Güncel

Turizmde Markalaşma masaya yatırılıyor

Turizmde Markalaşma masaya yatırılıyor

Antalya’nın Manavgat ilçesinde turizmciler, yeni sezon öncesi turizmde markalaşmayı masaya yatırıyor.

Manavgat’taki turizmciler ve sivil toplum kuruluşları 2009 yılı turizm sezonu öncesi turizmde markalaşmayı akademik düzeye taşıyarak yeni pazar alanları oluşturacak. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO), Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası(MESO), Manavgat Rotary Kulübü, Side-TUDER ve Akdeniz Üniversitesi MYO Müdürlüğü düzenledikleri seminerle Manavgat turizmini dünya gündemine taşıyacak.

İki yıldır yaptıkları çalışmaları ‘Markalaşma Yolunda Side-Manavgat/ Müşteri Analizi 2008’ ismi ile kitaplaştırdıklarını belirten Manavgat MYO Müdürü Prof.Dr. Ali Erdoğan, analiz sonuçlarının İskoçya Glasgow Üniversitesi İşletme Bölümü Koordinatörü Prof.Dr. Luiz Moutinho vereceği eğitim semineriyle masaya yatırılacağını söyledi. İki gün sonra MATSO konferans salonunda yapılacak seminerle ilgili bilgilendirme yapan Erdoğan, Manavgat’ın coğrafi, fiziki, iklim ve kültür yapısıyla yılın 12 ayı turizm yapmaya elverişli olduğunu söyledi. Erdoğan, “Turizmde marka olmak zorundayız. Markalaşma sektörü sürekli yenileşmeyi ve kalıcı olmayı getirir. Turizmde rakip ülkelerle yarışmak istiyorsak marka olmak zorundayız. Bunun için de kaliteden ve müşteri memnuniyetinden taviz vermemeliyiz. En güzel turizm tanıtımı müşteri memnuniyetiyle olur. Bir güler yüz, bir tatlı söz ve iyilik en güzel tanıtım olur.” diye konuştu.

Antalya’ya gelen turistin yüzde 34’nün Manavgat’ta konakladığını belirten Side-TUDER Başkanı Cengiz Haydar Barut, bölgenin toplam yatak kapasitesinin 140 bin olduğunu ifade etti. Bölge destinasyonunda kaliteli, paralı, ve nitelikli turizmi yaygınlaştırmanın yolunun ‘markalaşma olduğunu belirten Barut, markalaşma olmadan Türk turizminin ileri noktaya taşınamayacağını ifade etti. Barut, “Turizm profesyonellik ister. Rakiplerimizle yarışmak istiyorsak marka olmak zorundayız. Son 5 yıl içinde Antalya ve Side beldesi dünya turizminde marka oldu. Bu markayı korumak zorundayız.” dedi.

 

2008-11-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL