Güncel

Turizmciler de afet desteği istiyor

Turizmciler de afet desteği istiyor

Turizmciler, doğal afetler sonrasında çiftçiye sağlanan imkan ve desteklerin kötü geçen sezonlarda kendilerine de verilmesini istiyor.

Özellikle döviz kurlarının düşmesi nedeniyle 2008 yılı turizm sezonunu kayıpla kapattıklarını belirten turizmciler, devletten bu yıl için destekleyici teşvikler beklediklerini dile getirdi.

Fethiye’deki otelciler, doğal afetler sonrasında çiftçiye sağlanan imkan ve desteklerin kötü geçen sezonlarda turizmcilere de verilmesini istiyor.
Fethiye Otelciler Birliği(FETOB) Eylül ayı olağan değerlendirme toplantısı Ölüdeniz Belcekız Otel’de gerçekleştirildi. FETOB Başkanı Yavuz Torunoğlulları başkanlığında yapılan toplantıya turizmcilerin yanı sıra Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz katıldı. Toplantıda 2008 yılı turizm sezonu ve turizm altyapı birlikleri değerlendirildi. Otelcilerin neredeyse tamamı aralık ayında faaliyete geçirilen Fethiye Seki Erendağı Kış Sporları Turizm Merkezi Altyapı Hizmet Birliği için toplanan katkı payından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Katkı paylarının dengesiz ve fahiş miktarlarda toplandığını anlatan turizmciler, hükümetin bu şekilde turizmcilerin önünü kestiğini iddia etti. Özellikle döviz kurlarının düşmesi nedeniyle 2008 yılı turizm sezonunu kayıpla kapattıklarını belirten turizmciler, devletten bu yıl için destekleyici teşvikler beklediklerini dile getirdi.

FETOB Başkanı Yavuz Torunoğulları Fethiye’de turizmin bitme noktasına geldiğini kaydederken, hükümet kanadından herhangi bir destek alamadıklarını açıkladı. Özellikle tarım sektörü olmak üzere diğer iş kollarında doğal felaketler sonrasında teşvik ve desteklemelerin yapıldığını hatırlatan Torunoğulları, “Bizim en büyük felaketimiz de döviz kurunun düşmesidir. Bunu bu yıl ciddi şekilde yaşadık. Neredeyse pek çok işletme kapanma aşamasına geldi. Hükümet farklı iş kollarına doğal felaketlerde yardım ediyorsa, turizm alanında da aynı özveriyi göstermeli. Bizde bu yıl düşük kur nedeniyle doğal afet yaşadık.” dedi.

Aynı zamanda Altyapı Hizmet Birliği encümen üyesi de olan FETOB Başkanı Yavuz Torunoğulları, konuşmasının devamında ise turizmcilerin birlik hakkındaki eleştirilerini cevapladı. Birliğin Mahalli İdareler Yasasıyla kurulduğunu ve işletme belgeli tesislerin bu birliğe üyeliklerinin zorunlu olduğunu hatırlatan Torunoğulları, birliğin, bu yıl için Fethiye’deki 102 turizm tesisinden 210 bin YTL katılım payı toplayacağını söyledi. Birliğin amacının bölgedeki farklı farklı kurulmuş turizm derneklerini bir araya getirmek ve turizmin gelişmesine katkı koymak olduğunu ifade eden FETOB Başkanı, toplanan bu paraların yine turizm alanında kullanılacağını belirterek üyelerini bilgilendirdi.

 

2008-09-08
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL