Güncel

Avrupalı kısa tatillerden vazgeçebilir

Avrupalı kısa tatillerden vazgeçebilir

Avrupa’nın turizm devi TUI yönetimi, ekonomik krizin Avrupa tatil pazarında bir daralma yaratabileceğinden endişe ediyor.

TUI Travel PLC Tepe Yöneticisi Peter Long, Singapur’da başlayan ITB Asia’da yaptığı konuşmada, “Karşımıza değişkenlik arzeden bir durum çıkıyor. Bu da önümüzdeki dönemde olabilecekleri tahmin etmemizi zorlaştırıyor. Tüketiciden gelen talebin zayıflayacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla gelişmelere daha esnek yaklaşıp dikkatli planlamalar yapmalıyız” dedi.

Avrupalı tüketicilerin tatilden vazgeçeceklerine inanmadığını dile getiren Long, kısa vadede ise ekstra çıktıkları kısa tatilleri erteleyebilileceklerini söyledi. Yakıt fiyatındaki artışları uzun mesafe uçuşlarını olumsuz etkilediğini belirten Long şöyle konuştu:

“Buna rağmen, orta vadede uzun uçuşların yeniden talep edileceğine inanıyorum. Şirket olarak Boeing 787 sipariş ettik. Bunlar, diğerlerinden yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlıyor. Boeing 787’leri uzun uçuşlarda kullanacağımız için fiyatımız makul ve fiyat odaklı olarak yönetilebilir hale gelecek. Önümüzdeki 5 yılda 600 ile 700 milyon turistin Asya destinasyonunda gezeceğini tahmin ediyoruz. Asya ve Rusya pazarları sahip olduğu büyük potansiyelden dolayı önümüzdeki dönemde ciddi fırsatlar sunacak.”

Asya pazarında Pacific World, HotelBeds, AsiaRooms, Turismo Asia, TUI China, Aitken Spence ve Le Passage to India gibi markalarıyla hizmet verdiklerini anımsatan Long, “Bu markalarımızla gelecekte yıldızı parlayacak pazarda şimdiden konumlanarak hazır hale geldik. Bünyemizdeki tüm markaları Asya bölgesinde büyümek için bir platform gibi kullanacağız. Ürünlerimizi 3 bin 500 acenta aracılığıyla pazarlıyoruz. Filolarındaki uçakları toplamda 150’ye ulaşan 7 havayolu şirketi ve yüzlerce otelle çalışıyoruz. Herkesin gıptayla baktığı 200 markamız kitle turizminden lüks tatillere kadar geniş yelpazede tatilcilere hizmet sunuyor” diye konuştu.

 

2008-10-25
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL