Güncel

Belçikalı Tursitlerin Fotoğraf yarışması

Belçikalı Tursitlerin Fotoğraf yarışması

Belçikalı turistler, Side Antik Kent’te gün batımında güneşin batış anını fotoğraflamak için birbirleriyle yarışıyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Side beldesine tatile gelen turistler gün batımı öncesi Apollon Tapınağı’nda fotoğraf çekim kuyruğuna giriyor. Adıyaman Nemrut Dağı’nda güneşin doğuş anını fotoğraflayan 42 Belçikalı fotoğraf tutkunu turist, Apollon Tapınağı’daki gün batımı fotoğraflarını tamamladı. Dünyada en güzel güneş doğumu ve batımı yerlerinin Mısır ve Türkiye’de bulunduğunu belirten Anderlecht Fountain Fotoğraf Sanat Merkezi Müdürü Fons Fonteyn, bu yerlerin Side Apollon Tapınağı ile Tur-i Sina ve Nemrut dağları olduğunu söyledi. Geçen yıl ki fotoğraf çekimlerini Museviler için kutsal olan Mısır’daki Tur-i Sina dağında yaptıklarını belirten Fonteyn, Brüksel’de yapacakları seçme sonucunda birinci gelen fotoğrafa 3 bin, ikinci gelen fotoğrafa 2 bin ve üçüncüye ise bin Euro para ödülü ile profesyonel fotoğraf makinası hediye edeceklerini söyledi.


20 gün önce çıktıkları Anadolu turunu Konya, İstanbul, Nevşehir, Kayseri, Adıyaman(Nemrut Dağı) Alanya Kalesi, Side Antik Kent ve Apollon Tapınağı’yla tamamladıklarını belirten Fonteyn, seçtikleri 40 fotoğrafı 10 Aralık’ta Brüksel Güzel Sanatlar Merkezi(BOZAR)’da sergileyeceklerini söyledi. Fonteyn, “Dünyada en güzel güneş doğuş anı Mısır’da Tur-i Sina Dağı ile Türkiye’de Nemrut Dağı. Gün batımında ise Side’de Apollon Tapınağı. Nevşehir Göreme’de gün batımında güneş kızıldığının dağlara yansıma çok güzel. BOZAR’da açacağımız serginin Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. İki yıl önce güneş tutulmasında da 180 fotoğraf tutkununu Apollon Tapınağı’na getirmiştik.” diye konuştu.

Fonteyn, 25 Aralık’ta Türkiye’ye 80 kişilik yeni fotoğraf çekim turu daha düzenleyeceklerini söyledi. Öte yandan Bastıyalı Turizm Seyahat Acentesi İngilizce Turist Rehberi Mehmet Reşat Akın, Side’ye gezdirmek için getirdikleri İskandinav turistleri gün batımı fotoğrafı çekmek için 1 saat süre verdiklerini kaydetti.

 

2008-11-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL