Güncel

İnsan turist gibi dolaşırsa…

İnsan turist gibi dolaşırsa…

Mehmet Ali Birand “İnsan turist gibi dolaşırsa..” başlıklı yazısında turist olmanın anlamını çarpıcı açıklamalarla değerlendiriyor.

Hayatınızda hiç turist gibi dolaştınız mı? Eğer turistlik yapıyorsanız ne demek istediğimi çok daha kolay anlayacaksınız.

Hiç turist olmadınız, ne içerde ne de başka ülkede, yaşadığınız yerin dışına çıkmadınızsa, bu söyleyeceklerimi çok aptalca bulabilirsiniz.

“Turist” diye adlandırılan kişiler aynı mahluklardır. “Mahluk” sözünü kötü anlamda kullanmıyorum. Normal bir insanın tepkilerini göstermeyen, ziyaret ettiği farklı yere gelir gelmez değişen, herşeyi başka gözle gören, normal olarak verdiği tepkileri başkalaşan bir insan anlamında kullanıyorum.

Çok defa turist oldum.

Çok defa turist gibi davrandığım için, ne dediğimi iyi biliyorum.

Turist, iş için dolaşmaz. Yani şirketinin parasıyla yabancı bir yere giden değildir. Turist cebinden harcar. Bundan dolayı da, gittiği yerde çok kötü muamele görmediği, inanılmaz derecede kazıklanmadığı taktirde, herşeye pozitif bakar. Ufak tefek yanlışlıkları görmezden gelir. Yer seçimini kendi yaptığından dolayı da, gittiği yerin dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğuna kendini inandırır. Geri döndüğünde, ne kadar çok eğlendiğini ve gördüğü güzellikleri anlatacağından dolayı, şakır şakır yağmur altında dolaşsa, kayak yapmak için gittiği dağ’da yeterli kar bulamasa dahi yine de memnun olacaktır.

Turistin fakir ülkede dolaşırkenki en büyük korkusu veya genel inanışı, sürekli kazıklandığıdır. Bundan dolayı, hep pazarlık eder. Genellikle pazarlık edilmeyen yerleri tercih eder. “Demek ki, bu malın fiyatıymış” der ve isterse satın alır, istemezse bırakır.

Turist ona ne onlatılırsa dinler ve hemen kabul eder. hiçbir şeyi sorgulamaz. Kuşku duysa dahi, görmezden gelir. Dünya’nın en enayi yerleri dolaştırılsa dahi, bir tabiat harikasıyla karşılaşmış gibi davranır.

İşte “turist” böyle bir insandır.

Bilmem, bazılarınız kendinizi bu satırlarda bulabildiniz mi?

 

2008-12-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL