Güncel

Bağdat’a 17 yıl sonra ilk sefer ekimde

Bağdat’a 17 yıl sonra ilk sefer ekimde

Türkiye, Irak ile geliştirilen sıcak ilişkilerin meyvelerini almaya başladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen ay gerçekleştirdiği Bağdat ziyaretinde imzalanan İkili Havacılık Anlaşması’nın ardından Türk Hava Yolları (THY) harekete geçti.

THY, 1991 yılından bu yana ara verdiği İstanbul-Bağdat uçuşlarına ekim ayında yeniden başlıyor. İki ülke arasındaki mevcut seferlerin artırılması konusunda varılan mutabakata göre, tayin edilen her bir hatta haftada 14 sefer yapılacak. Irak’tan aralarında Bağdat, Basra, Erbil ve Süleymaniye, Türkiye’den İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Adana’nın bulunduğu 6 noktaya sefer yapılması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Türkiye’den halen Irak’ın Erbil kentine Atlasjet vasıtasıyla uçuş gerçekleştiriliyor. Atlasjet Yönetimi, özellikle işadamlarından gelen yoğun talebi de dikkate alarak Erbil’e, İstanbul’un yanı sıra Ankara ve Adana’dan da uçma kararı almıştı. THY Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Candan Karlıtekin, dün gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, alınan kararlar ve THY’nin yılın ilk yarısındaki performansı ile görevi devraldıkları günden bu yana yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yönetim kurulunda alınan karar doğrultusunda önce altyapı çalışmaları yapılacak. Teknik detaylar için genel müdürlük yetkilendirilirken, altyapı oluşturulduktan sonra operasyonlara fiilen başlanacak. THY Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Candan Karlıtekin, Bağdat uçuşlarının ekim ayında başlayabileceğini söyledi.

Bosna Havayolları’nın (Air Bosna) yüzde 42 hissesini satın almak için teklif verdiklerini de açıklayan Karlıtekin, ?1 aylık dönemde değerlendirme olacak. İhale lehimize sonuçlanırsa, Air Bosna’nın yüzde 49’una sahip olacağız. Oraya getirdiğimiz yönetim prensipleri ile Air Bosna, THY’nin ciddi etki edeceği ve yönetimde rol oynayacağı bir havayolu haline gelecek.? diye konuştu. Turkish Ground Service (TGS) adlı yer işletme şirketi kurduklarını dile getiren THY’nin patronu, şirketi adım adım kademeli olarak faaliyete geçireceklerini aktardı. Şirkete stratejik ortak alınma opsiyonunun açık bulunduğunu ifade eden Karlıtekin, ?Böyle bir ihtimal de var. Şirket fiilen kurulmuş, tescil edilmiş durumda. Yaklaşık 3 yıl içerisinde buraya kademeli bir geçişi öngörüyoruz. TGS, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya olmak üzere 5 ilde kademeli olarak faaliyete geçecek.? açıklamasını yaptı.

 

2008-08-30
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL