Güncel

Alanyalı Tekneciler dertli

Alanyalı Tekneciler dertli

Alanya?da faaliyet gösteren tekneciler ?İşlerimiz her geçen sezon daha da kötüye gidiyor. Böyle devam ederse teknecilik son bulacak? dediler.

ALANYA’DA faaliyet gösteren tur tekneleri, turizm sezonunun kendileri için kötü geçtiğini belirterek dert yandılar.

Sezondan umduklarını bulamadıklarını anlatan tekneciler, ?Çoğumuz teknesini satılığa çıkardı. Milyarlık teknelerin denizde boşu boşuna çürümesindense, satıp başka iş kurmak çok daha mantıklı. Kooperatifimizin ve diğer yetkililerin bizimle yeterince ilgilenmediğini düşünüyoruz. Böyle giderse teknecilik diye birşey kalmayacak? dediler. Yeni Alanya’nın mini anketine katılan bazı teknecilerin görüşleri şöyle:

UFUK KAPTAN (Karizma)
Her sene olduğu gibi bu sene de sezon kötü geçiyor. Para beklerken borçlarla karşılaştık. Otellerdeki Herşey Dahil sistemi turizmi bitirdi. Turist otelden dışarı çıkmıyor. Sezonun bu gidişatından dolayı çoğu tekne kelepir fiyatına satılık. Kooperatifimiz elinden geleni yapıyor ama belediye ve Kaymakamlık’tan vaat edilenler yerine getirilmiyor. Turizm kalitesinin düşmesinde yapılan projelerin etkisi var. Bence bunun çözümü kooperatif, belediye ve Kaymakamlık’ta değil. İş Turizm Bakanlığı’ndadır.

TURGAY MEŞE (Orkan)
Bu yıl tekne turlarındaki doluluk oranı geçen yılın yüzde elli altında. Gelecek yıl ne olur belli değil. Turizmin kötü olması turizmden ekmek yiyen herkes gibi teknecileri de olumsuz yönde etkiledi. Tekneciler sahipsiz bırakılmamalı ve sağlam bir örgütlenmeye gidilmeli. Daha iyi hizmet ve müşteri memnuniyeti için elimizden gelen yapılmalı. Ancak bu yolla rahata kavuşabiliriz.

ALİ VURAL (Mertcan)
Aslında bu sezon geçen seneye oranla güzel geçiyor. Ama turizme zarar verenler var. Yetkililerce teknecilere kısıtlamaların getirilmesi bizi zor duruma sokuyor. Bazı tekneciler de sadece kendileri kazanmak istiyor. Bu şekilde hem kooperatife hem diğer teknecilere zarar veriyorlar. Bunun önlenmesi için serbest piyasa yerine her tekneci için geçerli sabit bir fiyat belirlenmeli. Kaliteli tekneciler iş yapmalı ki müşteri memnun ayrılsın. Kalite kontrolü yapılmalı. Ancak müşterileri memnun edebilmek için sohbetlerimizi hanutçuluk diye nitelendiren zabıtalar ceza yağdırıyorlar. Zabıtalar önce uyarmalı sonra gerekliyse ceza kesmeli. Yine de hatayı önce kendimizde aramalıyız. Çünkü turizmi kötüleyenler de biziz, iyileştirecek olanlar da.

SADULLAH ÖZSOY (Deniz Kurdu)
Sezondan umduğumuzu bulamadık. Hevesimiz kursağımızda kaldı. Sezon iyi gitmiyor. Fiyatlar çok ucuz olduğu için masrafların ardından kârımız sıfır oluyor. Mehtap turlarının yasaklanması da bizi olumsuz yönde etkiledi. Geçen sene iki tur yaparken şimdilerde bir turu zor yapar olduk. Zabıtalarca sorgusuz sualsiz ceza kesiliyor. Kafe ve bar işletme ruhsatım olduğu halde müzik çaldığım için 7 bin YTL ceza ödedim. Kooperatif düzgün çalışıp tekneciler arasında ayrım yapmadan adaleti sağlamalı, esnafını kötülememeli, desteklemeli, teknecilere doğruyu öğretmeli.

MUSTAFA DINGIL (Selavi)
Tekneciler şükretmesini bilmeli. Gelecek sezonun ne getireceğini kimse bilmiyor. Tekne turları neredeyse durma noktasında. Serbest piyasa, işleri olmaza götürüyor. Herkes kendi fiyatını belirliyor ve haksız rekabet ortamında kimisi kazanıyor kimisi kazanamıyor. Bunun önüne geçilmesi için belediye ve kooperatifin belirlediği fiyatlar uygulanmalı. Ama kooperatifin fazla bir ağırlığı kalmadı. Bu yüzden herkes kendisinin belirlediği kriterlere göre çalışıyor. Bir de turizm pazarının değişmesi, turizmi kalitesiz hale getirdi.

YUSUF DEMİREL (Yağmur)
Maalesef sezondan umulan bulunamadı. Altı aylık sezon iki aya düştü. Otellerdeki Herşey Dahil sistemi turizmi bitirme noktasına kadar geçirdi. O da yetmezmiş gibi limandaki tekne sayısının çokluğu pazarı daraltıyor. Bu limana bu kadar tekne çok fazla. Teknenin bu denli çok olması rekabete neden oluyor ve kalitede düşüş, hizmette gerileme gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkıyor. Kooperatif sadece tabeladan ibaret. Bu nedenle umudumuzu çoktan kestik. Belediye ve Kaymakamlık denetimlerle kaliteli teknelerin hizmet vermesini sağlamalı. Çünkü kalitesiz tekneler turistleri memnuniyetsiz bırakıyor ve bundan dolayı bütün teknecilerin imajı sarsılıyor. Bu sene masraflarımızı kurtarabilirsek şampiyonluk bayrağını göndere çekeceğiz.

 

2008-08-06
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL