Güncel

Baucon Yapex Fuarında Türkiye Romanya İlişkileri

Baucon Yapex Fuarında Türkiye Romanya İlişkileri

Antalya Expo Center’da düzenlenen Baucon Yapex Fuarı’nda Romanya’dan gelen 30 iş adamı Türk iş adamları ile buluştu.

Bu ziyaretin tek sebebi iki ülke arasındaki ticareti pekiştirmek, iş bağlantıları kurmaktı. Bunun için en uygun ortam, 350 katılımcısıyla 30.000 kişinin ziyaret ettiği Antalya Expo Center’daki Baucon Yapex Fuarı oldu.

Romanya Büyükelçisi Mr. Ion Pascu’nun da katıldığı açılış konuşmalarında Romanya Küçük ve Orta Ölçekli Kurumlar Bakanlığı’nın Turizm ve Ticaret Müsteşarlığı Genel Müdürü Mr. Mircea Toeder, Romanya Müteahhitçiler Birliği (ARACO) Başkanı Mr. Mihail Negulici, ATSO Başkanı Kemal Özgen iki ülkeyi ve iş hacmini tanıtıcı bilgiler verdi. Konuşmaların ardından ATSO’dan Burcu Topkaya Antalya’yı tanıtan bir sunum gerçekleştirdi.

Romanya’daki inşaat sektöründe Türkiye’nin birinci sırada olduğu vurgulanan konuşmalarda bu yıl Romanya’dan 400.000 turistin Türkiye’yi ziyaret etmesinin beklendiği vurgulandı. Romanya’daki iş adamlarının güçlü bir iş birliği içinde olduğu, Türkiye’den beklenenin ise önemli projelerde iki taraf arasındaki ilişkileri desteklemek olduğu belirtildi. 2010 yılına kadar Türkiye’nin Romanya’da 10 milyar Dolarlık iş hacmi gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

ATSO Başkanı Kemal Özgen, Baucon Yapex’in, önemli iş birlikleri sağlayan Türkiye’nin önemli bir fuarı olduğunu vurgulayarak konuşmasına başladı. Türkiye’nin büyüme ilişkilerinde bu iş forumunun katkı sağlayacağını vurguladı. Romanya’da 2007 yılında 43 Türk müteahhitin 1,5 milyar dolarlık iş üstlendiğini söyleyen Kemal Özgen, Türkiye’nin Balkan ülkelerinde en iyi ilişkilerinin de Romanya ile olduğunu sözlerine ekledi, Romanya’dan daha fazla turistin Antalya’yı ziyaret etmesini istedi.

Romanya Büyükelçisi Mr. Ion Pascu, Baucon Yapex Fuarı’nda düzenlenen organizasyonun bir benzerini de Romanya’da düzenlemek istediğini sözlerine ekleyerek Türk iş adamlarını Romanya’ya davet etti.

Forum sonrasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Romanya Büyükelçisi Mr. Ion Pascu ile bir toplantı yaptı ve karşılıklı hediyeleşti.
 

2008-11-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL