Güncel

ANTALYA’NIN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI

ANTALYA’NIN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI

Antalya Kent Müzesi Projesi kapsamında Antalya Eski Valisi Hüseyin Öğütçen; Antalya yönetiminin dünü, bugünü, yarını ile ilgili değerlendirme yapacak

Antalya Kent Müzesi Projesi tarafından düzenlenen Kent Müze Tarih Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu Antalya Eski Valisi Hüseyin Öğütçen. Öğütçen, söyleşide 8 Temmuz 1971–28 Temmuz 1975 yılları arasındaki 4 yıllık görev süresince, kentte ve ilçelerde eğitim ve turizm alanında yapmış olduğu çalışmalarını özetleyecek.

SEKA Kağıt Fabrikası’nın ve Antalya civarına kurulması öngörülen nükleer tesislerin başka bölgelere kaydırılmasını nasıl sağladığından, köy yolları, okul inşaatları, Tünek Tepe Döner Gazinosu ve Eğlence Tesisleri, Atatürk Parkı’nın kamulaştırılması, Saklı Kent Kış Sporları Merkezi ve dağ kasabasının kurulması gibi başlıca deneyimlerinden sözedecek olan Öğütçen, zamanında kendi girişimleri ile gerçekleştirilen bu projelerin Antalya’nın bugününe ve yarınına katkılarını katılımcılarla birlikte değerlendirecek.

Hüseyin Öğütçen’in konuşmacı olarak katılacağı “Antalya Yönetiminde Dün, Bugün, Yarın” isimli söyleşi Karaalioğlu Parkı’da Büyükşehir Belediyesi Nikâh Salonu’nda 22 Kasım Cumartesi günü saat 11.00’de gerçekleştirilecek. Katılım ücretsizdir.

HÜSEYİN ÖĞÜTÇEN KİMDİR?
Nisan 1923’te Edirne, İpsala, Sarıcaali Köyü’nde doğdu. Edirne Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler ve Ankara Hukuk Fakültelerini bitirdi. Kaymakamlık kursundan birincilikle mezun olduktan sonra, birçok ilçede kaymakamlık ve Hakkari, Niğde, Antalya, İzmir, Kocaeli illerinde de valilik yaptı. İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan Osmanlı ve Cumhuriyet Döneminde görev yapan 87 kişinin adlarının bulunduğu İz Bırakan Mülki İdare Amirleri adlı kitaptaki bilgilere göre; sicilinde valiliklerce verilen 5, Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen 4, İçişleri, Turizm, Sağlık Bakanlıklarınca verilen birer adet olmak üzere toplam 12 takdirname bulunmaktadır. Hayattayken bu listede yer alan iki kişiden biri olan Öğütçen görev yaptığı yerlerden ayrıldıktan 9 ila 32 yıl sonra iki bulvar, bir cadde, bir meydan, üç park, bir toplantı salonu, bir şölen bahçesi, bir spor salonu ile Hakkari Cilo Dağları’nda 3311 rakımlı tepeye olmak üzere toplam 11 yere adı verilmiştir. İdareciler Derneği tarafından her yıl “Yılın En Başarılı Kaymakamı”na “Hüseyin Öğütçen Başarı Ödülü” verilmektedir. Hüseyin Öğütçen 1 Temmuz 2002 tarihinden itibaren Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 

2008-11-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL