayında Manavgat&#39a 36 bin Polonya, Belarus ve Ukraynalı turist geldi.

Bu üç ülkeden turizm beldesine gelen 36 bin Kuzey ve Doğu Avrupa ülkesi turistin yüzde 10&#39unu Kırım ve Karaim Türkleri oluşturuyor. Mos Travel Turizm Seyahat Acentası Turist Rehberi Darye Sapelnikova ile Natali Tours Turizm Seyahat Acentası Turist Rehberi İgor Boster, Polanya Varşova, Uyrayna Kiev ve Belarus Minsk&#39deki ofislerinin Antalya tatili için ağustos ve eylül ayı satışlarının yüzde 97&#39sinin gerçekleştiğini ifade etti.

Manavgat&#39a gelen turistlerin yüzde 60&#39la birinci sırayı Alman turistlerin oluşturduğunu belirten Side-Manavgat Turizm İşletmeleri Derneği (Side-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut, geçen yıla göre Ruslarla birlikte Kuzey ve Doğu Avrupa ülkesi Polanya, Litvanya, Ukrayna ve Belarus&#39larda yüzde 25&#39lik artış olduğunu söyledi. Turizmcilerin bu yıl temmuz ayında 2005 yılı rakamlarının yakalamanın sevincini yaşadığını ifade eden Side-TUDER Başkanı, bu yıl ki hedeflerinin ise geçen yıla göre yüzde 20&#39lik bir artışla 3 milyon 600 turist ağırlamak olduğunu söyledi.

Cengiz Haydar Barut, “Bu yıl Manavgat&#39a gelen Avrupa Birliği (AB), İskandinav ülkeleri, Rusya Fedarasyonu&#39nun yanı sıra Kuzey Avrupa ülkesi Polanya, Ukrayna, Estonya, Litvanya, Letonyalı ve Belaruslu turistlerde de büyük artış oldu. Side-TUDER&#39e bağlı 110 otelin ağustos ve eylül ayı rezervasyonlarının yüzde 95&#39i doldu. Sezonu öncesi Avrupa, İskandinav ülkeleri, Moskova, Kiev, Minsk, Varşova ve Vilnius fuarlarına katılmamızın meyvesini görüyoruz. 2007 yılı rakamları böyle giderse, geçen yıl kötü geçen sezonun yaralarının sarılacağına inanıyorum.“ diye konuştu.

Türkiye&#39ye tatil için ilk defa geldiğini ve Antalya&#39da tatil yapma hayaline 8 yıl sonra kavuştuğunu ifade eden Belaruslu bilgisayar mühendisi bayan Tatyana Osipova, ülkelerinin 25 Ağustos 1991 yılında Rusya Fedasyonu&#39ndan ayrıldığı için kendisini Avrupalı olarak gördüğünü söyledi. Tatyana Osipova, “Türkiye&#39ye ilk defa tatile geldim ve 8 yıl rötarlı da olsa Antalya&#39da tatil yapma hayalime kavuştum. Belarus&#39un başkenti Minsk&#39de her konuştuğum kişi Antalya&#39da bir hafta tatil yapmak için para biriktiriyor. Önümüzdeki yıl anne ve babamı da tatil için Türkiye&#39ye getireceğim. “ diye konuştu.

Polonya&#39nın başkenti Varşova&#39da makine mühendisi yapan Pawel Matewski, Uyrayna, Belarus, Estonya ve Litvanyalıları Ruslara göre daha dost canlısı gördüklerini kaydetti. Antalya&#39nın Manavgat ilçesi ve Side beldesine tatile gelen Polanya, Belarus ve Ukraynalı turistler, Ruslarla birlikte anılmak istemiyor. Belarus ve Polanyalılar kendilerini Kuzey Avrupalı, Ukraynalılar ise Doğu Avrupalı görüyor.

2007-08-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL