Güncel

AKDENİZ’DE RAMAZAN AYI GÜNLERİ

AKDENİZ’DE RAMAZAN AYI GÜNLERİ

PMYD Başkanı Ali Rıza DÖLKELEŞ Ramazan Ayında Antalya?daki tesislerde yapılan hazırlıklar ve yemekler hakkında yapmış oldukları etkinlikleri turizmhaberleri.com ile paylaştı.

Akdeniz Bölgesi Otelleri Mutfak Şefleri, Ramazan ayına hazır.Profesyonel Mutfak Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Limak Limra Hotel Food Editörü Ali Rıza Dölkeleş şu açıklamaları yaptı:

Ramazan ayı süresince Antalya’da bulunan beş yıldızlı otellerimizde tatlı bir yemek heyecanı başlamış bulunmakta. Aşçıbaşılar olarak da bu heyecanın en büyük rolü bizlere düşmekte.

Antalya Mutfağı da bölge ürünlerinin şekillendirdiği bir mutfaktır. Turunçgiller, muz, susam, yer fıstığı, soya, domates, salatalık, biber, taze fasulye, kabak, patlıcan en çok elde edilen ürünlerdir. Sıcak iklimin de etkisiyle Antalya’da sebze-meyve ağırlıklı bir mutfak oluşmuştur.

Ramazan ayı süresince Otel Bünyesinde Oluşturulmuş olan tamamen Osmanlı Türk Motifleri ile dekore edilmiş Özel Türk Restoranlarımız da Türk Misafirlerimize özel özellikle ??Antalya Mutfağından ??Ramazan menüleri hazırlandı. Bu menülerden bazıları ise;

İftariyeliklerden

Karpuz reçeli, portakal reçeli, turunç reçeli, pastırma, kuru incir ve kayısı, kırma zeytin, peynir çeşitleri

Çorbalardan

Arap aşı çorbası, Çitlenbik çorbası, Kulaklı hamur çorbası,

Böreklerden

Kabak Böreği, Saç Böreği, Ispanaklı Börek,

Sebze Yemeklerinden

Çökelekli Biber dolması, Ebegümeci kavurması, Kabak Çintmesi, Patlıcan Cive ,

Soğuk Mezelerden

Tahinli Piyaz, Pastırmalı hibeş,Şakşuka,Mercimek Dondurması,Tarhana Dondurması

Et Yemeklerinden

Yoğurt soslu Beydağ Kebabı, Keşkek Kuzu etli, Testi Kebabı Domatesli Tas Kebabı, Piliç Dolması

Balık Yemeklerinden

Balık Pilaki, Dereotlu Balık ve Birbirinden lezzetli Akdeniz balıkları ızgara ve tavaları

Tatlı çeşitleri olarak

Kireçte balkabağı tatlısı tahinli, Palize, Zerde ve Pekmezli Aside

Tatlı olarak olmaz ise olmazların arasında kabak tatlısını koyduk. Bunu koymamızdaki en önde gelen sebep ise Antalya’da Miraç Kandili ile ilgili ilginç bir inanış bulunmaktadır. Antalya’lı Şemsi Postacılar’dan alınan bilgiye göre: Mutlaka bal kabağı yenir ve dağıtılır. Mirac’a çıkarken Hz. Muhammed’in evinde taam (yiyecek) yokmuş, bir kabak varmış. Kabak yiyip Mirac’a çıktığı için kabak yenir. Bu inançtan dolayıdır ki bölgede kabağı olan kabak tatlısı yapar ve misafirlerine ikram eder ve dağıtır.

Antalya?da 245 adet beş yıldızlı tesislerimizde Misafirlerimizi Otellerimizde kaldıkları sürece en iyi şekilde, keyifli bu ürünlerimizden oluşan Ramazan Sofraları hazırlayarak Akdeniz Mutfağını da tanıtarak akıllarında yer edecek bir Ramazan Ayı geçirmelerini sağlamak için bütün hazırlıklarımızı yaptık. Profesyonel Mutfak Yöneticileri Derneği Olarak devamlı sağlıklı leziz ve de Akdeniz Mutfağına Has yemekler yaparak misafirlerimizin memnuniyetini ve Ramazan Ayı boyunca Antalya ilimizin eski yemeklerini gün ışığına çıkartarak Misafirlerimize Eski Ramazan Ayı İftar Sofralarını anımsatarak tattırmak.

Kolay gelsin

Ali Rıza DÖLKELEŞ
Limak Limra Hotel / Food EDİTÖR
Profesyonel Mutfak Yöneticileri Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
www.chefaliriza.com

 

2008-09-02
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL