Güncel

Pamukkale’nin suyunu oteller tüketiyor

Pamukkale’nin suyunu oteller tüketiyor

Otel ve pansiyonların yer altından kaçak su çekmesi, Pamukkale travertenlerini tehlikenin eşiğine getirdi.

Uzmanlar, özellikle kaçak sondajlara karşı tedbir alınmaması durumunda ‘beyaz cennet’te yaklaşık 15-20 yıl sonra su kalmayacağı uyarısında bulundu.

Pamukkale’nin suyunu en çok Pamukkale ve Karahayıt beldelerindeki turistik tesislerin çektiği iddia edildi. Tehlikenin farkında olduklarını söyleyen Denizli Valisi Yavuz Erkmen, “Sondaj olarak açılan kuyuların tek elden yönetilmesi gerekiyor. Bu sistem devreye girdiğinde hem müesseseler zarar görmeyecek hem de Pamukkale ayakta kalabilecek.” dedi.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Pamukkale’de çıkan suyun debisinin giderek düşmesi, beyaz cenneti su sıkıntısıyla karşı karşıya getirdi. 10 yıl önce saniyede 350-360 litre olan su debisinin son ölçümlerde 253 litreye düştüğünü belirten uzmanlar, 15-20 yıl sonra Pamukkale’nin susuzlukla karşı karşıya kalacağını açıkladı. Denizli Valisi Yavuz Erkmen Pamukkale’nin en büyük özelliğinin beyazlığı olduğunu ve bunu suyun sağladığını dile getirdi. ‘Beyaz cennet’i tehdit eden problemle ilgili çalışmalar yaptıklarını anlatan Erkmen, şunları kaydetti: “Su olmadığı takdirde travertenler ayakta kalamaz. Pamukkale’nin başına bir şey gelmesi, yalnızca ülkemiz değil, dünya açısından da kötü olacaktır. Sondaj olarak açılan kuyuların tek elden yönetilmesi gerekiyor. Bu sistem devreye girdiğinde hem müesseseler zarar görmeyecek hem de Pamukkale ayakta kalabilecek.”

Pamukkale Koruma Amaçlı İmar Planı’nın genel koordinatörü mimar Ahmet Yoldaş, termal suyun, son yıllarda giderek azaldığına dikkat çekerek, “Suyu koruyamadığımız takdirde Pamukkale’nin varlığını sürdürmesi mümkün değil. Bu sebeple Pamukkale ve Karahayıt civarındaki sondaj çalışmalarıyla Gölemezli’deki sera çalışmaları kontrol altına alınmalı.” diye konuştu. Sıkıntının 1990’lı yıllarda otellerin yıkılması ve başka bölgelerden su çekmeleri sonucu başladığını belirten Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İnan Özer ise yakındaki Karahayıt beldesinde yapılaşan otellerin bilinçsizce açtığı kuyular sonucu suyun azaldığını açıkladı. PAÜ Jeoloji Bölümü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Pamukkale’nin 15-20 yıl sonra susuz kalacağını ifade eden Özer, şunları söyledi: “Kuraklık ve diğer çevre faktörleri sonucu Pamukkale’nin suyu azaldı. Önlem alınmazsa beyazlamayı sağlayan sular yavaş yavaş çekilecek. Yerel yönetimler özellikle otellerin izinsiz artezyen kuyuları açmasını önlemeli ve düzenleme yapmalı.”

 

2008-07-31
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL