Güncel

Ruslar Türkiye’ye gelen gazı kesti

Ruslar Türkiye’ye gelen gazı kesti

Rusya Avrupa’ya doğalgaz akışını durduruyor. Bulgar bakanın yaptığı açıklamada, şu ana kadar Bulgaristan, Türkiye, Yunanistan ve Makedonya’ya Rus gazının akışının durduğunu söyledi.

Batı hattı üzerinden gelen doğalgaz kesildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin Ukrayna üzerinden geçen Batı Hattı yoluyla aldığı Rus doğalgazının tümüyle kesildiğini açıkladı.

Bakan Güler, bakanlığa gelişinde Batı Hattı’ndan gelen doğalgazının kesilmesi ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Güler, Türkiye’nin Rusya’dan Batı Hattı yoluyla aldığı doğalgazın tamamen kesildiğini söyledi. Batı Hattı’ndan gelen gazın önce 32 milyon metreküpe, daha sonra 17 milyon metreküpe düşürüleceğinin kendilerine iletildiğini belirten Güler, ardından bu sabah gazın tamamen kesildiğini söyledi. Güler, Rusya’dan Karadeniz’den geçen Mavi Akım Hattı’yla alınan doğalgaz miktarının da 40 milyon metreküpten 48 milyon metreküpe çıkarıldığını bildirdi. Güler, şu anda tüm önlemleri aldıklarını ve alacakları başka önlemler de olduğunu kaydederek, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi’ni çağırdığını söyledi.

Gazprom’la da konuyu görüşeceklerini ifade eden Bakan Güler, yeraltı depolarının ve LNG kaynaklarını kullanmaya başladıklarını bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik üreten santrallerde de ikincil yakıtlara geçtiklerini belirterek, İran’dan 15 milyon metreküp doğalgaz alındığı ve burada bir sorun yaşanmadığını dile getirdi.

Rusya Ukrayna’dan geçen doğalgazda kesintiye gitti
Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, Ukrayna üzerinden yapılan doğalgaz sevkiyatında büyük ölçüde kesintiye gitti. Bu, Avrupa’ya olan sevkiyatı olumsuz etkileyecek.

Ukrayna gaz şirketi Naftogaz’ın sözcüsü Valentin Zemliyanski, “Hiçbir açıklama yapmadan, vermeleri gereken gazı 221 milyon metreküpten son 24 saatte 92 milyon metreküpe indirdiler. Avrupa’ya nasıl gaz verebileceğimizi bilmiyoruz” dedi.

Zemliyanski, Avrupa’ya olan gaz sevkiyatında birkaç saat içinde problem başlayabileceğini söyledi.

Doğalgaz borcu konusundaki anlaşmazlıktan dolayı Rusya senenin ilk günü Ukrayna’ya gaz sevkiyatını kesmişti. Rusya, Ukrayna’yı Avrupa’ya gönderilen gazı çalmakla suçluyor. Ukrayna ise iddiayı reddediyor.

Bazı Avrupa ülkeleri anlaşmazlıktan dolayı gaz arzında sıkıntı yaşadıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği, gaz ihtiyacının yüzde 25’ini Rusya’dan sağlıyor.

 

2009-01-06
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL