Güncel

Kriz Rusya’da sert hissediliyor

Kriz Rusya’da sert hissediliyor

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Rus pazarını değerlendirdi. Çorabatır, küresel krizin etkilerinin Rusya Federasyonu’nda da geniş kesimler tarafından hissedildiğini söyledi.

Çorabatır, AKTOB’un Eylül ayında düzenlediği ”Antalya in Moscow” tanıtımının yapıldığı günlerde bir doların 23.5 Ruble olduğunu, Aralık ayı sonunda ise doların 29.5 Rubleye yükseldiğini belirtti. Rubledeki değer kaybının artacağını ve bir doların 32 ruble seviyesine yerleşeceğini tahmin ettiklerini ifade eden Çorabatır, ”Ekonomik kriz, başta Rusya olmak üzere, BDT ülkeleri ve Ukrayna’da çok sert hissediliyor. Rusya’daki ücretlilerin Ruble üzerinden elde etmekte oldukları aylık gelirleri kısa sürede yüzde 36 dolayında değer kaybetti. Rusların tatil bütçesi bu oranda düşecektir beklentisi piyasalara hakim görünmektedir” dedi.
Krizin turist operasyonu devam eden Mısır’da çok daha fazla hissedildiğine işaret eden Çorabatır, şunları söyledi: ”Mısır’a kış aylarında giden Rus turist sayısı yüzde 30 azaldı. Mısır’da turizm sezonunun yüzde 30 dolayında talep kaybetmiş olması krizin etkilerinin güncel bir ifadesi olarak değerlendirilmektedir. 1998 Rusya krizinden daha derin bir kriz olarak yorumlanan bu krizin, bir buçuk milyon kişinin daha işsizler ordusuna katılması beklentisi var. Bazı tur operatörlerinin de personel istihdamında kısıtlamaya gittikleri ve personel çıkarma işlemleri yaptıkları belirtiliyor.”

“OTELLERİN FİYAT POLİTİKASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”
Rusya pazarının önde gelen tur operatörlerinin erken rezervasyon döneminde fazla bir talebin olmayacağı görüşünde birleştiklerini anlatan Çorabatır, şöyle devam etti: ”Tur operatörleri, Ocak ayı ortalarında piyasaya Türkiye’deki otellerin ilk fiyatlarını Rusya pazarına sürecekler. Rusya’da, Türkiye’deki otellerden fiyat revizyonu beklentisi var. Türkiye’deki konaklama sektörünün kriz öncesinde oluşturdukları fiyat politikalarını kriz sonrasında yeniden değerlendirmesi ve bu değerlendirme sonucunda bir revizyon düşünülmesi halinde bunun fiyatlar piyasaya sürülmeden yapılması gerekli. Aksi takdirde sonradan yapılacak herhangi bir revizyon bir ‘panik havası’ izlenimini verecektir ve Türkiye’nin imajı bundan çok zarar görecektir. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve uçaklardaki fazlalık nedeniyle bilet fiyatları 2008 yılı başlangıcındaki seviyelere gerileyecek olması turizme olumlu yansıyacaktır. Ancak Mısır pazarı kış aylarındaki kayıplarını telafi edebilmek amacıyla yaz aylarında da ciddi bir fiyat düşürerek rekabete hazırlanacaktır.”
Bazı tur operatörlerinin mayıs ayındaki talep azlığının sürmesi durumunda Antalya uçuşlarına Haziran ayında başlamayı planladıklarını anlatan Çorabatır, bazı tur operatörlerinin kapasite indirimine giderek daha az koltuk alarak sezona başlayabileceklerini, bazılarının ise kapasite indirimine gitmeyerek 2008 kapasiteleriyle uçmayı planladıkları kaydetti.

RUSYA’DA TANITIM ARTTIRILMALI
”Mısır pazarında yaşanan ürkütücü oransal düşüşün Türkiye pazarında yaşanmaması için Rusya’daki tanıtımın artırılması gerekir” diyen Çorabatır, tur operatörlerinin Rusya Federasyonu’ndan gelecek turist sayısında ciddi bir azalmanın olabileceğine işaret ettiklerini, bu nedenle tanıtıma her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.
Rus vatandaşlarının harcama önceliklerinde tatilin birinci sırada olmasa da ön sıralarda bir yere sahip olduğunu anlatan Çorabatır, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tanıtım bütçesini artırarak Rusya’da daha etkin bir tanıtım yapmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

 

2009-01-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL