Güncel

İncoming yapan acentalar için 2008 zor bir yıl

İncoming yapan acentalar için 2008 zor bir yıl

City Windows Yönetim Kurulu Baskanı Süleyman Gök;2008 turizm sezonu ile ilgili olarak sektör değerlendirmesini Volkan Altıntaş’a açıkladı.

Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve Bonn Junior Volkan Altıntaş’ın sorularını yanıtlayan Süleyman Gök,?2008 sezonunun incoming yapan acentalar için zor bir yıl olduğunu, otelciler ve rehberler açısından ise çok iyi geçtiğini? söyledi.

İşte Volkan Altıntaş’ın soruları ve City Windows Yönetim Kurulu Baskanı Süleyman Gök’ün yanıtları:

-İstanbul turizmini 2008 turizm sezonundaki beklentiler ve gerçekleşenler boyutuyla değerlendirdiğinizde nasıl bir tablo görüyorsunuz şu ana kadar?

-İstanbul 2008 yılında İnternet ve İstanbulda kongre otellerinin az olması nedeni ve yeni uçak şirketlerinin bu kente sefer başlatmasından dolayı doluluk oranı otellerde ortalama yüzde 70 ve üzerinde seyretmiştir.
Kongre otellerinin olmaması butik otellerin işine yaramıştır ama bir başka sorunu da beraberinde getirmiştir.Incoming şirketleri yer bulmakta güçlük
çekmişlerdir ve bu sezon incoming yapan şirketler açısından çok zor geçen bir yıl olmuştur. Çünkü karları yüzde 1?e kadar düşmüştür Seyahat şirketleri için
kayıp bir yıl, otelciler ve otobüs firmaları ve rehberler için muhteşem bir yıl olarak değerlendiriyorum 2008 yılını.

– İstanbul?da yaşanan terör saldırıları kültür başkenti olan bir şehir için 2010 yılı ve sonrası beklentilerini etkileyebilir mi?

– Artık terör olayları her ülkede olabiliyor bu konuda dünyayı dolaşan turist bilinçli. bundan etkilenme elbette olabilir ama bu önemli bir sayı teşkil etmez.

-Sizce İstanbul dünyaya doğru bir şekilde tanıtılıyor mu?

– Tanıtım sıfır. Turizm Bakanlığı sektörle çalışmıyor oysa sektördeki deneyimli insanlardan bir komite kursalar İstanbul?a gelen turist sayısını ikiye katlar.

– İstanbul özelinde geleceğe yönelik sizin ve şirketinizin beklentileri ne düzeyde?

– Bu işe gönül vermek hayatla eş anlama geliyor kopmanız mümkün değil. Aileniz, eşiniz, dostunuz her şeyden önemli. Önce turizm ve iş geliyor. Bu açıdan özelikle otelci dostlarımızın Türkiye şartlarında üretim yapan Seyahat Acentaları ve tur operatörlerine katkı sağlamalarını ve saygı göstermelerini bekliyorum. Ve herkese Allah gönlündekini versin diyorum.

– Son olarak turizmci dostlara söylemek istedikleriniz nelerdir acaba?

– Son olarak 25 yıldır Türkiye?yi kana bulayan terör için en önce ve en fazla etkilenen sektör olarak ve bu sektörde 32 yan kuruluşumuzla birlikte tepki yürüyüşü yapmamız gerektiğini düşünüyorum ve bu konuda çok ama çok geç kaldık.

 

2008-07-31
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL