Güncel

Devlet turizm sektörüne ölü sezonda can verecek

Devlet turizm sektörüne ölü sezonda can verecek

EKONOMİK kriz nedeniyle 2009 sezonu için kara kara düşünen turizm sektörüne sevindirici haber geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sektörü rahatlatacak yasal bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi. Ölü sezon olarak adlandırılan kasım-nisan döneminde, işçilerin SSK primlerlerine devlet olarak destek sağlayacaklarını kaydeden Bakan Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın işletmelerin kapatılması yerine böyle bir düzenlemeden yana olduğunu bildirdi. Günay, “İşveren tarafından ödenmesi gereken SSK primlerine belli bir oranda muafiyet getireceğiz” dedi.

KURU ÜCRET ÖDEYELİM
Hükümet, bu uygulamayla turizm sektörüne nefes alma imkânı tanıyacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ölü sezonda işçinin SSK primleri üzerinde kolaylık sağlanarak, işletmelerin kapatılmasının önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Bakanlık çalışmasına, Başbakan’ın da sıcak baktığını ifade eden Günay, “Ölü sezonda işveren tarafından ödenmesi gereken SSK primlerine belli bir oranda muafiyet getirmeyi planlıyoruz. Böylece işverenin sıkıntısını kısmen de olsa giderip, işletmenin kapanmasının önüne geçmeyi hedefliyoruz. İşletmelerin ‘Sadece işçiye kuru ücret ödeyelim’ talebini de değerlendirmeye aldık. Buna benzer bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Başbakan Erdoğan da işletmelerin kapanmasındansa primler üzerinde bir kolaylaştırma yapılmasına sıcak baktı” şeklinde konuştu.

ÖTV ve KDV indirimi de gündemde
HÜKÜMETİN, turizm sektörünü krize karşı dayanıklı hale getirmek amacıyla istihdamın korunması dışında başka çalışmalar yaptığı da öğrenildi. ÖTV ve KDV’de indirim, kredi olanaklarının cazip hale getirilmesi, yatırımın özendirilmesi de hükümetin masaya yatırdığı projeler arasında yer alıyor.

 

2009-01-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL